NEWS: CUDOWNE ŻYCIE CUDOWNYCH LEKARZY

We wtorek 14 czerwca br. Liceum Salezjańskie we Wrocławiu, w ramach szkolnego projektu Liga Nauki, miało przyjemność gościć kierownik Kliniki Neonatologii Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu dr hab. Barbarę Królak – Olejnik. Wykład nt. "Życie jest cudem - możliwości medycyny perinatalnej” dla wszystkich stał się przede wszystkim wielkim przeżyciem. Bogactwo wiedzy i doświadczenie wykładowczyni pozwoliły odkryć znaczenie, ale i wartość współczesnej i polskiej opieki medycznej nad matką i jej dzieckiem.

Uczestnicy mogli między innymi dokładnie dowiedzieć się na czym polega praca neonatologa. Jego głównym zadaniem jest przede wszystkim ratowanie i opieka nad wcześniakami. Wykład przeplatany był zdjęciami malutkich pacjentów wraz z ich rodzicami. Tak poznawano trudną historię początków życia każdego z nich. Pokazane i omówione zostały również urządzenia i specjalistyczny sprzęt obecny na oddziale neonatologii. Profesor Barbara Królak – Olejnik przedstawiła także jak znacząco zmieniła się sytuacja medycyny perinatalnej w ciągu kilkunastu ostatnich lat. Zaznaczała, że umieralność dzieci przedwcześnie urodzonych znacznie się zmniejszyła. Nie tak dawno w Polsce było to 50 na 100, dzisiaj umiera ich zaledwie 6 na 100. Poza tym została zaprezentowana różnorodność obecnej sytuacji opieki nad wcześniakami w Polsce jak i za granicą. W wykładzie prowadząca dobitnie zwróciła także uwagę na to jak wielką rolę odgrywa lekarz prowadzący ciążę i dlaczego każda kobieta spodziewająca się dziecka, powinna korzystać z jego pomocy. Ponadto profesor podzieliła się ważnym doświadczeniem uzmysławiania rodzicom ich wielkiej roli w sytuacji kiedy przedwcześnie urodzone dziecko, podłączone do specjalistycznej aparatury, powoduje w nich zagubienie i zmartwienie. Ważnym jest wtedy umożliwienie rodzicom jak najbliższego i jak najczęstszego kontaktu z maleństwem m. in. poprzez tzw. „kangurowanie”, czyli kontakt „skóra do skóry” rodziców z dzieckiem. Takie „przytulanie” wcześniaków wpływa bardzo pozytywnie na stan ich zdrowia, a szczęśliwi rodzice czują się wtedy bardzo potrzebni. Podczas wykładu wspomniana została również historia małego chłopczyka, którego życie zostało cudem uratowane przez zespół lekarzy pod kierownictwem dr hab. Barbary Królak – Olejnik. Głośna w mediach sprawa zmarłej matki, której funkcje życiowe były podtrzymywane sztucznie, pozwoliły na to, że dziecko w łonie mogło się rozwinąć do minimalnego stadium pozwalającym przyjść na świat. Heroiczne zachowanie wrocławskich lekarzy sprawiło, że chłopiec mógł urodzić się zdrowy. Pokazane zdjęcia maluszka wszystkich wprawiły w wielkie zdumienie i szacunek. Na skończenie uczniowie zostali zachęceni do dyskusji. Padły pytania o to co oznaczają pojęcia: „szczęście”, „życie” i „cud”. Wykład dr hab. Barbary Królak – Olejnik był z pewnością wyjątkowy na tle innych prelekcji wygłoszonych w Salezie w ramach Ligii Nauki. Oprócz szerokiej wiedzy wiele osób przeżyło te treści. Jak powiedziała na zakończenie jedna z uczennic: „Wykład wlał w nas nadzieję, że dzięki stale rozwijającej się medycynie, będziemy w stanie coraz lepiej sobie nawzajem pomagać”. (basia)

2016-06-15 14:07:11