NEWS: INNOWACJA RATUJĄCA ŻYCIE

We wtorek 21 września br. Liceum Salezjańskie we Wrocławiu, w ramach Ligii Nauki 2016, gościło dr n. med. Patrycję Wizińską-Socha, współwłaściciela oraz Prezesa Zarządu firmy telemedycznej Nestmedic, która stworzyła i która wprowadza na rynek PREGNABIT, czyli pierwsze na świecie kompleksowe rozwiązanie telemedyczne do monitoringu dobrostanu płodu. Wykładowczyni z wykształcenia biotechnolog farmaceutyczny jest absolwentką Politechniki Wrocławskiej. Z potrzeby serca doktoryzowała się na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu. Jej życie zawodowe stało się pasją, dlatego o czym wspomniała z łatwością absorbuje nową wiedzę i praktyczne umiejętności, co zapewnia jej intensywny rozwój. Wiele w niej entuzjazmu do projektów, które realizuje oraz do ludzi z którymi pracuje. Lubi wyzwania, dlatego angażuje się głównie w trudne, innowacyjne projekty, w których realizacji jest konsekwentna i skuteczna.

Ciąża to wyjątkowy okres w życiu – wymaga wyjątkowej opieki nie tylko najbliższych, ale i lekarza/położnej. KTG (czyli kardiotokografia), rutynowo używana jest w szpitalach i gabinetach ginekologiczno-położniczych. Badanie to wykonywane w ostatnim trymestrze ciąży jest bardzo istotne ponieważ jest w stanie wykryć zbliżające się zagrożenie. „Dlatego podjęliśmy wyzwanie stworzenia nowoczesnego rozwiązania, które umożliwi monitorowanie dobrostanu płodu w dowolnym miejscu o dowolnej porze” - zaznacza dr. Wizińska-Socha. PREGNABIT jest telemedycznym systemem KTG, w skład którego wchodzi mobilne, medyczne urządzenie KTG. Urządzenie zbiera w sposób bezpieczny wiarygodne zapisy danych KTG i przesyła je na odległość do Centrum Monitoringu teleKTG, co daje kompleksowe, telemedyczne rozwiązanie do monitorowania dobrostanu płodu. PREGNABIT łączy technologię KTG, której ufają lekarze z mobilnością, której oczekują współcześni Rodzice. Mogłoby się wydawać, że wykład, z racji swego charakteru medycznego, będzie interesował najbardziej osoby profilu biologiczno-chemicznego, to jednak w trakcie opowiadań, każdy z uczniów rozbudził w sobie zainteresowanie tematem, bo tak naprawdę, dotyczyć będzie on każdego z nas. Prezentacja, którą zobaczyliśmy, przedstawiała nowoczesny sposób badania tętna płodu, który znajduje się w łonie matki, za pomocą specjalnych, nowoczesnych pasów umożliwiających wykonania takiej operacji. Jest to rodzaj badań prenatalnych, czyli inaczej przedporodowych. Dowiedzieliśmy się, że takie badanie nie jest wcale niebezpieczne dla zdrowia matki i dziecka, można je wykonywać w domu. Takie sprawdzania stanu płodu pozwala na wczesne wykrycie przeróżnych nieprawidłowości i wystosowaniu odpowiedniej procedury. Sprzęt ten, jest wciąż patentowany, jak odpowiedziała doktor na jedno, z zadanych pytań widowni. Przy unowocześnianiu tego projektu, pracuje wielu innych ludzi, specjalizujących się w medycynie i technologii medycznej. Inaugurujący Ligę Nauki 2016 wykład możemy zaliczyć do jednego, z najciekawszych wykładów, które mogliśmy w Salezie usłyszeć. Fajnie, kiedy takie spotkania dotyczą ciekawych kwestii, szczególnie medycyny. (Jagoda)

2016-09-21 20:07:13