NEWS: TABLETKA FLOTACYJNA W SALEZIE

W środę 20 kwietnia br. Liceum Salezjańskie we Wrocławiu, w ramach szkolnego projektu Liga Nauki, gościło farmaceutę, dr hab. Witolda Musiała, kierownika Katedry i Zakładu Chemii Fizycznej Wydziału Farmaceutycznego z Oddziałem Analityki Medycznej, Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. Tematem wykładu były badania rozwojowe nad nowymi lekami oraz receptura tabletek flotacyjnych, opracowana we wrocławskim Wydziale Farmaceutycznym.

Na wstępie uczniowie poznali definicję farmacji, jako nauki o przygotowywaniu, przechowywaniu, kontroli i dystrybucji leku, oraz genezę tej nauki o lekach, która sięga swoimi korzeniami zawodu aptekarza. Współcześnie farmaceuci biorą udział w wielu etapach tworzenia nowych leków począwszy od ich projektowania, poprzez produkcję, aż do dystrybucji. Z wykładu można było dowiedzieć się również o źródłach z których pozyskuje się nowe substancje lecznicze. Pochodzą one nie tylko z syntezy chemicznej, ale także ze świata roślinnego i świata zwierząt. Ciekawostką jest, że nawet ropuchy z gatunku Bufo od lat są wykorzystywane jako źródło potencjalnych substancji leczniczych, a z ich śluzu izoluje się przyszłe substancje lecznicze, działające m.in. na serce - jad żab podnosi ciśnienie krwi, lub na komórki nowotworowe. Jak to przedstawił prelegent, proces badawczo-rozwojowy umożliwiający wprowadzenie nowego leku na rynek medyczny trwa często wiele lat. Substancje lecznicze przechodzą bardzo długą drogę przez różne laboratoria. Są sprawdzane pod względem bezpieczeństwa – badania toksykologiczne, oraz skuteczności – specjalistyczne badania na zwierzętach i ludziach. Badania kliniczne, prowadzone w kilku etapach, liczy się w latach, i są kontynuowane po wprowadzeniu produktu do lecznictwa. Na koniec prelegent poruszył najbardziej wyczekiwany temat, czyli temat tabletki flotacyjnej. Jest to tabletka która może unosić się na powierzchni płynu żołądkowego. Nie jest to pierwsza taka tabletka, jednak w tej opracowanej we Wrocławiu naukowcy uniknęli stosowania dwutlenku węgla jako substancji umożliwiającej unoszenie się tej tabletki. Substancja lecznicza wprowadzona do tabletki rozpuszcza się powoli, dzięki czemu ma szansę działać dłużej i umożliwić pacjentowi np. rzadsze przyjmowanie specyfiku. Kiedy ta konkretna tabletka wejdzie do użytku ? Zapewne dopiero za kilka lat, po dokładnych badaniach, sprawdzających m.in. działanie tabletki na żywych organizmach. Jak dodał prelegent, wrocławski wydział farmaceutyczny ma jeszcze wiele ciekawych pomysłów w dziedzinie nowych leków, na różnych etapach rozwoju. Ten ciekawy wykład przybliżył salezjańskim licealistom i uczniom gimnazjum Optimum, obszar badań prowadzonych przez wrocławskich farmaceutów-naukowców. (Juli)

2016-04-21 09:02:07