NEWS: 200 TRUDNYCH SPRAW

Przeszło 10 lat trzeba było, by grupa radiowa Liceum Salezjańskiego z Wrocławiu mogła świętować 200 audycję Trudne Sprawy. 18 kwietnia br., jak zwykle w poniedziałek o godzinie 21.30 na falach katolickiego Radio Rodzina z Wrocławia,  tym razem  10 osób poprowadziło jej jubileuszową edycję. Entuzjazm, radość specjalny tort, najlepsza muzyka, jak i chwile poważniejszej rozmowy ciekawie i wyjątkowo wypełniły  przeszło godzinę jej trwania.

Do udziału w audycji, autor i wydawca Trudnych Spraw ks. Jerzy Babiak, zaprosił obecnych oraz byłych jej redaktorów. Od początku jej istnienia uczniowie liceum działający w Kole Radiowym stanowili jej podstawę. To oni współprowadzili audycje, argumentowali i bronili przedstawianych poglądów, poszukiwali obiektywnego rozwiązania. Bezpośrednim tego powodem były zawsze tematy rozpoczynane od partykuły „czy”. I tak między innymi rozwiązywano zawiłości:  „Czy powinniśmy być solidarni z uchodźcami?”, „Czy media publiczne mogą być obiektywne?”, „Czy młodzież jest nadzieją Kościoła?”. Tym razem  z wypowiedzi  dzisiaj już studentów, doktorantów, czy osób pracujących jasno wynikało, że radio z każdą kolejną audycją stawało się ich coraz większą pasją, a dla dwójki zostało nawet miejscem pracy. Tak jak zawsze, także tym razem audycja miała charakter interaktywny. Dlatego słuchacze dzwonili, aby wyrażać swoją wdzięczność i aby odpowiadać na konkursowe pytania, celem wygrania jednej z nagród specjalnych. Wśród nich były:  bilety do Narodowego Forum Muzyki, albumy, książki czy głośnik do ipad-a.  Małgorzata jedna z uczestniczek audycji mówiła: „Jesteśmy bardzo zadowoleni z tych audycji. Są one  dla nas bardzo pożyteczne i wartościowe”.  Mocnym i interesującym blokiem audycji były pytania zadawane jej autorowi. Pytano ks. Babiaka o najciekawsze, najtrudniejsze, najbardziej zapamiętane audycje, a także o sposób i czas ich przygotowań. Z uśmiechem i pewnością odpowiadał: „Dla mnie prowadzenie audycji było i jest wielką radością, ale i odpowiedzialnością. Jej innowacyjność, rozwój, przygotowanie, jak i formułowanie tematów zawsze dawały i dają pozytywny, silny niepokój. Tyle jest przecież na świecie, w Polce i Kościele  tak bardzo ważnych trudnych spraw, których nie wolno nam przemilczać”.  Świętowanie 200 Trudnych Spraw podkreślono  również wieloma dodatkowymi elementami. Smaczny tort w kształcie radia ze stosownym napisem, specjalne dźwięki takie jak korespondencja Patrycji Jęnczmionki-Błędowskiej i Matusza Cieniawskie na temat historii audycji, czy humorystyczna kompilacja archiwalnych dźwięków Karoliny Matusewicz wzmocniły jej nieprzeciętny charakter. Na zakończenie wymowne stało się  pożegnanie radiosłuchaczy przez głos dziecka,  a także piosenka Wonderful Word. Prowadzący życzyli sobie kolejnych również ważnych, ciekawych i wartościowych Trudnych Spraw. Wszystkie audycje są możliwe do odsłuchania w archiwum na stronie www.liceum-wroc.salezjanie.pl Gdybyśmy chcieli wysłuchać je wszystkie potrzebowalibyśmy łącznie przeszło 10 dni i 10 nocy.  (gio)

2016-04-20 09:22:17