AKTUALNOŚCI - Archiwum maj 2013

PREMIERA: ZA RĘKĘ - FILM TVSLO - 5VI

 

Z radością informujemy, że w środę 5 czerwca br. o godz. 12.25 odbędzie się premiera kolejnej produkcji TVSLOWROC. Film opowiada o pracy naszych wolontariuszy wśród osób starszych i jest zdumiewającą historią pomocy młodzieży ludziom starszym.  Zapraszamy!


2013-05-31 22:42:12

INICJATYWA: FESTYN COMENIUS - 9 VI


2013-05-29 09:09:28

TURYSTYKA: RAFTING NYSA KŁ. - 8 VI

prof. Dariusz Omelaniuk zaprasza

8 czerwca na Spływ Pontonowy Przełomem Bardzkim. Przełom Bardzki to odcinek Nysy Kłodzkiej, od ujścia Ścinawki do Barda. Rzeka w tym miejscu przeciska się przez Góry Bardzkie  pięcioma meandrami odkrywając miejscami skały, na wysokość do kilkunastu metrów i tworzy dolinę o głębokości ok.150m. Ciekawostką jest, że Nysa Kłodzka na tym odcinku ma charakter antecedentny, co oznacza że jest starsza niż otaczające góry (w ten sam sposób powstawał Wielki Kanion). Zapraszam do odkrywania tego przepięknego zakątka Ziemi Kłodzkiej.


Szczegółowe informacje:
trasa spływu:   15 km, spływ trwa ok. 3 godz.
wyjazd:   8 czerwca 2013r. zbiórka  godz. 7:10 Dworzec PKP Wrocław Główny
wyjazd:   8.01 – Bardo Śląskie 9.20 (zbiórka pod zegarem 7.45)
powrót:   Bardo Śląskie  14:45  - 16:10 Wrocław Główny
koszt:      32,- (uczniowie 3 godziny w-f nie ponoszą kosztów przejazdu)
zapisy:    u prof. Omelaniuka (ilość miejsc ograniczona)
ważne:    pontony są bardzo bezpieczne, mogą na nich pływać nawet osoby bez doświadczenia na wodzie.


2013-05-28 09:02:07

NEWS: UDANY DEBIUT SALEZ BRYDŻ

24 maja 2013 roku grupa licząca 5 uczniów z Liceum Salezjańskiego wzięła udział w turnieju brydżowym, który był siódmym w cyklu Dolnośląskiej Ligi Szkolnej. Do rozgrywek mogły przystąpić osoby do 19 roku życia. Nasi licealiści zostali serdecznie przyjęci przez pozostałych zawodników i po uroczystym przywitaniu przez Prezesa Dolnośląskiego Związku Brydża Sportowego przystąpili do gry.

Rozgrywki trwały około 3 godzin i podzielone były na 13 rund po dwa rozdania. Po rozegraniu dwóch rozdań pary zmieniały swoich przeciwników. Pierwsze miejsce zdobyła para maturzystów z Milicza. Przedstawiciele naszej szkoły zajęli 4, 22 oraz 27 miejsce z wynikami 61,54%, 39,42% i 32,57%. Gracze byli zadowoleni z udziału w turnieju i wyrazili dalszą chęć nauki i gry w brydża. Trenerka drużyny, Cathy Bałdysz, zapytana o wrażenia, powiedziała z uśmiechem: „Jestem usatysfakcjonowana występem młodzieży z Liceum Salezjańskiego, więc w następną środę na lekcji omówimy rozegrane w piątek rozdania.”

Sophia Bałdysz, kl. IIb

FOTOREPORTAŻ [zobacz]2013-05-26 22:59:34

PEREGRYNCJA: BOSKO WE WROCŁAWIU

 


Ksiądz Bosko przybył już do Polski. Zaczyna się nasze intensywne oczekiwania na spotkanie w szkole 28 czerwca. Już dzisiaj zapraszamy wszystkich absolwentów oraz sympatyków liceum na godz. 11.30. Trwajmy w modliwie za wstawienictwem naszego ukochanego świętego.

Relikwie św. Jana Bosko będą w Polsce od 27 maja do 17 sierpnia 2013 r. W tym czasie relikwiarz odwiedzi ponad 50 miast i miejscowości na terenie całego kraju, w których pracują salezjanie - duchowi synowie Księdza Bosko lub w których obecny jest charyzmat salezjański.

Obecność relikwii św. Jana Bosko w Polsce stanowi etap światowej peregrynacji tych relikwii, które od 2009 do 2015 roku mają przemierzyć 130 krajów na 5 kontynentach. Peregrynacja jest jednocześnie częścią przygotowań do obchodów Dwusetnej rocznicy urodzin św. Jana Bosko, która przypada w 2015 r.


2013-05-26 22:39:51

POLECAMY: WYKŁAD KS.PROF.HALLERA - 31V

Wykład jednego z najwybitnieszych polskich naukowców ks. prof. Michała Hellera - filozofa, kosmologa i teologa; zajmującego się filozofią i historią nauki, fizyką i kosmologią relatywistyczną oraz relacjami między nauką a teologią  uczniom i profesorom poleca ks. Jerzy Babiak, dyrektor szkoły.


2013-05-26 16:35:06

RODZICE: WYWIADÓWKA - 28 maja

We wtorek 28 maja br. RODZICÓW uczniów klas I-II zapraszamy na WYWIADÓWKĘ.

program:
18.00 – spotkanie z dyrektorem i konferencja
             nt. „Savoir vivre odbiciem dobrych manier domu” (sala teatralna)
18.30 - spotkanie z wychowawcami - PODANIE INFORMACJI O ZAGROŻENIACH OCENĄ NIEDOSTATECZNY NA KONIEC ROKU SZKOLNEGO
19.00 - konsultacje
                                     
      ks. Jerzy Babiak -  dyrektor szkoły


2013-05-26 11:43:12

KONCERT: ARS ANTIQUA DE PARIS - 7 VI

we Wrocławiu zaprasza na

Koncert Ars Antiqua de Paris

Ars Antiqua de Paris to jeden z najbardziej znanych i najdłużej działających we Francji zespołów muzyki dawnej. Zespół tworzy 3 muzyków: Joseph Sage, kontratenor, obdarzony szczególnym ponad trzyoktawowym głosem, flecista Bertrand Blondet oraz Thierry Meunier, który po mistrzowsku gra na gitarze renesansowej, lutni i wioli da gamba.
Repertuar zespołu Ars Antiqua jest bardzo szeroki, obejmuje dzieła kompozytorów francuskich i zagranicznych, począwszy od XII-XIII wieku aż po okres Baroku. Muzycy nie tylko wykonują utwory dawnych mistrzów, ale także bardzo chętnie opowiadają publiczności o instrumentach, którymi się posługują. Bardzo cenią sobie kontakt z publicznością, zwłaszcza zainteresowanie okazywane starym instrumentom. Z reguły ich koncertom towarzyszą też warsztaty, jakie artyści proponują uczniom szkół muzycznych. Zespół Ars Antiqua de Paris, założony w 1965 roku, wystąpił na najważniejszych festiwalach i koncertował regularnie w Europie, USA, Kanadzie, Dalekim Wschodzie oraz w Afryce i Ameryce Południowej.  W kwietniu i maju 2010 roku, Ars Antiqua de Paris zagrał 23 koncerty w Kolumbii, Wenezueli, Chile i Peru.
W Valparaiso, Grono Krytyków Sztuki w Chile, spośród dziesięciu koncertów zagranych między innymi w Grecji, Hiszpanii i Meksyku, przyznało grupie Ars Antiqua de Paris nagrodę za koncert roku 2010 w kategorii Najlepszy Koncert Międzynarodowy. Grupa otrzymała tę nagrodę w kwietniu 2011 roku.

7 czerwca 2013 r. - 20:00
kościół św. Augustyna, ul. Sudecka 90
wstęp wolny !
 

2013-05-23 16:21:19

LIGA NAUKI: KU NIEPODLEGŁOŚCI - 29 maja


2013-05-22 12:02:56

INFO: FILM ZE STUDNIÓWKI

Infromujem, że film ze Studniówki 2013 jest do nabycia w sekretariacie szkoły. Film  trwa 43 min, jest pełen niepowtarzalnych efektów i niezamponiamych chwil. Polecamy ! Cena 1 szt. 20 zł (twarda okładka, płyta z naklejką, ilość limitowana).


2013-05-21 17:29:25

KONKURS: MARATON FOTOGRAFICZNY - 1 VI

Grażyna Sojka, Dyrektor Alliance Française Stowarzyszenie Wrocław zaprasza do udziału w Maratonie Fotograficznym!

Jeśli jesteście zafascynowani fotografią wystawcie swoją kreatywność na próbę, uczestnicząc w drugiej polskiej edycji konkursu Maraton Fotograficzny organizowany przez Instytut Francuski!

1 czerwca 2013 zaopatrzcie się w aparat fotograficzny i wyruszcie ze swoimi znajomymi na ulice waszych miast, dwudziestu polskich miast, uczestniczących w tym przedsięwzięciu.

We Wrocławiu organizatorem konkursu jest Alliance Française, z siedzibą Rynek 58, w samym centrum miasta.

W dniu konkursu każda drużyna dostanie określone zadanie – wykonać cztery fotografie dotyczące czterech różnych tematów (jedno zdjęcie na każdy temat). Tematy zdjęć zostaną podane w języku francuskim i ogłoszone w „kwaterze głównej” konkursu : dwa pierwsze o godz. 10.00, a dwa ostatnie o godz. 14.00. Po zakończeniu konkursu wszystkie zdjęcia zostaną udostępnione na stronie internetowej.

Na zwycięzców czekają niepowtarzalne nagrody i szansa na uczestniczenie w objazdowej wystawie. Konkurs jest skierowany do Polaków oraz obcokrajowców (w drużynie może być nie więcej niż jedna osoba mówiąca po francusku) w wieku powyżej 14 lat, entuzjastów języka francuskiego i kultury Francji oraz pasjonatów fotografii.

Nie czekajcie więc dłużej i zapisujcie się  z waszymi znajomymi najpóźniej do 26 maja 2013!


2013-05-21 17:16:41

NEWS: COMENIUS ZNACZY JEDNOŚĆ

Chorwacja, kraj, w którym jeszcze nie tak dawno toczyła się wojna, mocno zaskoczył uczniów i profesorów Liceum Salezjańskiego we Wrocławiu przebywających w dniach 13-19 maja br. w Zagrzebiu, w ramach projektu Unii Europejskiej Comenius. Nie tylko gościnność czy kultura, ale i fantastyczna natura, dla delegacji siedmiu europejskich szkół, stały się doskonałą okazją do wyjątkowego zakończenia i ostatecznego podsumowania trwającego przeszło dwa lata projektu National Parks of Europe. Jak widać, nawet dzięki przyrodzie ludzie mogą odkryć swoje bogactwo, lepiej się poznać, zintegrować i wytyczyć nowe, korzystniejsze zasady europejskiego wspólnego życia.                                                                                                                          

W spotkaniu brali udział przedstawiciele szkół: Secondary School z Pusztamérges (Węgry), SOU “Ivan Vazov” z Sopotu (Bułgaria), Basic School z Panevėžys (Litwa), Convitto Nazionale Rinaldo Corso z Correggio (Włochy), Fethiye Kemal Mumcu Anadolu Lissie z Ankary (Turcja), Graditeljsko – Geodetska Škola w Osijek (Chorwacja), Privatna Jezično-Informatička Gimnazija „Svijet“ z Zagrzebia (Chorwacja) oraz Liceum Salezjańskiego z Wrocławia. Podobnie jak wcześniejsze, także i to miało bardzo intensywny przebieg. Podczas zwiedzania Zagrzebia uczestnicy dotarli na starówkę zwaną Gornij Grad, gdzie zobaczyli uderzający pięknem kościół p.w. św. Marka, wnętrze chorwackiego parlamentu oraz „Muzeum zerwanych więzi”. Udając się do dolnej części miasta przeszli przez historyczną Kamienną Bramę z cudownym obrazem Matki Bożej i zatrzymali się przed wieżą Lotrscak, z której codziennie, w południe, na pamiątkę pokonania wojsk tureckich, wykonuje się strzał z armaty. Ponadto uczestnicy mieli okazję, aby próbować regionalnych dań kuchni chorwackiej, a największym szokiem okazały się podawane w panierce żaby. Jednakże kluczowymi momentami stało się poznawanie, bezpośrednio związanych z tematem, obszarów chorwackiej natury. Leżący na obrzeżach Zagrzebia górzysty park Medvednica, Park Narodowy Risnjak oraz Park Narodowy Jezior Plitvickich dostarczyły wystarczająco wiele tematów do realizacji planowych zadań.

Spotkanie w Zagrzebiu było nie tylko okazją do lepszego poznania Chorwacji i jej stolicy, ale przede wszystkim stworzyło niepowtarzalną okazję do twórczego spędzenia czasu w towarzystwie przyjaciół z różnych stron Europy. Uczniowie liceum zawierali nowe znajomości i umacniali te zawarte w czasie poprzednich spotkań. Maks Stawik, uczeń klasy II, uczestnik projektu, tak wspomina ten wyjazd: „Dla mnie był to czas, którego na pewno nie zapomnę, a zawarte znajomości pozostaną na długie lata.” Profesor Magdalena Szewczyk, koordynator projektu, dodała: „Nasz projekt był narzędziem do osiągnięcia celów ważnych dla nas, nauczycieli, uczniów, członków Europy. Udało nam się zjednoczyć, pokonać bariery, otworzyć na innych, poznać lepiej kulturę, mentalność innych narodów, a przede wszystkim zawrzeć przyjaźnie.” To właśnie przyjaźnie i międzynarodowe znajomości odgrywają znaczącą rolę w tworzeniu nowego, europejskiego społeczeństwa, w którym nie ma barier kulturowych czy językowych. Wyrazem tego były poznawanie narodowych zwyczajów kolegów, wzajemne uczenie się podstawowych zwrotów w danym języku, a także zakwaterowanie w domach chorwackich rodzin.

Zakończony projekt Comenius - National Parks of Europe to 8 intensywnych spotkań na przestrzeni dwóch lat, 18 opublikowanych artykułów, 55 prezentacji o parkach narodowych - ich florze i faunie, 8 zwiedzonych parków narodowych, kilka zrealizowanych filmów, a także setki zdjęć. To spotkania i praca blisko 150 osób. Cały dorobek projektu udostępniony jest do zobaczenia na stronie: www.nationalparks-comenius.eu.

Projekt  National Parks of Europe, w którym uczestniczyło Liceum Salezjańskie we Wrocławiu, dobiegł do końca. Niewątpliwie dla wszystkich było to doświadczenie, którego nie da się zapomnieć, i którego owoce na trwałe wpisały się w styl życie. Kolejny projekt Comenius, o który ubiega się Liceum Salezjańskie we Wrocławiu dotyczyć będzie rzek, a jego uczestnikami mają być między innymi szkoły z Cypru, Reunionu, Rumunii, Turcji, Portugalii i Hiszpanii.

 Kamila Sawicka, kl.II


2013-05-20 14:48:29

TEATR: KOBRA - AD SPECTATORES - 19 VI


prof. Ewa Jaroszczuk zaprasza

na przedstawienie teatru Ad Spectatores"Kobra", czyli na kryminalną historię opartą o elementy życiorysu słynnego londyńskiego mordercy Kuby Rozpruwacza. W przedstawieniu poznamy osoby podejrzane oraz poznamy ich historie a także spróbujemy rozwiązać dotąd nie rozwikłaną zagadkę tożsamości Kuby Rozpruwacza.

kiedy: 19 czerwca
za ile: 25 pln
 

2013-05-19 21:48:30

WAKACJE: WYJAZD DO TAIZE 13-21 lipca

prof. Joanna Wróbel

zaprasza uczniów do wspólnego wakacyjnego wyjazdu do Francji do Taizé w terminie 13– 21 lipca 2013 r.

W tym wyjątkowym, niepowtarzalnym miejscu spotkacie młodych ludzi z różnych krajów Europy, a nawet świata. Będziecie mieli okazję do dyskusji w różnych językach, wieczornej zabawy, śpiewu w chórze (jeśli ktoś lubi), no i oczywiście modlitwy w duchu ekumenicznym. [video]

- wyjazd z Wrocławia
- zakwaterowanie w namiotach (własnych lub na miejscu)
- przewiduję wycieczkę do pobliskiego Cluny (koszt biletu autobusowego + bilet do muzeum)


- przewidywane koszty:
ok. 700,00 zł.
KOSZTY PODRÓŻY + koszty za opiekuna
UDZIAŁ W KOSZTACH

Zapisy w sekretariacie.

Zaliczka w wysokości 200,00 zł. do 07.06.2013 r.

Informacje u prof. Joanny Wróbel.

Uwaga!

Uczestnicy wyjazdu muszą mieć usprawiedliwione wszystkie nieobecności.
 

 2013-05-12 22:30:13

AUDYCJA: POTRZEBA KULTURY - 20 maja

Czy kultura człowiekowi jest jeszcze potrzebna?

o wartości i niepokojącym zjawisku zaniku kultury w przeddzień Światowego Dnia Rozwoju Kulturalnego w audycji Trudne Sprawy w poniedziałek 20 maja od godz. 21.30 w Radio Rodzina na 92 fm  będą rozmawiać młodzież Liceum Salezjańskiego we Wrocławiu oraz ks. Jerzy Babiak. Zapraszamy !

 

Zapraszamy do udziału w SONDZIE i do dzielenia się swoimi refleksjami na portalu facebook.2013-05-10 17:46:39

RODZICE: WYJAZD Z PROFESORAMI - 25 V

wyjazd spod szkoły: 700
powrót: ok. 1800
miejsce:  Broumov
-Hvezda (Czechy)
program
: Eucharystia, konferencja pedagogiczna,
               zwiedzanie klasztoru;
               bardzo dobry czeski obiad,
               w drodze powrotnej możliwość zakupów 
koszt:
60 zł (małżeństwo 110 zł)
zapisy i opłata
: w sekretariacie do 23 maja
 
                         zapraszam serdecznie

                                              ks. Jerzy Babiak
                                              dyrektor szkoły


2013-05-10 09:30:35

SUKCES: LITERACKIE 3 MIEJSCE K.GAWOR

Katarzynie Gawor, uczennicy kl. II a gratulujemy zdobycia III miejsca w Międzyszkolnym Konkursie Literackim. Życzymy dalszych sukcesów !


2013-05-08 23:35:17

EGZAMINY SEMESTRALNE 9-14 maja

Zgodnie ze statutem szkoły (§ 40, pkt. 31)w dniach 9 - 14 maja 2013 r. dla uczniów klasy I i II, według poniższego rozkładu, odbędą się EGZAMINY SEMESTRALNE.


9 maja 2013 r. (czw.) klasy I i II – 3-4 lekcja – egzamin semestralny z języka polskiego

10 maja 2013 r.
(pt.) klasa I – 1-2 lekcja – egzamin semestralny z matematyki
10 maja 2013 r. (pt.) klasy II – 3-4 lekcja – egzamin semestralny z matematyki

13 maja 2013 r. (pn.) klasy II – 1-2 lekcja – egzamin semestralny z wiodącego języka obcego
13 maja 2013 r. (pn.) klasa I – 3-4 lekcja – egzamin semestralny z wiodącego języka obcego

14 maja 2013 r.
(wt.) klasy I i II – 4-5 lekcja – egzamin semestralny z przedmiotu wiodącego

ks. Jerzy Babiak, dyrektor szkoły


2013-05-08 15:33:53

TURYSTYKA: GÓRY BARDZKIE - 25 maja

prof. Dariusz Omelaniuk, uczniów realizujących 3 h w-f w ramach zajęć z turystyki oraz innych uczniów zaprasza

Góry Bardzkie - Grzbiet Zachodni
Grzbiet Zachodni – stanowi północno-zachodnią część Gór Bardzkich, rozciągającą się pomiędzy Przełęczą Srebrną a Przełomem Bardzkim. Ma kształt niewysokiego, acz szeroko rozciągniętego masywu, który w północnej części składa się z trzech południkowych grzbietów: Masywu Kortunału (676m), środkowego, bocznego ramienia ze Słupcem (667m) oraz grzbietu głównego, które schodzą się razem w pobliżu Przełęczy Srebrnej.Na szczycie, który stanowi północne zakończenie Grzbietu Zachodniego (Ostróg 627m) wzniesiono w 1771r. samodzielne dzieło obronne, stanowiące kluczowy element zewnętrznej ochrony twierdzy srebrnogórskiej. Fort Ostróg swoją rolę odegrał tylko raz, podczas wojen napoleońskich  w 1807r.

 
         
Szczegółowe informacje:

trasa wycieczki: Srebrna Góra – Fort Ostróg (627m) – Wilczak (633m) – Młynarz (412m) – Góra Różańcowa (380m) – Bardo Śląskie. Szlak niebieski (ok.16km)
wyjazd: 25 maja 2013 r. (sobota), zbiórka godz. 8:30 Dworzec Autobusowy PKS stanowisko 2, wyjazd 8:50
powrót: Bardo Ślaskie PKP 16:56 – Wrocław Główny PKP 18:29

koszt: bilety (przejazd) opłącone przez szkołę w ramach 3h w-f

zapisy: do środy 22 maja 


2013-05-07 11:37:22

NEWS: ŚPIEWANY WIECZÓR - TVSLOWROC

Zapraszamy do obejrzenia najnowszej produkcji naszej TVSLOWROC. Cały Wieczór Poezji Śpiewanej z dnia 19 kwietnia 2013 r. możemy obejrzeć w 60 minutowym materiale. Przeżyjmy to jeszcze raz ! Przekonaj się, że warto !2013-05-07 06:12:35

MATURA 2013: MSZA NA ROZPOCZĘCIE - 7 maja

Msza będzie trwała 30 min. Po jej zakończeiu na korytarzu zostanie sprawdzena obecność i zostaną podane informacje. Egzamin rozpoczęnie się o godz.9.00 zgodnie z planem. 
Wszystkim maturzystom Salezu życzymy mądrości, pokoju serca i pomyślności !


2013-05-05 15:56:16

AUDYCJA: MŁODZI A POLSKA - 6 maja

Czy młodzi zbudują lepszą Polskę ?

o wartościowych i zaburzonych postawach młodych Polaków w przeddzień Egzaminu Dojrzałości w poniedziałek 6 maja od godz. 21.30 w cyklu audycji Trudne Sprawy w Radio Rodzina na 92 fm będą rozmawiać młodzież Liceum Salezjańskiego we Wrocławiu oraz ks. Jerzy Babiak. Zapraszamy !

Zapraszamy do udziału w SONDZIE i do dzielenia się swoimi refleksjami na portalu facebook.

2013-05-05 11:09:34

COMENIUS: WIZYTA W ZAGRZEBIU - 13-19 V

                                                                 

 

PROGRAM SPOTKANIA COMENIUS W ZAGRZEBIU
13-19 maja 2013 r.

13 maja 2013 r. -  poniedziałek
  7.00 – wyjazd spod szkoły
17.00 – dojazd do Zagrzebia, spotkanie z rodzinami, rozlokowanie w hotelu

14 maja 2013 r. - wtorek    
10.00 -11.20 -  zajęcia w szkole (spotkanie dla nauczycieli, warsztaty dla uczniów)
12.00 -13.00 - lunch w restauracji Stari Fijaker
14.00 -18.00 - wycieczka po Zagrzebiu ( Parlament)
18.00 - czas wolny

15 maja 2013 r.- środa
10.00  -12.00 - wycieczka autokarem na szczyt góry Medvednica
12.00-12.40 - zwiedzanie Medvedgradu
12.40 – 13.30 - spacer
13.30 – 14.30 - lunch
14.30-16.30 - zwiedzania cmentarza Mirogoj
17.00 - czas wolny

16 maja 2013 r. - czwartek
08 -10.30 - wyjazd do Parku Narodowego Risnjak
10.40-12.00 - spacer ścieżką edukacyjną
12.15-13.30 - lunch
13.30-14.30 - dojazd do nadmorskiej miejscowości Selce
15.00 - czas na plaży
            nocleg w Hotelu Varaźdin

17 maj 2013 r. -  piątek
10.30 –13.00 - wyjazd do Parku Narodowego Jeziora Plitvickie
13.00 – 14.00 - lunch
14.00-18.00 - wycieczka nad jeziora pieszo i łódką
18.15 – 20.15 - powrót do Zagrzebia i czas wolny

18 maj 2013 r. - sobota

 zwiedzanie Zagrzebia
19.00 – obiad dla nauczycieli z tradycyjną muzyką w restauracji Stari Fijaker

19 maja 2013 r. - niedziela
8.00 – wyjazd do Polski  

koordynator projektu: prof. Magdalena Szewczyk


2013-05-05 09:17:36

Liczba odwiedzin portalu szkoły od września 2006r: 
web stats stat24.com