AKTUALNOŚCI - Archiwum październik 2012

KONKURS: TURNIEJ WIEDZY O FRANCJI - 15 XI

prof. Joanna Wróbel zaprasza

wszystkich chętnych uczniów do wzięcia udziału
w Turnieju Wiedzy o Francji organizowanym przez Liceum Ogólnokształcące nr XII we Wrocławiu.

Konkurs odbywa się pod patronatem Instytutu Francuskiego w Polsce.
 
Skierowany jest do wszystkich uczniów szkół ponadgimnazjalnych Wrocławia i okolic, którzy interesują się kulturą i cywilizacją Francji.
Konkurs odbywa się w języku polskim!
 
Składa się z trzech etapów.
 
I etap (szkolny) - 15 listopada 2012 r. (czwartek), godz. 12.30.
Uczestnicy odpowiadają pisemnie na 30 pytań.
Czas trwania konkursu: 40 minut.
Do II etapu przechodzi dwoje uczestników z największą ilością punktów w etapie I.

II etap (międzyszkolny) – 6 grudnia 2012 r. (czwartek), godz. 12.30.
Uczestnicy odpowiadają pisemnie na 30 pytań.
Miejsce konkursu: LO nr XII, pl. Orląt Lwowskich 2a we Wrocławiu.
 
III etap (finał) - 21 lutego 2013 r.
Uczestnicy: 10 uczniów, którzy zdobędą największą ilość punktów w II etapie.
Finaliści odpowiadają na 10 zadanych pytań z zagadnień konkursowych oraz prezentują jurorom i uczestnikom Turnieju 3-5 minutową wypowiedź na jedno z wybranych zagadnień konkursowych.
 
Zagadniania konkursowe:
- geografia turystyczna Francji
- architektura, sztuka i zabytki
- najważniejsze zagadnienia z historii Francji
- epoki literackie, pisarze francuscy i ich najważniejsze utwory
- sławne nazwiska
- ogólna wiedza o współczesnej Francji; ciekawostki
- piosenka francuska
 
 
Nagrody (albumy, książki, słowniki, CD, DVD) zostały ufundowane przez LO nr XII we Wrocławiu, Instytut Francuski w Polsce oraz księgarnię International House z Wrocławia.
 
 
Zgłoszenia przyjmuję do 8 listopada 2012 r.

2012-10-31 12:17:00

SUKCES: DYREKTOR W NATIONAL GEOGRAPHIC

W poniedziałek 29 października br. w hotelu Courtyard by Marriott Warsaw Airport odbyła się gala finałowa Wielkiego Konkursu Fotograficznego National Geographic Polska. Podczas ósmej jego edycji jury - z przeszło 350 tys. nadesłanych zdjęć - wybrało i nagrodziło najlepsze. Były to zarówno prace amatorów, jak i profesjonalistów. Poza znanymi z poprzednich lat kategoriami: Krajobraz, Ludzie, Zwierzęta, Fotoreportaż organizatorzy wprowadzili nową tematykę: „Życie na 100 %”. W ostatniej kategorii za fotografię „Mimo wszystko” wyróżniono pracę dyrektora Prywatnego Salezjańskiego Liceum Ogólnokształcącego we Wrocławiu ks. Jerzego Babiaka.
 
 „Ciepły grudniowy wieczór w meksykańskim mieście Oaxaca. Kilkadziesiąt par starszych ludzi tańczyło przed kościołem. Wśród nich ta jedna, która na widok aparatu zaczęła się uśmiechać...” - tak skomentował  swoją pracę ks. Babiak, a w trakcie otrzymywania dyplomu i nagrody podkreślił, że nigdy nie byłoby zarówno tego jak i innych zdjęć, gdyby nie wolontariat misyjny oraz młodzież, której to właśnie dedykuje otrzymane wyróżnienie. Główna nagroda konkursu GRAND PRIX powędrowała do Arkadiusza Makowskiego za zdjęcie pt. „Elvis”. Spotkanie poprowadzili: redaktor naczelna National Geographic Polska Martyna Wojciechowska oraz konsultant generalny tego miesięcznika, przewodniczący jury jak również ceniony fotograf Tomasz Tomaszewski. Oboje, wraz z fotoreporterem wojennym Piotrem Andrewsem, fotografem - Tomaszem Lazarem, przyrodnikiem - Grzegorzem Leśniewskim, kierownikiem działu fotograficznego National Geographic Polska - Wojciechem Franusem, pracownikiem firmy „Nikon”- Wiktorem Sobolewskim, szefem Radia ZET i Chilli ZET- Rafałem Olejniczakiem,  przedstawicielem filmy PZW - Witoldem Jaworskim, oceniali nadesłane prace. Wszyscy laureaci konkursu otrzymali atrakcyjne nagrody w postaci aparatów fotograficznych, drukarek i urządzeń wielofunkcyjnych. Już wkrótce na stronie www.liceum-wroc.salezjanie.pl ukaże się zrealizowana przez szkolną telewizję TV SLO,  krótka relacja z tego wydarzenia.
aa/kł
8 edycja Wielkiego KonkursuFotograficznego National Geographic Polska:
NATIONAL GEOGRAPHIC [zobacz]
GAZETA [zobacz]
ONET [zobacz]
 
FOTOREPORTAŻ [zobacz]
 
MEDIA:  Jeden z 350 Gość Niedzielny Wrocław
 
 

2012-10-30 14:19:26

NEWS: DŻIN NA KOLE CHEMICZNYM

Wczesnym  rankiem, 27 października br.  uczniowie naszej szkoły pokazali, że mróz i śnieg  nie są im straszne. Dowodem tego było ich liczne przybycie na sobotnie  Koło Chemiczne. Przez blisko 3 godziny, pod okiem profesor Margi Czyż, rozpatrywali różnorakie aspekty manganu. W wyniku tego dowiedzieli się między innymi, że pierwiastek ten występuje w kilku stopniach utlenienia. Ponadto wykonali wiele doświadczeń. Jednym z nich było uzyskanie trzech podstawowych tlenków manganu. Innym,  bardzo efektywne  doświadczenie, potocznie nazywane „Dżinem z kolby”, czyli rozkładem nadtlenku wodoru przez nadmanganian potasu.

Piotr Krejner, kl. I


2012-10-28 23:40:23

ZŁOTE PIÓRO 2012: PIÓRO OD PREZYDENTA

Miło nam poinformować, że prezydent RP Bronisław Komorowski, dla zwycięzcy VIII edycji, organizowanego przez naszą szkołę oraz Wrocławską Redakcję Gościa Niedzielnego, Konkursu Literackiego o Laur Złotego Pióra ufundował główną nagrodę, pióro. Pisze o tym wrocławski Gość Niedzielny.  Jednocześnie zachęcamy wszystkich uczniów do pisania prac. Konkurs trwa tylko do 20 listopada. 


2012-10-26 18:24:56

NEWS: JEDNA MISKA RYŻU

W ramach Tygodnia Misyjnego, w piątek 26 października br., odbyła się szkolna akcja MISKA RYŻU. Wymyślona i zrealizowana przez zaangażowanych w szkolny Salezjański Wolontariat Misyjny inicjatywa, spotkała się z dużą aprobatą i zaangażowaniem uczniów oraz profesorów. Rezygnujący w tym dniu  z posiłku, bądź posiłków przekazali równoważną ich wartość na cele misyjne, a było to 129 zł.  Otrzymywana w zamian miska ryżu pozwoliła dokładne odczuć smak, a także ilość pokarmu spożywanego codziennie przez głodujących w świecie 870 mln ludzi. Organizatorzy już planują kolejną akcję w przyszłym roku.


2012-10-26 17:56:16

WIECZÓR POEZJI ŚPIEWANEJ - 22 listopada

 
osoby chętne do udziału proszone są o kontakt z prof. J.Janczurą bądź prof. M.Ciuprykiem;
PRÓBY w godz. 17.00.-19.30:
  • 30 października - wtorek
  • 8 listopada - wtorek
  • 13 listopada - wtorek
  • 15 listopada - czwartek
  • 20 listopada - wtorek / generalna, obowiązkowa
 
WIECZÓR POEZJI ŚPIEWANEJ 2012 [zobacz film]
WIECZÓR POEZJI ŚPIEWANEJ 2010 [zobacz fotoreportaż]

2012-10-23 23:50:05

TEATR: OKNO NA PARLAMENT - 11 listopada

                                                                            

prof. Ewa Jaroszczuk zaprasza

wszystkich uczniów na zabawną komedię w reżyserii Wojciecha Pokory pt. "Okno na parlament". Przedstawienie opowiadające historię polityka wysokiego szczebla i uwikłanego w romans z zamężną sekretarką lidera opozycji. No i dlaczego nie dorzucić trupa? Jeszcze tylko tytułowe okno i szafa połączone dowcipnymi dialogami, gagami, kaskadą zdarzeń, przerysowanymi postaciami. Wszystko to zapewnia świetną zabawę.
 
kiedy: 11 listopada 2012r. (niedziela)
o której: 17:00
cena biletu: 32 pln
Wpłaty i zapisy w sekretariacie do 5 listopada. Ilość miejsc ograniczona!
 

2012-10-23 10:36:34

KULTURA: CHOPIN W FILHARMONI - 28 listopada

                                                                      

prof. Ewa Jaroszczuk,

w ramach Koncertów Edukacyjnych dla Młodzieży, zaprasza wszystkich uczniów na szkolne wyjście
do Filharmonii na koncert pt. "Fryderyk Chopin -  (...) sercem Polak, a talentem świata obywatel".
kiedy: 28 listopada 2012 r.  (środa)
o której: 15:00 (wyjście spad szkoły o 14.00) 
bilet: 15 pln

wpłaty w sekretariacie  do 9 listopada włącznie!




2012-10-23 10:22:09

TURYSTYKA: RUDAWY JANOWICKIE - 10 listopada

prof. Dariusz Omelaniuk zaprasza

wszystkich uczniów w sobotę 10 listopada 2012r na wycieczkę w Rudawy Janowickie. Rudawy Janowickie to niewielkie pasmo w Sudetach Zachodnich leżące na obszarze od Doliny Bobru na północy, do Przełęczy Kowarskiej (727 m n.p.m.) na południu oraz pomiędzy Kotliną Jeleniogórską na zachodzie, a Kotliną Kamiennogórską na wschodzie. Rudawy porośnięte są lasem świerkowym, z dodatkiem dębu, leszczyny, brzozy, jaworu i buka. Na terenie pasma utworzono w 1989 r. Rudawski Park Krajobrazowy. Rudawy Janowickie mają rzeźbę typową dla Sudetów (strome stoki i spłaszczona linia grzbietowa) wyróżniając się jednoczenie dużym zagęszczeniem wystających form skalnych - szczególnie w Górach Sokolich i nad Janowicami Wielkimi (w Janowickich Garbach i Grzbiecie Zamkowym). Skałki te są atrakcyjne zwłaszcza dla wspinaczy skałkowych.


 

Szczegółowe informacje:
trasa wycieczki:  Janowice Wielkie – Zamek Bolczów – Jańska Góra 565m npm – Schronisko „Szwajcarka’’- Krzyżna Góra 654m npm - Sokolik 623m npm.- Trzcińsko. Do zdobycia 20 pkt GOT (Górska Odznaka Turystyczna)
wyjazd: 10.11.2012 (sobota), zbiórka 7:15 Dworzec Główny PKP (pod zegarem), wyjazd 7:29 – Janowice Wielkie 10:10
powrót: Trzcińsko 15:22 – Wrocław Główny 18:11


2012-10-23 09:24:18

AUDYCJA: WOLONTARIAT MISYJNY - 29 X

Czy wolontariat misyjny jest nadzieją Kościoła ?
o wątpliwościach i konieczności udziału młodzieży w dziele ewangelizacji świata w poniedziałek  29 października 2012 r. od godz. 21.30 w Radio Rodzina na 92 fm będą rozmawiać wolotariusze Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego we Wrocławiu oraz ks. Jerzy Babiak. Zapraszamy !

Zapraszamy do dzielenia się swoimi refleksjami na portralu facebook.

goście programu:
Paula Łuszczek - pracowała rok w Ghanie wśród chłopców ulicy
Malwina Witkowska - pracowała rok w Boliwii wśród dzieci w ośrodku Sióstr Służebniczek
Anna Leśnikowska - pracowała 3 miesiące w Mongolii w Oratorium

eksperci programu:
ks. Piotr Wojnarowski sdb - duszpasterz młodzieży w Ghanie, Sierra Leone, Liberii i Nigerii; koordynator pracy salezjańskich wolontariuszy w zachodniej Afryce
ks. Adam Parszywka sdb - prezes Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego Młodzi Światu w Krakowie
ks. Roman Wortolec - dyrektor Salezjańskiego Ośrodka Młodzieżowego w Warszawie oraz Wolontariatu Młodzieżowego Don Bosco

2012-10-23 08:41:17

NEWS: JUBILEUSZOWA WYMIANA Z RÖTHENBACH

Od 12 do 18 października już po raz dziesiąty odbyła się polsko-niemiecka wymiana Liceum Salezjańskiego z Wrocławia z Geschwister-Scholl-Gymnasiums Röthenbach koło Norymbergii. Zarówno weekend jak i tydzień spędziliśmy bardzo aktywnie.
Nasi goście zapoznali się z funkcjonowaniem szkoły, działalnością wolontariatu misyjnego i sposobem prowadzenia zajęć. Dla większości była to pierwsza wymiana w życiu. Wspólne zwiedzanie Auli Leopoldinum, Wieży Matematycznej i katedry św. Jana Chrzciciela dało nam dużo radości. Panorama Racławicka i wrocławskie krasnoludki wzbudziły w naszych nowych znajomych podziw. Szczególnie atrakcyjny był wyjazd do kopalni w Złotym Stoku. Mieliśmy okazję dowiedzieć się wielu ciekawostek o wydobyciu złota, rudy arsenowej, historii tego miejsca i pracy w kopalni na przestrzeni wieków. Widzieliśmy podziemny ośmiometrowy wodospad. W drodze powrotnej wstąpiliśmy do Kaplicy Czaszek w Czermnej i bazyliki w Wambierzycach. Razem z całą szkołą udaliśmy się w środę na film „Bitwa pod Wiedniem”. Szczególną sympatią została obdarowana postać cesarza Leopolda I Habsburga, którego grał Piotr Adamczyk. Następnie udaliśmy się na lekcję w Ratuszu Wrocławskim. Wieczór spędziliśmy grając w kręgle. Tydzień ten był niezwykłą okazją do zawarcia nowych znajomości, poznania innych zwyczajów, rozmów o szkole, rodzinie i naszych państwach. Każdy taki projekt jest kolejnym krokiem do budowania pokoju i więzi między różnymi ludźmi z całego świata i poznawania naszej wspólnej historii. Projekt odbył się przy współfinansowaniu  .
Zuzia Oszust, klasa IIa
FOTOREPORTAŻ [zobacz]

2012-10-21 12:02:11

TYDZIEŃ MISYJNY W SALEZIE 21-26 października

W dniach 21-26 października obchodzimy w Kościele 84. Tydzień Misyjny. W tych dniach nasz szkolny Salezjański Wolontariat Misyjny zaprosi wszystkich do włączenia się w jego obchody.

Czy  wiesz że:

  • - przez ostatnie 10 lat Kościół w Polsce przekazał misjom ponad 30,5 mln zł.
  • - obecnie w 94 krajach misyjnych pracuje 2140 misjonarzy z Polski
  • - ponad połowę z nich to księża i bracia zakonni, którzy służą głównie w Afryce i Ameryce Łacińskiej
  • - drugą grupę pod względem liczebnym stanowią siostry zakonne pracujące przeważnie na Czarnym Lądzie
  • - do Afryki wyjeżdżają też najczęściej polscy misjonarze świeccy, których na całym świecie jest obecnie 42
  • - najwięcej polskich misjonarzy pracuje w Brazylii, Kamerunie oraz Argentynie
  • - biorąc pod uwagę całe kontynenty, najwięcej Polaków pełni posługę misyjną w Afryce, następnie w Ameryce Południowej, Azji, Oceanii, a najmniej w Ameryce Północnej.
  • - najliczniej reprezentowane na misjach męskie zgromadzenia zakonne to werbiści, salezjanie, franciszkanie konwentualni, misjonarze oblaci OMI, pallotyni oraz redemptoryści
  • - siostry zakonne najchętniej podejmujące posługę misyjną to franciszkanki misjonarki Maryi, służebnice Ducha Świętego, służebniczki starowiejskie oraz elżbietanki
  • - w Polsce działają dwie salezjańskie organizacje wysyłające regularnie młodzież na misje: w Warszawie SOM i w Krakowie SWM, mający takżę swoją filie we Wrocławiu
  • - Salezjański Wolontariat Misyjny przy Liceum Salezjańskim we Wrocławiu zrealizował dotychczas wakacyjne projekty: Syberia 2005,2007,2008,2010, Mongolia 2011, Ghana 2006,2009,2012
  • - w swoim orędziu na Dzień Misyjny papież Benedykt XVI przypomina, że „wszyscy ochrzczeni odpowiedzialni są za działalność misyjną, może ona jednak być skuteczna wtedy jedynie, gdy nastąpi gruntowne nawrócenie osobiste, wspólnotowe i duszpasterskie”

Proponujemy następujące inicjatywy:

  • - Niedziela Misyjna w Parafii p.w. Chrystusa Króla ul. Młodych Techników (prezentacja filmu Spojrzenie oraz wystawy Mongolia)
  • - apele: PONIEDZIAŁEK - prezentacja i modlitwa za AZJĘ, WTOREK - prezentacja i modlitwa za AMERYKĘ ŁACIŃSKĄ, ŚRODA - prezetnacja i modlitwa za AFRYKĘ, CZWARTEK - prezentacja i modlitwa za EUROPĘ,PIĄTEK - prezentacja i modlitwa za osoby i miejsca w których pracował SWM przy LO Salez 
  • - piątkowa Msza Święta w intencji Misjonarzy
  • - wystawa zdjęc z projektu Ghana 2006
  • - tylko dla odważynych i wierzących - akcja Miska Ryżu (w piątek 26 października, wolontariat da miskę ryżu (pokarm w jakości i ilości ludzi głodujących),  tym którzy rezygnując w tym dniu z wszelkich posiłków równoważną ich wartość przekażą na potrzeby misji; akcja odbędzie się na przerwie o godz. 11.30; zapisy  i deklaracja poprzez wpisy na karcie znajdującą się na drzwiach pokoju profesorskiego będzie trwała od poniedziałku;
  • - Kino Misyjne: piątek 26 października od godz. 16.00 do19.30, wstęp wolny, sala teatralna

  •  

2012-10-19 21:37:28

NEWS: ZUZIA OSZUST PRZEWODNICZĄCĄ SU

W poniedziałek  15 października odbyły się w naszej szkole wybory do Samorządu Uczniowskiego. Według sprawozdania szkolnej komisji wyborczej:

- głosowało 93 osób ze 114 uprawnionych do głosowania
- frekwencja całych wyborów wyniosła 82%
Wyniki poszczegolnych kandydatów:
Ida Regulska  z kl.3b - 20%
Sławek Mirowski  z kl.2a - 14%
Zuzanna Oszust  z kl.2b - 38%
Piotr Krejner  z kl. 1 - 28%



Przewodniczącym szkoły na rok szkolny 2012/2013 została ZUZANNA OSZUST, której gratulujemy poparcia i życzymy wytrwałości, siły, odwagi i Bożego błogosławieństwa w realizacji planów. 

FOTOREPORTAŻ [zobacz]
 

2012-10-19 18:19:43

NEWS: LIGA O PRZESZCZEPACH SZPIKU

W dniu 18 października br. w sali teatralnej Liceum Salezjańskiego we Wrocławiu odbył się  wykład na temat przeszczepów komórek krwiotwórczych. Pooprowadził go  prof. dr hab. Tomasz Wróbel z Kliniki Hematologii Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. 
Jak wiadomo szpik kostny pełni w naszym organizmie bardzo ważną rolę. Można śmiało powiedzieć,  że bez szpiku kostnego nie możemy żyć. Niestety nie wszyscy ludzie mogą się cieszyć zdrowym i w pełni funkcjonującym szpikiem kostnym. Aplazję,  czyli brak szpiku kostnego może wywołać wiele leków a także infekcje wirusowe, istnieje również bardzo niebezpieczna choroba nowotworowa białaczka ostra,  która powoduje uszkodzenia szpiku. Na szczęście medycyna stara się walczyć z tą śmiertelną przypadłością poprzez przeszczepy komórek krwiotwórczych i wprowadzanie ich do krwioobiegu chorego w celu regeneracji szpiku. Dawcą komórek krwiotwórczych może zostać sam pacjent, brat bliźniak, osoba spokrewniona, a nawet niespokrewniona. Źródłem takich komórek jest oczywiście szpik kostny, krew obwodowa, krew pępowinowa, a także błona płodowa. Aby mogła zajść transplantacja szpiku kostnego musi zachodzić tak zwana zgodność antygenowa (dawcą nie może być przypadkowa osoba). W Polsce istnieją banki szpiku kostnego w których zarejestrowanych jest ok 350 tys. dawców szpiku, dla porównania w Niemczech takich dawców jest 4 miliony. Pacjenci chorujący na białaczkę ostrą, która niechybnie by ich zabiła, po przeszczepie mają 60% szans powrotu do zdrowia i wyleczenia z choroby, a więc uważam że Polacy powinni być częściej uświadamiani o tym problemie i liczniej zapisywać się do banków szpiku kostnego.

W wykłdzie wzięli udział uczniowie z LO V i LO XVII.
                                                                                                                     Michał Załuski 2b

FOTOREPORTAŻ [zobacz]


2012-10-19 17:14:26

LIGA NAUKI: MONITORY A NAUKA - 7 listopada

"Opowiem o grafice komputerowej i animacji oraz roli nauk ścisłych (głównie matematyki i fizyki) w ich tworzeniu. Będzie też kilka słów o tym jak tworzy się dzisiaj gry komputerowe i dlaczego warto studiować fizykę we Wrocławiu". dr Maciej Matyka

strona domowa dr Macieja Matyka [zobacz]


2012-10-19 08:58:20

NEWS: JEDNOŚĆ W NARODOWYCH PARKACH

W ramach projektu Unii Europejskiej „Comenius - Parki Narodowe Europy”, uczniowie i nauczyciele Liceum Salezjańskiego z Wrocławia już po raz piąty wyjechali z roboczą wizytą zagraniczną. Tym razem dotarli do leżącego w centralnej Bułgarii Sopotu. W tamtejszej szkole, wraz reprezentantami sześciu innych szkół, pracowali nad projektem dalszych działań, podejmowali inicjatywy w obszarze integracji, przedstawiali tematyczne prezentacje multimedialne oraz  mieli okazję poznać jeden największy w Europie Parków Narodowych.
 
Centralny Bałkański Park Narodowy, bo o nim mowa,  leży w samym sercu Bułgarii, w środkowej i wyższej partii gór Bałkanów. Został utworzony w 1992 roku, by chronić przepiękne łąki wysokogórskie, strome ściany skalne, malownicze głębokie kaniony, zapierające dech w piersiach wodospady i urocze wzgórza oraz aby zachować lokalne tradycje i warunki życia. Uczestnicy spotkania mogli się o tym przekonać wędrując specjalną ścieżką ekologiczną. Poza tym, w ramach innej wycieczki zwiedzili muzeum historyczne i przyrodnicze, poznali zbiory etnograficzne, wystawy miejscowego rzemiosła, tradycyjnych świąt ludowych i religijnych oraz źródła i kąpieliska mineralne. Dotarli ponadto  do kompleksu etnograficznego w okolicach  miejscowości Gabrovo oraz zwiedzili średniowieczną fortecę w Velikovo Tarnovo. Dzięki gościnie polskich uczniów w rodzinach bułgarskich, mogli poznać miejscowe tradycje i  potrawy. Spotkanie to, tak jak wszystkie minione, przyniosło wiele cennych doświadczeń. Jeszcze raz wspólna praca i rozmowy przyczyniły się do tego, że jedność młodych europejczyków stała się bardziej rzeczywistością niż teorią.
 
prof.Magdalena Szewczyk
FOTOREPORTAŻ [zobacz]

2012-10-18 17:22:52

ABSOLWENCI: III ZJAZD BYŁYCH WYCHOWANKOW

Wszystkich absolwnetów Liceum Salezjańskiego we Wrocławiu serdecznie zarpaszam na III Zjazd Byłych Wychowanków, który odbędzie się w sobotę 17 listopada w Gimnazjum Salezjańskim we Wrocławiu. W programie przewidziano:

godz. 10.00 – 11.00 – przyjmowanie gości
godz. 11:00 –    uroczyste rozpoczęcie: Msza św., oprawa liturgiczna przygotowana przez BWS
godz. 12:00 – krótka przerwa kawowa, rozdawanie materiałów, ewentualnie spis gości i/lub wpis do księgi pamiątkowej
godz. 12:30 – rozpoczęcie części konferencyjnej wprowadzenie: delegat BWS ks. Jan Gondro kilka słów o grupie: liderka Ola Pawłowicz (prezentacje innych grup)

WYKŁAD ANGELA GUDINA CANICOBA w języku angielskim (wiceprezes młodych BWS GEX w Europie)

godz. 14:00 - obiad
godz. 14:40 – wprowadzenie do pracy w grupach; krótka praca w grupach; wspólne zdjęcie


Zapisy: III Zjazd Byłych Wychowanków - FACEBOOK

ks. Jerzy Babiak, dyrektor szkoły


2012-10-15 11:18:11

ŚWIĘTO: DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ - 15 X

"Nauczyciele każdego kraju mają, można rzec, jego przyszłość w swoich rękach".
(William James)

Drodzy Profesorowie oraz Pracownicy Liceum Salezjańskiego we Wrocławiu !


Z okazji Dnia Edukacji Narodowej najpierw  chcę Wam podziękować za płynącą, mimo wszysto, z serca pracę, za cierpliwość i za pokorę, za nie nauczanie, lecz inspirowanie, za to że jesteście!  Życzę Wam niezłomnej mocy ducha, abyście nadal trwając w powołaniu, zawsze prowadzili naszą młodzież, pewną drogą "dobrego chrześcijanina i uczciwego obywatela", ku pełnemu życiu religijnemu i społecznemu. Przyszłość Kościoła i Polski jest w Waszych rękąch! Salezjanom jak i ich współpracownikom św.Jan Bosko mawiał: "Niebo zapłaci nam za wszystko". Niech tak się staje, wszak w tych trudnych czasach mamy nadal niezmiernie wyjątkową i odpowiedzialną misję! W życiu osobistym i szkolnym niech dobry Bóg Wam błogosławi!


z pamięcią w modlitwie

dyrektor szkoły 



W poniedziałek 15 października Profesorów i Pracowników szkoły uczcimy na Porannym Apelu i w czasie akademii o godz. 11.35 przygotowanej przez klasę III b. W tym dniu uczniowie przychodzą w strojach galowych.


2012-10-12 18:00:57

SZKOŁA JĘZYKOWA: ANGIELSKI W DUBLINIE

prof. Ewa Jaroszczuk zaprasza
wszystkie osoby mające chęć rozwijać i szlifować swój język angielski do wzięcia udziału w wyjazdowym projekcie do Szkoły Językowej Atlas w Dublinie.

kiedy: 21 styczeń - 10 luty/ 15 luty (2 lub 3 tygodnie)
koszt za tydzień:  EURO 405 od osoby
cena obejmuje:
- 20 godzin języka angielskiego
- zakwaterowanie u rodziny wraz z pełnym wyżywieniem
- odbiór i dostarczenie na lotnisko
- tygodniowy bilet miejski
- materiały do nauki języka
- mapę i przewodnik
- bezpłatne zajęcia pozalekcyjne i zniżkę na udział w wycieczkach

Wszystkich zainteresowanych proszę o zapisy w sekretariacie lub u mnie do końca października. Jednoczęśnie informujemy, że szkoła nie jest organizatorem wyjazdu, lecz wyłącznie pośredniczy w organizacji wyjazdu. Zeszłoroczne doświadczenie skłania nas do zaoferowanie powyższej możliwości.

 

Powyższa szkoła posiada rekomendacje: ks. dyrektora J.Babiaka,prof. E.Jaroszczuk, uczennic Joanny Indyka, Marty Małolepszej, Kamili Sawickiej.

 

ATLAS LANGUAGE SCHOOL - FACEBOOK


2012-10-08 22:03:45

WYMIANY: WIZYTA RŐTHENBAH 12-18.X

Program wymiany z Geschwister-Scholl-Gymnasium z Röthenbach w dniach 12-18 października2012 r.
12 października (piątek)
o godz. 20.50 przyjazd uczniów niemieckich na Dworzec Główny we Wrocławiu
13,14 października (sobota/ niedziela)
7.45 – wszyscy uczniowie (polscy i niemieccy) przychodzą na apel; oficjalne powitanie Niemców w szkole
9.40 – uczniowie polscy przyprowadzają swoich partnerów do kawiarenki a sami uczestniczą dalej w lekcjach
10.40 – 12.20 – uczniowie niemieccy dalej uczestniczą w lekcjach ze swoimi partnerami
14.20 – spotykamy się pod gmachem Uniwersytetu Wrocławskiego (przy Szermierzu) i idziemy zwiedzać Aulę Leopoldinum i Wieżę Matematyczną a potem udajemy się na zwiedzanie miasta
8.00 – wyjazd na wycieczkę do Kopalni Złota w Złotym Stoku, Kaplicy Czaszek w Czermnej i bazyliki w Wambierzycach
13.00 – obiad na terenie kopalni (w cenie biletu, więc uczniowie nie płacą; na obiad składają się: ziemniaki, mięso i surówka, do poniedziałku proszę o informację, czy ktoś nie jada mięsa, postaram się zamówić obiad bezmięsny ☺)
15.00 zwiedzanie Kaplicy Czaszek w Czermnej
16.30 zwiedzanie bazyliki w Wambierzycach
ok.19.00 – 19.30 planowany powrót do Wrocławia, odbiór uczniów spod szkoły – będziemy w telefonicznym kontakcie z rodzicami), potem czas wolny dla uczniów
17 października (środa)
10.00 – zwiedzanie Panoramy Racławickiej przez uczniów niemieckich z ich nauczycielami
14.30 – zwiedzanie Ratusza z przewodnikiem
<span style="font-size:10.0pt;Arial Narrow" "="">odjazd grupy niemieckiej z Wrocławia

2012-10-08 20:43:13

DZIEŃ PAPIESKI: JP II - RODZINA - 16 października

Zgodnie z tradycją Popieskich Białych Marszy w dniu 16 października przychodzimy do szkoły w białych strojach.


2012-10-06 20:01:47

AUDYCJA: OPTYMIZM POLAKÓW - 15 października

CZY POLACY SĄ OPTYMISTAMI ? 

o optymizmie, który niszczymy narzekaniem w audycji Trudne Sprawy w poniedziałek 15 października od godz. 21.30 w Radio Rodzina na 92 fm będą rozmawiać młodzież Liceum Salezjańskiego we Wrocławiu oraz ks. Jerzy Babiak. Zapraszamy !

Zapraszamy do dzielenia się swoimi refleksjami na portralu facebook.



2012-10-06 17:14:57

WYCIECZKA: CENTRUM KOPERNIK - 16 listopada

  prof. Anna Bukiewicz-Szul zaprasza

wszystkcih chętnych uczniów do wspólnego wyjazdu do CENTRUM NAUKI KOPERNIK w Warszawie w dniach 16-18 listopada 2012 r.

W planie jest zwiedzanie wystaw stałych w Centrum Nauki Kopernik oraz udział w zajęciach laboratoryjnych . Ponadto zwiedzanie Starówki, Muzeum Chopina i Zamku Królewskiego.

noclegi:
Szkolne Schronisko Młodzieżowe nr 2 (bardzo blisko Centrum Kopernika)

dojazd:
PKP


szacowany koszt wycieczki:

220zł/osobę (dojazd, noclegi, wyżywienie, bilety wstępu) (6 uczniów w nagrodę za udział w przygotowaniu Gali Doświadczalnej oraz Gry Edukacyjnej - uzyskuje wstęp darmowy do CNK- koszt wycieczki :185zł)

plan wycieczki:       
       
CZWARTEK/PIĄTEK - 15-16 listopada 2012r.
      
wyjazd - czwartek 22.38 PKP (spotkanie przy kasach godz.22.10)
przyjazd - 6:38 DW centralny   
kwaterunek - SSM - Smolna 7:00 
śniadanie  -   9:00
Muzeum Chopina - 11:00
obiad:    13:00   Piwnica Smaku, Smolna 40
Łazienki/metro       
Planetarium  przy CN Kopernik: Film "Czarne dziury: Podróż w nieznane"  18:00  
Kolorowe mosty w drodze powrotnej
Kolacja  w schronisku -  20:00   
Wspólne zabawy  do 22:00   
       
SOBOTA - 17 listopada 2012r.    
       
śniadanie - 9:00  
CN KOPERNIK - 11:00  
laboratoria -
11:30  
obiad - 14:00   (Bistro w CNK)
zwiedzanie wystaw stałych  w CNK - do 16:00   
Starówka 
czas wolny: 17-19       
powrót i kolacja    20:00   
wspólne zabawy do 22:00   
       
NIEDZIELA - 18 listopada 2012r.    

Msza Święta - Plac Trzech Krzyży par.p.w.św. Aleksandra  - 7.00
śniadanie  - 8:00   
wyjście  - 8:45    
PKP - 9:30    
przyjazd - 16:50

 





2012-10-06 14:26:27

TURYSTYKA: GÓRY BARDZKIE - 20 października

prof. Dariusz Omelaniuk zaprasza

Góry Bardzkie - Grzbiet Wschodni
Góry Bardzkie - pasmo górskie w Sudetach Środkowych, rozciągające się od Przełęczy Kłodzkiej na południowym wschodzie po Przełęcz Srebrną na północnym zachodzie. Przełom Nysy Kłodzkiej, zwany też Przełomem Bardzkim dzieli to pasmo na dwie części : Grzbiet Wschodni i Grzbiet Zachodni. Najwyższą kulminacją Grzbietu Wschodniego i całych Gór Bardzkich jest Kłodzka Góra 765 m n.p.m.



Przez Grzbiet Wschodni Gór Bardzkich prowadzi niebieski Europejski Dalekobieżny Szlak E-3 „Atlantyk-Morze Czarne”. Obryw Skalny będący doskonałym punktem widokowym, Kaplica Górska z kamieniem, w którym odbity jest ślad Matki Bożej, Droga Krzyżowa, Źródło Maryi , Kamień Brygidy-to najbardziej znane miejsca  we Wschodnim Grzbiecie Gór Bardzkich.




Szczegółowe informacje:

trasa wycieczki: Bardo Śląskie – Bardzka Góra (583m npm) – Przełęcz Łaszczowa (592m npm) – Kłodzka Góra (767 m npm) – Kłodzko
wyjazd: 20 paźdznika 2012 r. (sobota),
zbiórka godz. 7:15 Dworzec Główny PKP( pod zegarem), wyjazd 7:24 – Bardo Śląskie 8:51
powrót: Kłodzko 16:20 – Wrocław Główny 18:00

                                

 


2012-10-06 14:02:01

KONKURSY: KS.BOSKO - 200 URODZINY


Rok 2015 będzie dla Salezjanów i całej Rodziny Salezjańskiej czasem szczególnej łaski jubileuszu 200 – lecia urodzin – Ojca i Nauczyciela młodzieży – św. Jana Bosko. Na drodze przygotowań,  szczególnym wydarzeniem będzie peregrynacja relikwii św. Jana Bosko, która w naszej szkole odbędzie się  28 czerwca, w dniu zakończenia roku szkolnego. Przygotowując się do tych wyjątkowych wydarzeń, ksiądz dyrektor oraz ks. Krzysztof zapraszają wszystkich uczniów do głębszego poznania ks. Bosko. Dlatego, wraz z Salezjańskim Duszpasterstwem Młodzieży zapraszamy wszystkich do udziału w proponowanych konkursach.

GRAFIKA - do 20 listopada
SŁUCHOWISKO - do 20 listopada
KONKURS WIEDZY -  szkolny 24 października (ze znajomości Wspomnienia Oratorium - Jan Bosco)
REGULAMINY KONKURSÓW [czytaj]
ENTUZJASTYCZNA PEREGRYNACJA RELIKWII ŚW. JANA BOSKO W PANAMIE [zobacz]

książka Wspomnienia Oratorium Jana Bosko w cenie 15 zł jest do kupienia u ks. Krzysztofa bądź ks.dyrektora


2012-10-04 10:34:42

SZTUKA ŻYCIA: SZKOŁA GOTOWANIA - 12 X

  prof. Ewa Jaroszuczk przy współparacy z Tęczową Kuchnią

zaprasza  wszystkich chętnych uczniów, którzy lubią gotować i tych, którzy chcieliby poznać tę sztukę na warsztaty z gotowania.

Warsztaty potrwają 2 godziny. W zależności od zainteresowań kursantów nauczymy się gotować dania obiadowe bądź desery.

Koszt w zależności od ilosci osób:    10 osób - 55 pln
                                                               8 osób - 70 pln
                                                               6 osób - 80 pln
miejsce: Tęczowa Kuchnia, ul. Tęczowa 74 1B, Wrocław
kiedy: data do ustalenia (spotkanie dla chętnych odbędzie się w sali nr 3 w piątek po Mszy św.)

"Powiedz mi, co jesz, a ja ci powiem, kim jesteś"  (Anthelme Brillat-Savarin)



2012-10-03 22:44:48

KINO: BITWA POD WIEDNIEM - 17 października

W środę 17 października br. organizowane jest szkolne wyjście do kina na  historyczny film pt. BITWA POD WIEDNIEM. Skarbnicy klasowi do piątku 12 października wpłacą w sekretariacie szkoły zebrane od każdego ucznia 12 zł. Wyjście ze szkoły waraz z profesorami do kina HELIOS NOWE HORYZONTY o godz. 11.30 po 4 lekcji. Zajęcia dydaktyczne w tym dniu kończymy  ok. godz. 15.30 po zakończonej emisji.

ks. Jerzy Babiak, dyrektor szkoły


2012-10-03 13:33:27

PIELGRZYMKA TAIZE: RZYM 28 XII 2012 - 2 I 2013

Ksiądz dyrektor Jerzy Babiak zaprasza młodzież naszej szkoły, ale także i młodzież spoza szkoły, do udziału w Pielgrzymce Zaufania przez Ziemię w Rzymie, która organizaowana jest przez wspólnotę braci z Taize w dniach 28 grudnia 2012 r. - 2 stycznia 2013 r. Spotkania przygotowujące odbywają się w każdą środę o godz. 17.00 w sali nr 3. Zapisy do 18 listopada w sekretariacie szkoły. Koszt za przejazd autokarem z klimatyzacją, dvd, barkiem, WI-FI, wc, ubezpieczeniem KL, NNW - 500 zł, plus koszty za udział 55 euro. W pielgrzymce może brać udział młodzież w wieku od lat 17. Młodsi,  to jest ci którzy ukończyli 16 lat mogą uczestniczyć tylko z opiekunami (na każde 2 osoby musi być jeden opiekun: dla chłopców mężczyzna, dla dziewcząt - kobieta, w wieku co najmniej 21 lat, opiekun uczestniczy w całym Spotkaniu (wspólna modlitwa, spotkania, nocleg). Bliższe informacje o spotkaniu można znaleźć na specjalnej stronie internetowej wspólnoty braci z Taize.


2012-10-03 09:30:12

J.ANGIELSKI: First Certificate in English - 5 X

prof. Maciej Ciupryk zaprasza

Drodzy uczniowie!
 
Wychodząc naprzeciw Waszym prośbom, postanowiłem zorganizować dodatkowe zajęcia z języka angielskiego, przygotowujące do międzynarodowego egzaminu First Certificate in English. Jest to jeden z najpopularniejszych certyfikatów językowych wydawanych przez University of Cambridge. Wszystkich zainteresowanych przygotowaniem się do tego egzaminu proszę o osobisty kontakt ze mną. Pierwsze zajęcia odbędą się już w najbliższy piątek o godz. 14.20 w sali nr 8.
                                                                                                 Pozdrawiam serdecznie.

2012-10-02 23:22:49

EDUKACJA: TYDZIEŃ POTOPU 1-4 października

Tydzień z „Potopem” Henryka Sienkiewicza
1-4 października 2012 r.



Najbliższe dni w naszej Szkole będą poświęcone spotkaniom z „Potopem” Henryka Sienkiewicza.
Klasy IIA i IIB  przybliżą postać pisarza oraz informacje o powieści, która kształtowała postawy  wielu pokoleń Polaków.
Będą również ciekawostki  i cytaty (niekonieczne wszystkim znane).
Dlatego w najbliższych dniach będziemy mogli: obejrzeć prezentacje na temat „Potopu”,  przeczytać fragmenty powieści, poznać uczniów, którzy najlepiej znają treść utworu.



4 października – odbędzie się drużynowy turniej pomiędzy klasami IIA i IIA na temat znajomości lektury!

Zaprszają organizatorzy profesorzy języka polskiego - prof. Joanna Dobiech oraz prof. Janusz Kaczorowski


2012-10-01 14:13:42

LIGA NAUKI: MEDYCYNA XXI w.- 18 października


2012-10-01 13:50:46

Liczba odwiedzin portalu szkoły od września 2006r: 
web stats stat24.com