NEWS: SZKOŁA NA WYGASŁYCH WUKLANACH

W poniedziałek 6 czerwca br. uczniowie klas I i II Prywatnego Salezjańskiego Liceum Ogólnokształcącego we Wrocławiu, w ramach projektu ERASMUS +, udali się na wycieczkę do Krainy Wygasłych Wulkanów w Górach Kaczawskich na Pogórzu Ziemi Jaworskiej. Niedaleko Jawora, Złotoryi, Myśliborza i Sędziszowa realizowali ścieżki edukacyjne z zakresu wulkanologii, geografii i geologii.

Na wycieczkę szkoła wyruszyła wczesnym rankiem, dokładnie o godz. 8.00. Przed wyjazdem odbył się tradycyjnie apel poprowadzony przez Księdza Dyrektora. Dzień był bardzo słoneczny i ciepły, jakby zamówiony specjalnie na wyjazd. Podróż autokarem nie trwała zbyt długo, bo zaledwie około dwóch godzin. U celu podróży uczniów i profesorów powitał przewodnik będący wykwalifikowanym geologiem, który poprowadził ich dalej, przez strome zbocza góry, aż na sam szczyt Ostrzycy. Droga na początku wydawała się dość łatwa, ale z czasem wszystkich dopadło zmęczenie. Na samym szczycie Ostrzycy grupa dowiedziała się kilku cennych informacji na temat tejże krainy geograficznej z punktu historycznego i geograficznego. Wierzchołek góry Ostrzycy Proboszczowickiej, zwanej tez Śląską Fudżijamą jest kominem wygasłego wulkanu a jednocześnie jednym z najwspanialszych punktów widokowych. Jego wysokość wynosi 501 m n.p.m. Występują tu rzadkie ślimaki naskalne – świdrzyki małe i motyle (niepylaka apollo). Stożek ten stanowił w okresie kultury łużyckiej ośrodek kultu słońca. Co ciekawe, w czasach reformacji - w rejonie Spitzberg (niem. nazwa) mieszkało wielu „innowierców”, należących do protestanckiej sekty schwenckfeldystów. Uczniowie tym samym, mieli sposobność przypomnieć sobie o kolejnych etapach i procesach powstawania gór. Po zaczerpnięciu niesamowicie świeżego powietrza na szczycie Ostrzycy, wszyscy udali się autokarem na regeneracje sił do Sudeckej Zagrody Edukacyjnej w Dobkowie, gdzie mogli spokojnie usiąść w drewnianych ławkach, na stoku małej górki. W tym czasie można było upiec coś na rozpalonym ognisku i zjeść posiłek oraz napić się. Na dłuższą chwilę przerwy nie można było sobie pozwolić, gdyż na uczniów czekały jeszcze warsztaty poprowadzone przez przewodnika we wnętrzu budynku. Tam uczestnicy dowiedzieli się o procesie odrywania się i kształtowania odrębnych kontynentów, których początkiem był jeden wielki prakontynent zwany Gondwaną. Następnie, zebrani w kółko uczniowie wraz z opiekunami mieli okazję przyjrzeć się i posłuchać o pochodzeniu skał, które oglądali z bliska, dzierżąc je w dłoniach. To była bardzo ciekawa część wycieczki. Niektóre skały były niesamowicie piękne i nietypowe, a wśród nich zanotowałam,m.in.: gnejs łupkowy, zieleńce, piaskowiec, agaty (niektóre pochodziły z Włoch i Czech), oksymion, bazalt, baryt, markasyt. Interesujący był bardzo skamieniały jeżowiec. W drugiej części sali, znajdowało się wiele ciekawie i zręcznie wykonanych makiet poszczególnych wulkanów. Wśród nich były takie rodzaje jak: stratowulkan, stożek żużlowy, wulkan kopułowy oraz wulkan tarczowy. Znalazła się tam także Ostrzyca Proboszczowicka. Ostatnim etapem naszej wycieczki był film przedstawiający erupcje, które zachodzą na naszej Ziemi. Każdy miał okazję przyjrzeć się dokładnie budowie kuli ziemskiej. Zaczynając od jądra wewnętrznego, kończąc na litosferze, która jest najcieńszą warstwą Ziemi. W pomieszczeniu, umieszczono specjalną płytę działającą na zasadzie mechanizmu, który ma na celu pokazanie, jak człowiek odbiera lekkie trzęsienie Ziemi. Niestety, większość uczniów przekonała się, że to wcale nieprzyjemne uczucie, które przyprawia o zawroty głowy i utratę równowagi. Przed wyruszeniem w drogę powrotną do Wrocławia, uczniowie załapali się na niespodziankę w postaci lodów. To była jedna z wielu wycieczek edukacyjnych, jakie nasza szkoła odbyła w tym roku. Jeszcze niedawno byliśmy w Częstochowie, a dziś wiemy, jak wygląda na szczycie Ostrzyca Proboszczowicka niedaleko Jawora. Wszyscy bardzo cieszą się z wyprawy, gdyż uważają ja za udaną. Fajnie, kiedy udaje się scalić przyjemność z pożytecznością. (Jagoda)

2016-06-09 13:39:08