NEWS: NOCNE I MOCNE ZWIEDZANIE KSIĄŻA

W piątek  17 października br., w piątkowy wieczór, grupa uczniów Liceum Salezjańskiego we Wrocławiu wraz z księdzem dyrektorem i organizatorką wyjazdu profesor Ewą Jaroszczuk, udała się w okolice Wałbrzycha, aby zwiedzać zamek Książ. Tam między innymi poznali jego architekturę, piękne ogrody, a także spotkali  zamkowe zjawy i duchy. Wszystko odbywało się  w ciemnościach, z lampami w dłoni i  z niekończącym się  dreszczykiem  emocji.

Niczego nie świadoma  blisko 30 osobowa  grupa na czele z panią przewodnik, od godziny 21.00, rozpoczęła zwiedzanie trzeciego co do wielkości w Polsce zamku.  Już przy pierwszym obrazie, ukazującym rodzinę ostatnich właścicieli Hochbergów,  w pobliżu dało słyszeć się przerażające  krzyki i zawodzenie. Po rozpoczęciu odwiedzania pokoi, a zwłaszcza wyjątkowo pięknej, barkowej sali Maksymiliana i po opadnięciu emocji, uczestnicy wpadli w kolejny szok. Tym razem spowodował go widok straszących duchów.  Kolejna sala przyniosła nową zjawę pędząca na uczniów, którzy pomimo ciekawego opowiadanie, nie mogli odzyskać skupienia. Oprócz części rozrywkowej, uczestnicy zobaczyli  barokowy wystrój wnętrz oraz poznali historie związane z tym miejscem. Jedna z nich opowiadała o  księżnej Daisy mieszkającej w Książu do 1941 roku. Związana jest ona z ciekawym wydarzeniem dotyczącym jej cennych pereł. Były one darem męża w dniu ślubu. Jak zanotowała w swoich pamiętnikach nosiły długość 6 metrów.  Jednak przyniosły  jej klątwę, przez którą straciła swoje pierwsze dziecko. Po tym zdarzeniu stwierdziła, że klątwa zniknęła. Perły te stały się dla niej tak cenne, że została z nimi pochowana. Pod koniec zwiedzania grupa odwiedzając podziemne korytarze z czasów III Rzeszy  gdzie miała także okazję usłyszeć dźwięki towarzyszące wybuchom i ostrzeliwaniu zamku  podczas II wojny światowej.  Uczniowie przeżyli niezapomniane chwile, które na długo pozostaną w ich pamięci. (asiula)

2014-10-18 00:13:16