AKTUALNOŚCI - Archiwum listopad 2012

RODZICE: WYWIADÓWKA - 4 grudnia

Rodziców zapraszamy na WYWIADÓWKĘ, która odbędzie się we wtorek 4 grudnia.
program:
18.00 – spotkanie z dyrektorem i konferencja
             nt. „Troska o tradycję umocnieniem bądź niszczeniem człowieka” (sala teatralna)
18.30 - spotkanie z wychowawcami
19.00 - konsultacje


2012-11-30 23:31:06

ZŁOTE PIÓRO 2012: TRZYDZIEŚCI WYRÓŻNIEŃ

OSOBY WYRÓŻNIONE I ZAPROSZONE  

na Uroczystą Galę VIII EDYCJI KONKURSU LITERACKIEGO O LAUR ZŁOTEGO PIÓRA

Sala Wielka Ratusza - 5 grudnia 2012 r. – środa  - godz. 12.00
 


Bajak Natalia – Liceum Ogólnokształcące nr I im. J. Śniadeckiego w Dzierżoniowie; Brudziński Dariusz – Publiczne Gimnazjum nr VI im. J. Korczaka w Wałbrzychu; Chmielewska Klaudia – Liceum Ogólnokształcące im. H. Sienkiewicza w Nowej Rudzie; Cholewiński Tomasz – Gimnazjum nr I im. M. Skłodowskiej-Curie w Górze; Chomicz Natalia – Gimnazjum nr XI im. S. Batorego w Zespole Szkół nr X we Wrocławiu; Cichy Marta – LO im. II Armii Wojska Polskiego w Powiatowym Zespole Szkół nr I w Trzebnicy; Domański Adam– Liceum Ogólnokształcące nr XIII im. A. Fredry we Wrocławiu; Filio Dominika – Liceum Ogólnokształcące nr X we Wrocławiu; Fortuna Kamil – Liceum Ogólnokształcące im. Księcia Bolka I w Jaworze; Frącz Weronika – Liceum Ogólnokształcące nr I im. M. Kopernika w Lubinie; Gregorius Gabriela – Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Kudowie-Zdrój; Halczak Patryk – Liceum Ogólnokształcące nr I im. M. Kopernika w Lubinie; Jurkiewicz Oktawian – Liceum Ogólnokształcące im. A. Zawady w Lądku-Zdrój; Kruk Adam – Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Ziębicach; Krzysztoporska Paulina – Liceum Ogólnokształcące nr I im. M. Kopernika w Lubinie; Legendziewicz Magdalena – Liceum Ogólnokształcące im. H. Sienkiewicza w Nowej Rudzie; Łoboda Klaudia – Liceum Ogólnokształcące im. H. Sienkiewicza w Nowej Rudzie; Maj Wiktoria – Gimnazjum nr XXIII im. W. Rutkiewicz we Wrocławiu; Minorczyk Karina – Publiczne Gimnazjum im. Polskich Laureatów Nagrody Nobla w Obornikach Śląskich; Muszyńska Dominika – Liceum Ogólnokształcące nr I im. B. Chrobrego w Kłodzku; Nowak Przemysław – Liceum Ogólnokształcące nr IV we Wrocławiu; Prusakowska Maria – Gimnazjum nr XIV we Wrocławiu; Szachowski Piotr – Gimnazjum nr XI im. S. Batorego w Zespole Szkół nr X we Wrocławiu; Szelwach Beata – Publiczne Gimnazjum nr I im. Marszałka J. Piłsudskiego w Zespole Szkół w Jelczu Laskowicach; Szymanowicz Aleksandra – Liceum Ogólnokształcące nr I im. M. Kopernika w Lubinie; Ślęzak Marlena – Technikum nr XII w Zespole Szkół nr XXIII we Wrocławiu; Wojcieszak Sara – Liceum Ogólnokształcące im. Braci Śniadeckich w Zgorzelcu; Wolak Magdalena – Liceum Ogólnokształcące nr I im. J. Słowackiego w Oleśnicy; Woyciechowski Jędrzej – Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Ziębicach; Żuchora Dawid – Publiczne Gimnazjum im. Polskich Laureatów Nagrody Nobla w Obornikach Śląskich

2012-11-30 13:02:06

AUDYCJA: TĘSKNOTA ZA BOGIEM - 3 grudnia

Czy tęsknimy jeszcze za Bogiem ?

o hierarchii tęsknot i sztuce ich przeżywania w poniedziałek 3 grudnia od godz. 21.30 w audycji Trudne Sprawy w Radio Rodzina na 92 fm będą rozmawiać młodzież Liceum Salezjańskiego oraz ks. Jerzy Babiak. Zapraszamy !

Zapraszamy do dzielenia się swoimi refleksjami na portralu facebook.

Zapraszamy do udziału w SONDZIE na portralu facebook.


2012-11-29 19:07:53

SUKCES: PREZES RADY MINISTRÓW DLA SOPHI

Zgodnie z tradycją najwybitniejsi uczniowie Polskich szkół w ostatnim okresie roku otrzymują wyróżnienia w postaci Stypendiów Prezesa Rady Ministrów. W tym roku uroczystość  ta  dla osób regionu Dolny Śląsk,  odbyła się w środę 28 listopada w auli Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Przybyło na nią blisko 300 uczniów szkół średnich. Młodzi bohaterowie z rąk pani Kurator Beaty Pawłowicz oraz pani wicewojewody Ewy Mańkowskiej otrzymywali przyznane nagrody. Wśród nich znalazła się także uczennica Prywatnego Salezjańskiego Liceum Ogólnokształcącego im. św. Domanika Savio Sophia Bałdysz. Jak wspomniano w czasie jej prezentacji, jest to osoba  bardzo utalentowana i  wyróżniającą się wysokim osiągnięciami w sportowej grze w brydża. Ponadto Sophia ze względu na jedną z najwyższych średnich w województwie została zaproszona na uroczystość wręczenia stypendium do samego Prezesa Rady Ministrów do Warszawy. Miłym i ważnych dla nas akcentem były także występy artystyczne uczniów, a zwłaszcza wystąpienie naszego Szkolnego Wolontariatu Misyjnego z prezentacją i filmem o zrealizowanych dotychczas ośmiu projektach.  Sophi i jej rodzicom z serca gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

(jb)


2012-11-28 16:23:48

ROK KORCZAKA W SALEZIE 26-30 listopada


W związku z ogłoszonym przez Sejm RP 2012 r. ROKIEM KORCZAKOWSKIM w dniach 26-30 listopada, w naszym Salezie odbędzie się tydzień poświęcony postaci tej nieprzeciętnej osoby. Celem wszystkich działań będzie przybliżenie działalności Janusza Korczaka jako
- wychowawcy,
- obrońcy praw dziecka,
- literata,
- lekarza,
- a przede wszystkim człowieka, który pozostał wierny sobie w czasach nieludzkich.

W związku z powyższym planowane są następujące działania:
• informacje o J. Korczaku na apelu szkolnym (2 razy; przedstawienie postaci wybitnego pedagoga oraz osobno jego działalność literacka),
• informacja w szkolnej TV,
• zebranie przez klasy cytatów z wypowiedzi J. Korczaka o wychowaniu, o prawach dziecka, o prawie do życia, itp.,
• spotkanie z prawnikiem zajmującym się tematyką praw dziecka,
• wieczór filmowy (projekcja filmów: „Korczak” oraz „Dzieci Ireny Sendlerowej”, połączona z dyskusją).
W planie jest również debata poświęcona J. Korczakowi lub prawom dziecka.
Wszystkich chętnych, zainteresowanych, zainspirowanych proszę o pomysły i kontakt,

                                                                                                                              prof. Joanna Dobiech


2012-11-26 00:21:06

PROPOZYCJA: SALEZ NA LODOWISKO - 29 XI

 

KOSZT WE WŁASNYM ZAKRESIE: LODOWISKO 1h=8 zł / ŁYŻWY 1h=6zł

LODOWISKO ORBITA

zapisy na FACEBOOK


2012-11-25 23:49:19

NEWS: RADOŚNIE ZACHWYCENI WARSZAWĄ

W czwartek 15 listopada, późnym wieczorem, grupa uczniów wraz z prof. Anną Bukiewiecz-Szul i ks. Krzysztofem Rzepeckim rozpoczęła swoją  przygodę z Warszawą. Podróż do  stolicy trwała całą noc, wszak jest to tak ,,daleko''. Około godziny 7 rano byliśmy już w schronisku, znajdującym się w  centrum. Pierwszego dnia,  zaraz po śniadaniu, pełni zapału i wigoru ruszyliśmy do pierwszego punktu wycieczki. Celem było muzeum Fryderyka Chopina.

Okazało się, że nie jest to kolejne nudne muzeum, lecz w pełni multimedialne i atrakcyjne miejsce. Kolejnym punktem była wizyta przy grobie i w muzeum błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki. Choć początkowo nie było tego w naszych planach, wszyscy cieszyli się, że mogli odwiedzić i  dowiedzieć się czegoś więcej o ks. Jerzym. Wieczorem poszliśmy do Planetarium Centrum Nauki Kopernik, gdzie podziwialiśmy niebo nad Warszawą i oglądaliśmy film o czarnych dziurach. Po powrocie graliśmy w różne gry integracyjne, przy których niektórzy dosłownie płakali ze śmiechu. Sobotni dzień niemal w całości spędziliśmy w Centrum Kopernika, gdzie braliśmy udział w bardzo interesujących warsztatach w laboratorium fizycznym oraz robotycznym. Grupa pod opieką prof. Bukiewicz-Szul przeprowadzała eksperymenty z ciekłym azotem, suchym lodem i polem magnetycznym, natomiast drużyna Księdza Krzysztofa programowała roboty.  Następnie oglądaliśmy wystawy stałe Centrum Kopernika, które  przysporzyły nam wiele radości i stały się dla nas wielką przygodą. Wieczorem chętni mogli udać się do Teatru.  W niedzielę, po porannej Mszy Świętej, rozpoczęliśmy podróż powrotną do Wrocławia, która trwała "zaledwie" 8 godzin. Przez cały wyjazd uśmiech nie schodził z naszych twarzy. Nie mogło być inaczej, ponieważ był z nami Ksiądz Krzysztof ,,Rzepa'' Rzepecki z całą gamą swoich sucharów. Pani Profesor Bukiewicz-Szul także potrafiła rozbawić nas do łez, grając z nami w karty. Podsumowując, wyjazd dla nas wszystkich był bardzo udany. Mogliśmy dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy i spędzić czas w miłym gronie.

Ola "Wierzba" Wierzbicka
 

FOTOREPORTAŻ [zobacz]


2012-11-25 22:57:58

SUKCES: ZWYCIĘSTWO PROF.SZEWCZYK

 

"Profesor Magdalenie Szewczyk zwycięstwa w ogólnopolskiej edycji konkursu na scenariusz lekcyjny pt. "Wpływ różnych paliw stosowanych w transporcie miejskim na stan powietrza, ze szczególnym uwzględnieniem gazu ziemnego” gratuluję !"   ks. Jerzy Babiak, dyrektor szkoły

Liga Ochrony Przyrody: Rozstrzygnięcie konkursu [czytaj]

Film zrealizowany na cele konkursu [zobacz]


2012-11-24 21:52:24

NEWS: SALEZ POD ZIELONĄ FLAGĄ

W czwartek 22 listopada 2012 r. podczas dolnośląskiego spotkania Szkół dla Ekorozwoju w Szkole Podstawowej nr 118 we Wrocławiu Liceum Salezjańskie we Wrocławiu po raz pierwszy otrzymało certyfikat Zielonej Flagi. Dotychczas salezjański ogólniak cieszył się jedynie certyfikatem Lokalnego Centrum Edukacji Ekologicznej. W dalszym ciągu pozostaje jedną z dwóch wrocławskich szkół średnich posiadających ten jakże ważny tytuł.

„Zielona Flaga" jest tytułem, który nadawany jest szkołom na całym świecie w ramach Programu "Eco - Schools" . Program "Eco-Schools" realizowany jest od 1994 roku, jak na razie uczestniczy w nim ok. 15 000 szkół w 43 krajów Europy, a także Afryki, Ameryki Płd., Azji i Oceanii. Do tej pory prawie 4 500 szkół uzyskało wyróżnienie - Zieloną Flagę. "Eco-Schools"  jest programem opartym na Systemach Zarządzania Środowiskowego (EMAS, ISO: 14001) polegającym na podnoszeniu świadomości ekologicznej młodzieży szkolnej poprzez działania na rzecz efektywnego wykorzystania energii i surowców oraz zrównoważonej gospodarki odpadami (w tym recyklingu) w szkołach i ich otoczeniu. Rolę koordynatora krajowego na Polskę pełni Fundacja Partnerstwo dla Środowiska, która jest jako jedyna uprawniona do nadawania certyfikatu Zielonej Flagi. 

 Certyfikat Zielonej Flagi ma  zachęcać do ciągłego doskonalenia i rozwoju inicjatyw ekologicznych w szkołach i do odnawiania certyfikatu.  Dzięki temu tytułowi Liceum Salezjańskie we Wrocławiu jest przede wszystkim szkołą  szanującą i chroniącą środowisko ludzkiego życia  w czym ponadto ma szanse na nawiązanie współpracy ze szkołami z całego świata, które należą do Programu "Eco-Schools". 

prof. Magdalena Szewczyk


2012-11-24 21:17:05

SPOTKANIE: OCALONA Z PIEKŁA - 6 grudnia

duchowy.pl: Ania Golędzinowska – modelka ocalona z piekła [czytaj]


2012-11-23 08:37:30

LIGA NAUKI: KOMÓRKI MACIERZYSTE - 11 grudnia

   RMF 24 - "Unikatowe odkrycie" [przeczytaj]


2012-11-22 10:06:31

TEG 2012: SWM WROCŁAW 19-26 listopada


2012-11-20 08:31:17

J.FRNACUSKI: PIERRE ASSOULINE - 29 listopada

prof. Joanna Wróbel rekomenduje


2012-11-19 10:07:43

WARSZTATY: BOMBKI DLA MISJI - 23 i 30 XI


2012-11-18 20:37:57

WARSZTATY: KALORYCZNOŚĆ ŻYWNOŚCI - 1XII


2012-11-16 20:16:46

NEWS: W KIK-u O ZBRODNIACH KOMUNY

We wtorek 13 listopada 2012 r. grupa uczniów naszej szkoły wraz z wicedyrektorem Piotrem Sicińskim uczestniczyła w spotkaniu z cyklu „Spotkanie z najnowszą historią Polski” pod tytułem „Kwatery ofiar terroru komunistycznego na Cmentarzu Osobowickim we Wrocławiu organizowanym przez Klub Inteligencji Katolickiej we Wrocławiu.

Uczestnicy obejrzeli film dokumentalny z 2007 r. pod tytułem „Oskarżenie” w reżyserii Grzegorza Brauna. Wprowadzenie i komentarz wygłosił dr Stanisław Bogaczewicz z wrocławskiego IPN. Wszyscy uczestnicy spotkania z niedowierzaniem wsłuchiwali się w relację byłego prokuratora stalinowskiego, który w „Oskarżeniu” nie miał sobie nic do zarzucenia w stosunku do człowieka zamordowanego strzałem w tył głowy w wyniku jego oskarżenia.  Nasi uczniowie wraz wicedyrektorem  podzielili się z zebranymi swoimi przeżyciami związanymi z ekshumacjami i ponownym pogrzebem szczątków ofiar stalinowskiego terroru z lat 1945 – 1956 w jakim uczestniczyli 17 listopada ubiegłego roku na Cmentarzu Osobowickim we Wrocławiu. Ilustracją do naszych wypowiedzi był film i fotografie jakie wykonaliśmy podczas wspomnianych uroczystości. Uczestnicy spotkania gratulowali nam zorganizowania „żywej lekcji historii” jaką był udział w ekshumacjach i pogrzebie ofiar komunistycznego terroru. Uczestniczący w spotkaniu ze wzruszeniem przyjęli podzielenie się przez nas wrażeniami z ubiegłorocznych uroczystości. Ogromne wrażenie na zgromadzonych zrobiła wypowiedź jednej z naszych uczennic, której dziadek został uwięziony, a następnie zamordowany przez UB i najprawdopodobniej leży pochowany w bezimiennym grobie na Osobowicach. Na sali zapanowała zupełna cisza gdy wyświetliliśmy fotografię przedstawiającą przestrzeloną „w katyński sposób” czaszkę jednej z ofiar. (sic!)


2012-11-15 22:19:26

AUDYCJA: TROSKA O CIAŁO - 19 listopada

Czy wystarczająco troszczymy się o ciało ?

o  konieczności i zagrożeniach troski o ciało w poniedziałek 19 listopada od godz. 21.30  na 92 fm w Radio Rodzina w audycji z cyklu Trudne Sprawy będą rozmawiać młodzież Liceum Salezjańskiego we Wrocławiu oraz ks. Jerzy Babiak. Zapraszamy !

Zapraszamy do dzielenia się swoimi refleksjami na portralu facebook.

Zapraszamy do udziału w SONDZIE na portralu facebook.

 

eksperci audycji:

dr hab. prof. AWF Zbigniew Dziubiński - prorektor AWF  Józefa Piłsudskiego w Warszawie na stanowisku profesora nadzwyczajnego, kierownika Zakładu Socjologii.

prof. dr hab.med. Wojciech Drygaskierownik, Katedra Medycyny Społecznej i Zapobiegawczej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi



2012-11-15 21:23:35

TURNIEJ: W PIŁKARZYKI O PUCHAR DYREKTORA

W dniach 19 - 30 listopada br.  w naszym liceum odbędzie się Turniej w Piłkarzyki o Puchar Dyrektora Szkoły. Serdecznie zapraszamy wszystkich uczniów! Aby wziąć udział wystarczy wpisać się na listę u organizatora podając swoje imię, nazwisko, klasę oraz nazwę drużyny. Drużyny mogą być tylko dwuosobowe. Zapisy u organizatora od poniedziałku 12 listopada do piątku 16 listopada.            
                                                                                                   Rafał Kaczkowski kl. IIa -  organizator
 

2012-11-12 10:56:07

TEG 2012: JAK POMOGAĆ AFRYCE - 22 listopada


2012-11-12 08:58:06

LIGA NAUKI: PROBLEMY WSCHODU - 21 listopada


2012-11-12 08:34:51

NEWS: FRAKTALE, MANDELBROT I DEMOSCENY

W środę 7 listopada br. w ramach Liga Nauki  mieliśmy przyjemność wysłuchać wykładu dr Macieja Matyki z Instytutu Fizyki Teoretycznej Uniwersytetu Wrocławskiego pt. "Matematyka, fizyka i komputery na małym i dużym ekranie".

Prowadzący zainteresował uczniów spektakularnymi pokazami fraktali, m.in. Mandelbrota, czy Julii w 2D, 3D oraz przykładami zastosowania przybliżeń fraktalnych w kinematografii. Bez wnikania w trudne szczegóły wyjaśnił, gdzie ukryta i jak ważna jest fizyka w animacjach czy grach komputerowych. Zaprezentował mnóstwo przykładów, na których mogliśmy podziwiać efekty pracy programistów, fizyków i matematyków - fragmenty popularnych gier komputerowych. Na koniec, dr Maciej Matyka opowiedział o społeczności Demosceny, której sam jest członkiem i zaprezentował owoc m.in. swojej pracy - demo nagrodzone na demo party Breakpoint w 2009 roku.  W bardzo prosty, ale jednocześnie bardzo widowiskowy sposób pokazał, jak ciekawa może być matematyka, fizyka czy programowanie i do czego prowadzi rozwijanie wiedzy w tych dziedzinach, inspirując tym samym młodych ludzi do nauki przedmiotów ścisłych. W wykładzie wzięli udział także uczniowie gimnazjum Ekola.


 


2012-11-08 23:29:41

UROCZYSTOŚĆ: 11 LISTOPADA - 13 listopada


Święto Odzyskania Niepodległości Polski będziemy obchodzić we wtorek 13 listopada. W tym dniu  przychodzimy w strojach galowych. O godz. 12.00 odbędzie się uroczysta akademia na sali teatralnej przygotowana przez klasę I. Modlitwy poranne oraz emisje szkolnej telewizji będą dedykowane tym, którzy wywalczyli nam wolność.
  

ks. Jerzy Babiak, dyrektor szkoły


2012-11-07 23:48:40

SOLIDARNOŚC Z PRZEŚLADOWANYMI - 12 XI



W poniedziałek 12 listopada w czasie porannego apelu, w czasie modlitw, a także w szkolnej telewizji  wspomnimy prześladowanych chrześcijan. Akcję przeprowadzi Salezjański Wolontariat Misyjny działający przy naszej szkole.

ks.Jerzy Babiak, dyrektor szkoły

 

Konferencja Episkopatu Polski podczas 346. Zebrania Plenarnego na Jasnej Górze w dniu 27 listopada 2008 r. podjęła decyzję, aby każda druga niedziela listopada była w Kościele w Polsce Dniem Solidarności z Kościołem Prześladowanym. Organizatorem tego dnia jest Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

W tym roku Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym przypada 11 listopada a naszą solidarnością otoczymy w szczególności Kościół w Egipcie



2012-11-07 23:32:54

KRWIODAWSTWO: AKCJA JUBILEUSZOWA - 9 XI

prof. Jarosław Sekuła

zaprasza wszystkich pełnoletnich uczniów do wzięcia udziału w akcji oddawania krwi. Wyjście do Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu odbędzie się 9 listopada po porannym apelu. Należy w tym dniu koniecznie zjeść rano śniadanie, zabrać bilet MPK, przynieść zgodę rodziców oraz dowód osobisty lub paszport (konieczny numer PESEL). Zapisy i informacje do środy 7 listopada.


2012-11-05 11:08:16

RODZICE: WYWIADÓWKA - 6 listopada

Rodziców zapraszamy na WYWIADÓWKĘ, która odbędzie się we wtorek 6 listopada.
program:
18.00 – spotkanie z dyrektorem i konferencja
             nt. „Lepiej wychować kosmopolitę czy patriotę?” (sala teatralna)
18.30 - spotkanie z wychowawcami
19.00 - konsultacje


2012-11-02 18:11:51

AUDYCJA: CZY ŚMIERCI NALEŻY SIĘ BAĆ - 5 XI

Czy śmierci należy  się bać ?
 
o dojrzałej postawie wobec śmierci i o jej braku w poniedziałek 5 listopada od godz. 21.30 w audycji Trudne Sprawy na 92 fm w Radio Rodzina będą rozmawiać  młodzież Liceum Salezjańskiego we Wrocławiu oraz ks. Jerzy Babiak. Zapraszamy !
 
Zapraszamy do dzielenia się swoimi refleksjami na portralu facebook.

ekseprci:  

ks. prof. nadzw. dr hab. Tadeusz Biesaga SDB,  kierownik Katedra Bioetyki Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, kierownik Katedry Etyki Akademii Ignatianum w Krakowie

doktor Tomasz Grześkowiak - Hospicjum Bonifratrów im. Św. Jana Bożego we Wrocławiu,  12 lat pracy


2012-11-02 11:13:55

ZADUSZKI: MOJA MODLITWA ZA ZMARŁYCH - 9 XI

Włączając się w tradycję Kościoła, "wierząc w życie wieczne i ciała zmartwychwstanie" w piątek 9 listopada w czasie szkolnej Mszy, Bogu Miłosiernemu będziemy polecać zmarłych. Nie ma piękniejszej modlitwy za tych co odeszli jak Eucharystia. Dlatego wypisane na specjalnych karteczkach imiona zmarłych będzie można wrzucać do specjalnej puszki, na recepcji u pana woźnego. Karteczki wypominkowe będą do pobrania na recepcji, w kawiarence, w sekretariacie. Za złożone przy tej okazji dobrowolne ofiary składamy Bóg zapłać !

                                                                 ks. Jerzy Babiak, dyrektor szkoły


2012-11-01 23:28:46

Liczba odwiedzin portalu szkoły od września 2006r: 
web stats stat24.com