NEWS: USZANOWAĆ KATYŃ PO RAZ 5

We wtorek 21 kwietnia br. Liceum Salezjańskie im. św. Dominika Savio we Wrocławiu przygotowało uroczystą akademię, na której oddano cześć ś.p. Józefowi Owsińskiemu, ofiarom poległym w Katyniu, Miednoje, Ostaszkowie i Twerze oraz ofiarom katastrofy prezydenckiego samolotu w Smoleńsku. Jednocześnie była to V rocznica posadzenia przez Salez Dębu Katyńskiego.

Od samego rana młodzież liceum pełniła wartę przy pomniku Józefa Owsińskiego. Zaangażowało się w to wielu uczniów, dając tym samym przykład patriotycznej postawy. Najważniejszym momentem była uroczystość, w której wzięli udział przedstawiciele Zespołu Szkół nr 18, Przedszkola nr 102, Klub Seniora przy parafii p.w. Chrystusa Króla, Komenda Policji przy ul. Trzemeskiej oraz córka zmarłego śp. Józefa Owsińskiego - pani Stanisława. Po odśpiewaniu hymnu państwowego i odczytaniu apelu poległych, głos zabrał dyrektor liceum salezjańskiego – ks. Jerzy Babiak, a następnie przemowę w imieniu córki, wygłosiła porfesor Elżbieta Warulik. Przypomniała, że zamordowano go strzałem w tył głowy. Wiadomość o śmierci dotarła jednak po wielu latach, a grób odkryto dopiero w 1992 r. W dalszej kolejności uczeń Tomasz Wojdon zaprezentwał fragment wiersza M. Hemara „Katyń”. Uroczystości zakończyły się wspólną modlitwą oraz złożeniem wieńców i zniszy przy pomniku. Uczennica klasy drugiej, Magdalena powiedziała: „Obchody te są ważne, gdyż warto pamiętać o historii i uszanować to co inni dla nas zrobili”. Nie zapominajmy o ludziach, którzy oddali swoje życie za nasz naród. (asia)

2015-04-21 22:08:02