NEWS: WAŻNE DLA NAS DNI

Jednymi z najważniejszych dni w roku, dla  sfery duchowej, są rekolekcje. Dają one możliwość zastanowienia się nad życiem, jego sensem i naszą postawą, odkrywają tajemnice wiary. Dlatego też w Liceum Salezjańskim we Wrocławiu rekolekcje trwały trzy dni od 18 do 20 lutego br. Hasłem przewodnim były słowa ewangelii:  ,,Nawracajcie i wierzcie w Ewangelię”. Poprowadził je ks. Bartłomiej Kot.

W środę pierwszego dnia głównym tematem był ,,Stłuczka z Bogiem”.  Dzień rozpoczął się tradycyjnie od modlitwy o 8:00 rano, a zaraz po słówku przenieśliśmy się do sali teatralnej gdzie mogliśmy poćwiczyć pieśni rekolekcyjne i nauczyć  się hymnu ŚDM (Światowych Dni Młodych).  Następnym punktem programu było spotkanie z księdzem rekolekcjonistą, podczas którego zadawane mu było pytania odnośnie jego życia osobistego i opinii na różne tematy oraz poglądy religijne. Następnie odbyło się nabożeństwo słowa i nauka, po których zobaczyliśmy wyjątkowy spektakl Teatru Arka pod tytułem ,,Jak powietrze”. Na zakończenie odbyły się jeszcze spotkania w grupach z ludźmi Kościoła. Rano każdy mógł wybrać jeden z czterech tematów spotkań na które chciał pójść. Drugi dzień rekolekcji rozpoczął się podobnie od modlitwy i przygotowania liturgicznego. W tym dniu mogliśmy uczestniczyć w drodze krzyżowej, a poszczególni uczniowie mieli okazję czytać komentarze do każdej ze stacji.  Następnie, po piętnastominutowej przerwie odbyła się konferencja  księdza rekolekcjonisty pt. ,,Rozdeptana Kaczuszka”, a najważniejszym wydarzeniem dnia było nabożeństwo pokutne.  Dzięki niemu każdy mógł skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania oraz porozmawiać z Bogiem w Najświętszym Sakramencie podczas wystawienia. Była to chwila głębokiego żalu za grzechy oraz moment by zastanowić się nad sobą i swoim zachowaniem. Dzień zakończył wykład  mgr Olgi Dziułraj pt. ,,Czego nie wiemy o uzależnieniach?”. Ostatni, trzeci już dzień rekolekcji zatytułowany był ,, Kupa Gnoju”, a rozpoczął go film pt. ,,Podaj Dalej”. Zachęcał on do myślenia i refleksji nad naszym postępowaniem względem innych ludzi. Jak wypowiedział się jeden z uczniów liceum: ,,Była to odmienna, ciekawa forma zajęć, można z niej było  wiele wynieść. Podsunęła nam ważny temat do zastanowienia czy można zmienić świat i jeżeli chcemy próbować musimy zacząć od siebie samych. Bezinteresowna pomoc się opłaca bo po pewnym czasie może do nas wrócić”. Następnie odbyła się Eucharystia podsumowująca całe trzy dni rekolekcji.  Kończącym ten czas wydarzeniem był koncert Kapeli Kota zatytułowany ,,Wyprawa po słowa”. Jedna z uczennic liceum podsumowując czas rekolekcji powiedziała: ,,To na pewno były dla nas ważne dni, które zmuszały do zastanowienia się  życiem  i postępowaniem, a przeróżne formy pracy pozwolą nam na dłużej zapamiętać ten czas”. (Juli, kl. I)

FOTOREPORTAŻ [zobacz]

2015-02-22 11:14:12