NEWS: CZY TO KONIEC CHRZEŚCIJAŃSTWA

W środę 27 stycznia br. w Liceum Salezjańskim we Wrocławiu, w ramach szkolnego projektu Liga Nauki, odbyło się spotkanie ze znanym dziennikarzem radiowej Trójki Dariuszem Rosiakiem. Jego obecność była zaszczytem, a  relacja z przebytych po krajach Bliskiego Wschodu podróży wprawiła w mocną zadumę i zachwyt.  Uczestnicy dowiedzieli się także jak zrodził się pomysł na napisanie prezentowanej książki ,,Ziarno i Krew”.

Zaczynając od przedstawienia początkowego etapu pisania książki prowadzący wspomniał najpierw o fascynacji odbytą podróżą. W tym bardzo szczegółowo, opisał sytuacje, jakie panują w krajach, gdzie obecnie trwają konflikty zbrojne.  Opowiadał, że panuje tam wielki, ludzki  dramat i cierpienie. Los chrześcijan na Bliskim Wschodzie jest tragiczny i zagrożony nawet  eksterminacją. Problem ten generują złe relacje polityczne, omylność oraz przedkładana przez islamistów nad sprawy polityczne i społeczne ekstremalnie konserwatywna i agresywna wiara. Ofiarami fanatyzmu religijnego, padają najczęściej zwykli, bezbronni ludzie.  Jednak w każdym kraju sytuacja chrześcijan jest zróżnicowana. ,,Izrael jest wysepką wolności religijnej”- mówi Dariusz Rosiak. „Złą sytuację” przeżywają Irak i Syria, gdzie panuje masowa ucieczka przez państwem islamskim. Nawracanie na islam jest przymusem. W wypadku  odmowy  dopuszcza się mordu (taka sytuacja miała miejsce w 1915 roku w Turcji, gdzie wymordowano ok. 1,5 mln Ormian).  Ważnym przekazem wykładu stało się także to, że nie można wybiórczo patrzeć na Księgi Starego Testamentu. Najczęściej jest to powodem ludzkiej omylności i niewiedzy, a także złego odczytywania religii. "Czy wszyscy emigrujący ze swojego kraju do Europy mają złe zamiary? Czy to ludzie, którzy pod pretekstem szerzenia islamu, przyjeżdżają tu i planują masową zagładę?"  Takich, a także wiele innych pytań padało  pod koniec wykładu.   Dariusz Rosiak odpowiadając  objaśniał, że nie każdy, kto emigruje obecnie ze swego kraju, chce zniszczyć chrześcijaństwo w Europie. Trzeba liczyć się z tymi ludźmi, którzy są zmuszeni do wyjazdu z kraju, z powodu działań wojennych. W rzeczywistości wcale nie chcą emigrować w nieznane strony. Dlatego też, nie możemy źle patrzeć na  imigranta, który do nas przybywa, bądź przybędzie. Pamiętajmy także, że w konflikcie tym, udział bierze kilka krajów. Między innymi Turcja, Irak, Egipt oraz aktywna polityka Rosji i Stanów Zjednoczonych.  Pod koniec  spotkania, padało ponadto wiele intrygujących, dodatkowych pytań. O politykę wymienionych krajów i o ewentualne zmiany. Jak się okazało chrześcijanie w państwach islamskich nie posiadają wielu praw, co jest nietypowe dla obecnych czasów a jednocześnie bardzo przykre. Dziś  mały konflikt zbrojny na tle religijnym i etnicznym, szerzy się w niekontrolowanym tempie i na skalę światową. Po wykładzie można było otrzymać na książce autograf autora. Wzięli w nim także udział uczniowie: Gimnazjum Sióstr Salezjanek, Gimnazjum Optimum, Gimnazjum nr 18 i 39.   (jagwol)

FOTOREPORTAŻ [zobacz]   WYWIAD W RADIO RODZINA [posłuchaj]

2016-01-28 21:01:33