NEWS: ŻOŁNIERZE WYKLĘCI W SALEZIE

We wtorek 28 września br. w ramach Ligi Nauki  w Liceum Salezjańskim we Wrocławiu gościł,  student prawa  Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz autor między innymi książki: „Wilczęta. Rozmowy z dziećmi Żołnierzy Wyklętych”, Kajetan Rajski. Tematem jego wykładu były represje wobec synów i córek Żołnierzy Wyklętych w czasach PRL-u.  Bogactwo treści,  lekkość i dobitność przekazu będące owocem 24 przeprowadzonych rozmów, spowodowały wyjątkowe zasłuchanie i zdumienie.

Uczestnicy dowiedzieli się,  że dzieci bohaterów nie miały łatwego życia. Były więzione, poniżanei skazywane na niesprawiedliwe wyroki ówczesnej władzy. Spędzały wiele lat w sierocińcach i więzieniach, dlatego, że ich rodzice walczyli o wolną Polskę. Prelegent przybliżył między innymi  historię dzieci Józefa Franczaka ps. „Laluś”, Witolda Pileckiego, Józefa Jachimka i Antoniego Żubryda  ps. „Zuch”.  Na koniec Kajetan Rajski odpowiedział na pytania dotyczące zbierania materiałów i powstawania jego książek. Wykładowi towarzyszyła prezentacja historycznych  zdjęć.  Uczestniczyli w nim również uczniowie Gimnazjum nr 9 oraz Zespołu Szkół nr 3 z Wrocławia. (Magdalena Dzwonkowska)

2015-09-28 19:27:44