TELEMOST Z ASTRONAUTAMI - JESIEŃ 2016

Prywatne Salezjańskie Liceum Ogólnokształcące zgłosiło się do nowej edycji międzynarodowego projektu ARISS, który umożliwia przeprowadzenie rozmów pomiędzy uczniami, a astronautami znajdującymi się na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).  Szkoła uzyskała akceptację jako pierwsza z Wrocławia. W przypadku Polski do tej pory odbyło się 17 tego typu prób i wszystkie zakończyły się sukcesem. Pierwsza miała miejsce w 2004 roku.  Liceum Salezjańskie opracowało szereg interdyscyplinarych aktywności dla uczniów, które będą  poszerzać wiedzę z astronomii, technik radiowych i umiejętności uczniów na lekcjach fizyki, biologii, geografii, języków obcych. Przed opracowaniem wniosku aplikacyjnego szkoła nawiazała intesywną współpracę  z Wrocławskim Klubem krótkofalowców PZK SP6PWS pod kierownictwem prezesa pana Waldemara Sznajdera. ARISS jest grupą wolontariuszy zaangażowanych w rozwój amatorskich, pokładowych radiostacji.  Pokładowa stacja ARISS oferuje stałe połączenie z radioamatorami z całego świata. Kilka urządzeń działających na stacji działa automatycznie i używane są przez bezobsługowe stacje naziemne. Kosmonauci i astronauci używają stacji, aby w wolnych chwilach kontaktować się  z radioamatorami z całego świata. Agencje kosmiczne powierzyły ARISS zadanie utrzymywania kontaktów z placówkami edukacyjnymi. Za pomocą kontaktu radiowego w trakcie trwania 10 minutowej łączności w ramach połączenia z Międzynarodową Stacją Kosmiczną astronauci będą odpowiadać na pytania uczniów. Kontakt z Międzynarodową Stacją Kosmiczną nawiązywany będzie za pomocą połączenia telefonicznego (telemostu) i odbiorem video. Spotkanie będzie otwarte, po wcześniejszych zgłoszeniach, dla uczniów gimnazjów miasta Wrocławia.  W roku 2011 w podobnej rozmowie uczestniczył papież Benedykt XVI. Koordynatorami projektu są mgr Anna Bukiewicz – Szul dr Magdalena Szewczyk.

2016-06-02 14:24:09