AKTUALNOŚCI - Archiwum styczeń 2014

DZIENNIK: MŁODZI Z BREMY W SALEZIE 30 I - 2 II

DZIEŃ 1

Po ośmiu godzinach jazdy pociągiem, około godziny 14:30, pociąg, który przywiózł młodzież z Bremy, wjechał na peron 4 Dworca Głównego we Wrocławiu. Została ona przywitana bardzo ciepło i gościnnie. Po przywitaniu i poznaniu swoich nowych znajomych, udaliśmy się z uśmiechem na twarzy całą grupą do najwyższego budynku w naszym mieście - Sky Tower'a. Na 49. piętrze tej budowli podziwialiśmy mglistą panoramę Wrocławia i zrobiliśmy kilka wspólnych zdjęć. Po przerwie obiadowej mieliśmy okazję odwiedzić kilka sklepów i mogliśmy także zaprosić młodzież niemiecką do wspólnej zabawy - kręgle. Wszyscy się śmiali i było wesoło :) Następnie każdy polski uczeń, razem ze swoim kolegą z Niemiec, udał się do domu na kolację. Mateusz Misiewicz

DZIEŃ 2

Drugi  dzień, w związku z uroczystością św. Jana Bosko, rozpoczął się piękną akademią przygotowaną przez klasę drugą. Nasi zagraniczni goście także mieli okazję obejrzeć krótką prezentację teatralną ukazującą życie świętego. Następnie całą grupą zwiedziliśmy mury naszej szkoły oraz kościół górny. Ksiądz dyrektor w skrócie opowiedział nam  historię powstania budynku naszego liceum, ale także opowiedział o projektach misyjnych, o idei Salezjańskiego Liceum oraz nawiązał do naszego miasta Wrocławia. Oczywiście nic nie mogło by się wydarzyć gdyby nie nasi przewspaniali tłumacze; Mateusz i Justyna. Po krótkiej wycieczce szkolnymi korytarzami profesor Ania Ciesielska przeprowadziła z nami zabawy integracyjne, które miały na celu bliższe poznanie się. O godzinie 9.40 poszliśmy do naszego dolnego kościoła na Eucharystię która prowadzona była i w języku polskim jak i w języku niemieckim. Następnie udaliśmy się do „Dzielnicy Czterech Wyznań” zwaną też „Dzielnicy Wzajemnego Szacunku”. Zwiedziliśmy 4 przepiękne i bardzo interesujące miejsca. Na początku udaliśmy się do kościoła ewangelicko – augsburskiego, gdzie pan Janusz Witt krótko w języku niemieckim przedstawił nam historię budynku oraz symbolikę całej dzielnicy. Drugim miejscem do którego poszliśmy był kościół katolicki prowadzony przez ojców Paulinów. Tym razem w języku niemieckim i polskim zapoznaliśmy się z życiem braci oraz z historią kościoła oraz jego symboliką. Następnie zwiedziliśmy prawosławną cerkiew. Ja osobiście pierwszy raz byłam w tej świątyni i muszę powiedzieć że miejsce to wzbudziło we mnie wielkie zainteresowanie. Zostaliśmy oprowadzeni po dwóch częściach cerkwi i zapoznaliśmy się z historią jej powstania.
Justyna Jankowska


O godzinie 13.20 doszliśmy do restauracji "Bazylia & Lubczyk" gdzie zjedliśmy bardzo smaczny i pożywny obiad. Po posiłku poszliśmy do ratusza na spotkanie z prezydentem miasta - panem Rafałem Dutkiewiczem. Opowiedział nam o ludziach, których spotkał. Potem każdy mógł usiąść na fotelu prezydenta i zrobić pamiątkowe zdjęcie.  Około 15.00 poszliśmy zobaczyć ostatnią świątynię z Dzielnicy Wzajemnego Szacunku - Synagogę pod Białym Bocianem. Mieliśmy okazję, aby poznać jej historię.  Nadszedł czas na gorącą czekoladę,  więc wybraliśmy się do "Mleczarni", gdzie mogliśmy miło spędzić czas. Na koniec dnia wybraliśmy się całą grupą na zakupy do centrym handlowego Magnolia. Około 19.30 wszyscy pojechali do swoich domów. Magda Trębicka

DZIEŃ 3

Po dobrze przespanej nocy, wypoczęci spotkaliśmy się o godzinie 9.00 przed domem św. Edyty Stein na ulicy Nowowiejskiej 38, który z zainteresowaniem zwiedzieliśmy. Następnie udaliśmy się do kościoła p.w. św. Michała Archanioła we Wrocławiu, gdzie niecałe sto lat temu wiele godzin spędzała wyżej wymieniona święta. Po dogłębnej analizie jej życia udaliśmy się poprzez Ostrów Tumski (nasze największe zainteresowanie wzbudził Most Tumski, na którym znajduje się bardzo wiele kłódek zakładanych przez młode małżeństwa) do katedry wrocławskiej, która jest centrum chrześcijańskiego życia we Wrocławiu. Następnym punktem naszego programu było odwiedzenie Uniwersytetu Wrocławskiego, a w szczególności dwóch miejsc – Auli Leopoldyna, oraz Wieży Matematycznej. Na tą drugą atrakcję musieliśmy pokonać kilka pięter zabytkowych schodów, jednak na szczycie wszyscy byliśmy zachwyceni widząc tak wspaniały widok na prawie cały Wrocław. Zaraz po zejściu z miejsca z tak wspaniałą historią, udaliśmy się do studenckiego baru „Bazylia” na obiad, gdzie zostaliśmy ugoszczeni przepyszną zupą pomidorową, a na drugie danie otrzymaliśmy kotlet schabowy z ziemniakami i dwiema wyśmienitymi surówkami. Agata Matkowska


Po posiłku pokonaliśmy tramwajem drogę do Hali Stulecia, będącej zabytkiem wpisaną na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Tam byliśmy muzeum, w którym mogliśmy zobaczyć historię budowy ponad stuletniej hali oraz poznać różne inne ciekawe fakty z nią związaną.  Po zwiedzaniu żelbetowej monumentalnej konstrukcji, mieliśmy całkiem sporo czasu do dyspozycji. Pojechaliśmy do Pasażu Grunwaldzkiego, w którym mogliśmy coś kupić, bądź pooglądać. Następnie o godzinie 18.00  spotkaliśmy się wszyscy pod pręgierzem, z którego ruszyliśmy na pizzę do włoskiej restauracji Amalfi.  Po pożywnym i smacznym posiłku  zwiedzaliśmy jeszcze przez około półtora godziny Wrocław nocą.  Łukasz Guziczak


 


2014-01-31 00:05:52

KULTURA: MOLIER NA ROWERZE - FILM

prof. Joanna Wróbel poleca i zaprasza:

Od 17 stycznia na ekranach polskich kin studyjnych można oglądać francuską komedię pt. "Molier na rowerze" - film, w którym reżyser i scenarzysta Philippe Le Guay, nawiązując do Moliera, zadaje ważne pytania: o granice kompromisu, przyjaźń i szczerość.

Tytułowy bohater czuje się właścicielem prawdy i człowiekiem, który sądzi świat. Czy jego maksymalizm moralny, etyczny, towarzyski to odpowiednia droga życiowa? Czy on może sobie pozwolić na więcej dlatego, że wydaje mu się, że ma rację?

We Wrocławiu film możemy oglądnąć w Dolnośląskim Centrum Filmowym i Kinie Nowe Horyzonty.

Media o filmie: Radio Trójka, Molier-na-rowerze-czyli-francuska-klasyka-w-wielkim-stylu,  

Tytuł oryginalny: Alceste à bicyclette
Czas trwania: 104 min.
Produkcja: Francja 2013

Reżyseria: Philippe Le Guay
Obsada:
Lambert Wilson, Fabrice Luchini, Maya Sansa, Sonia Laroze, Olivia Algazi,
Patrick Bonnel



2014-01-27 15:13:57

PROMOCJA: WYJĄTKOWE ZDJĘCIE

Zdjęcie w ramach kampanii promocyjnej Liceum Salezjańskiego we Wrocławiu w 2014 roku zatytułowanej: "TYLKO W GÓRĘ" zostało wykonane w dniach 23-26 stycznia 2014r. wyłącznie przy użyciu środków i umiejętności Salezu. Rozpowszechnianie bez zgody właściciela jest całkowicie zabronione !


2014-01-26 18:20:48

RODZICE: WYWIADÓWKA - 28 I

Rodziców uczniów klas I-III zapraszamy na WYWIADÓWKĘ, która odbędzie się we wtorek 28 stycznia - zakończenie I semestru klas I i II.

program:
18.00 – spotkanie z dyrektorem i konferencja
             nt. „Czy media działają antywychowawczo?”
18.30 - spotkanie z wychowawcami
19.00 - konsultacje


2014-01-26 09:18:14

NEWS: GALETTE DES ROIS

W dniu 21 stycznia lekcja języka francuskiego była poświęcona sympatycznej tradycji   nawiązującej do święta Trzech Króli. GALETTE DES ROIS to okrągłe ciasto wykonane z ciasta francuskiego, nadziewane masą migdałową oraz (uwaga!) figurką porcelanową lub plastikową, tzw. FÈVE.

 Zwyczaj każe podzielić ciasto pomiędzy wszystkich obecnych biesiadników. Osoba, która znajduje w swoim kawałku FÈVE, zostaje królem / królową, wkłada na głowę koronę i „przejmuje rządy” (np. dziecko w swoim domu). Aby podział kawałków ciasta był sprawiedliwy, najmłodsze dziecko w rodzinie  wchodzi pod stół i stamtąd (nie widząc, co się dzieje „na górze”) mówi, komu podać kolejną porcję (dzięki Łukasz za przejęcie tej roli :) We Francji jest to bardzo żywa tradycja, pielęgnowana w gronie rodziny, przyjaciół, w przedszkolach, szkołach, w domach dla osób starszych, a nawet przez prezydenta Francji, który oficjalnie, każdego roku, dzieli w Pałacu Elizejskim gigantyczną galette des rois między zaproszonych gości. Ciekawostka: jest to galette bez figurki! (prezydent republiki nie może zostać królem). U nas królem został Ksiądz Dyrektor!

uczniowie kl. I :  Agnieszka Tokarek, Magda Trutowska, Weronika Wysocka, Łukasz Podgórny.


2014-01-24 17:59:27

MATURZYŚCI: FOTO I TABLO - 28 III

Zgodnie ze zwyczajem szkoły maturzyści zdjęcia do świadectw maturalnych oraz do tablo wykonują  w Studio Fotografii Cyfrowej FDI  przy ul. Żeromskiego 35. Nieprzekraczalny termin do 28 marca.  Koszt 25 zł (opłata na miejscu). Godziny otwarcia: pn. - pt  10:00 - 18:00 i sobota 10:00 - 14:00. Jednocześnie klasy, także do 7 marca powinny ustalić z wychowawcą tło tablo oraz motto przewodnie.

TABLA LICEUM SALEZJAŃSKIE WE WROCŁAWIU [ZOBACZ]


2014-01-23 11:16:02

TEATR TV: W ROLI BOGA - 27 I


prof. Joanna Dobiech i prof. Janusz Kaczorowski - poloniści zapraszają:

Teatr Telewizji: „W roli Boga”
27 stycznia 2014r. w poniedziałkowym Teatrze Telewizji o godz. 20.25 będziemy mogli zobaczyć
powtórkę spektaklu z 2010 r. pt. „W roli Boga” autorstwa Marka St. Germaina


Dramat w niekonwencjonalny sposób, bez moralizowania, porusza moralne aspekty, dotyczące przeszczepów.
Ktoś czeka na nowe serce…
Ktoś dostanie nową szansę życia…
Ktoś musi podjąć decyzję, kto będzie żył…
Zapraszamy do obejrzenia sztuki, rozgrywającej się w środowisku osób decydujących o tym, do kogo trafi serce młodego człowieka- ofiary wypadku.



W obsadzie zobaczymy doskonalą kreację aktorską Janusza Gajosa! Towarzyszą mu m.in. Dominika Ostałowska, Andrzej Zieliński, Paweł Królikowski.


2014-01-23 10:44:36

RANKING: SALEZ 11 LICEUM WE WROCŁAWIU

  Decyzją Kapituły Rankingu PERSPEKTYWY 2014 ustalono 1500 najlepszych w Polsce Liceów. O miejscu zadecydowały: sukcesy w olimpiadach 30%, matura - przedmioty obowiązkowe 25%, matura - przedmioty dodatkowe 45%. Liceum Salezjańskie znalazło się na 309 miejscu w Polsce, na 24 na Dolnym Śląsku i na 11 w mieście Wrocławiu. Wszystkim, którzy przyczynili się do powyższej lokaty gratulujemy i dziękujemy.

2014
Rank. głów.
Nazwa szkoły
Miejscowość
Wsk. 2014
1
6
Wrocław
80,44
2
10
Wrocław
68,74
3
24
LO nr XII im. Bolesława Chrobrego
Wrocław
61,97
4
26
LO nr VII im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego
Wrocław
61,32
5
32
Liceum Dwujęzyczne nr IV
Wrocław
59,85
6
45
II Liceum Ogólnokształcące im. Hugona Kołłątaja
Wałbrzych
57,66
7
52
LO nr V im. gen. Jakuba Jasińskiego
Wrocław
57,10
8
78
I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki
Legnica
53,94
9
93
LO nr VIII im. Bolesława Krzywoustego
Wrocław
52,32
10
97
I Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego
Jelenia Góra
52,09
11
102
LO nr IX im. Juliusza Słowackiego
Wrocław
51,79
12
126
LO nr XIII im. Aleksandra Fredry
Wrocław
50,50
13
132
I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika
Lubin
50,26
14
189
II LO im. Stanisława Wyspiańskiego
Legnica
47,36
15
217
I LO im. Jędrzeja Śniadeckiego
Dzierżoniów
46,52
16
219
I LO z Oddziałami Dwujęzycznymi
Wałbrzych
46,30
17
231
LO nr X im. StefanII Sempołowskiej
Wrocław
45,65
18
235
I LO im. Bolesława Krzywoustego
Głogów
45,36
19
237
I LO im. Władysława Broniewskiego
Bolesławiec
45,26
20
256
Niepubliczne Liceum Ogólnokształcące
Wołów
44,64
21
267
Społeczne Liceum Ogólnokształcące
Kłodzko
44,30
22
302
Liceum Ogólnokształcące im. Braci Śniadeckich
Zgorzelec
43,33
23
305
I Liceum Ogólnokształcące im. Jana Kasprowicza
Świdnica
43,22
24
309
Prywatne Salezjańskie LO im. św. Dominika Savio
Wrocław
43,00
25
359
II Liceum Ogólnokształcące
Świdnica
41,78
26
364
LO nr XVII im. Agnieszki Osieckiej
Wrocław
41,74
27
371
Liceum Ogólnokształcące nr II im. Piastów Śląskich
Wrocław
41,45
28
385
II Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika
Głogów
41,17
29
389
II Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana K. Norwida
Jelenia Góra
41,07
30
395
I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego
Kłodzko
40,99
31
412
IV Liceum Ogólnokształcące
Legnica
40,81
32
424
Liceum Ogólnokształcące im. KEN
Brzeg Dolny
40,67
33
433
Pryw. Żeńskie LO Sióstr Urszulanek Unii Rzymskiej
Wrocław
40,42
34
444
Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza
Lubań
40,21
35
455
II Liceum Ogólnokształcące
Lubin
40,05
36
462
I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich
Bystrzyca Kłodzka
39,96
37
466
Liceum Ogólnokształcące im. II Armii WP
Trzebnica
39,88

2014-01-22 10:30:33

UROCZYSTOŚĆ ŚW. JANA BOSKO - 31 I

W piątek 31 stycznia będziemy świętowali uroczystość św. Jana Bosko, który dla nas jest szczególnym patronem.  Przygotowując się do niej, począwszy od 22 stycznia,  codziennie na apelach odmówimy Nowenne do św. Jana Bosko, a na portalu facebook będą pojawiały się myśli świętego. Obyśmy życie tak pięknie przeżyli jak Jan Bosko - "Ojciec i nauczyciel młodzieży".


2014-01-21 23:30:16

NEWS: BIAŁA SZKOŁA W ZIELEŃCU

 


W pierwszym miesiącu nowego roku, zgodnie ze zwyczajem Liceum Salezjańskiego we Wrocławiu, uczniowie wraz z profesorami wyjechali na Białą Szkołę, tudzież Obóz Naukowy. Cała eskapada rozpoczęła się 13 stycznia br. o godzinie 6.30, kiedy wszyscy po zapakowaniu swoich rzeczy do autokaru i wspólnej modlitwie o szczęśliwą i dobrą podróż wyruszyli do Zieleńca.

Na miejscu po zakwaterowaniu się w pokojach rozpoczął się blok zajęć lekcyjnych, a po obiedzie blok rekreacyjny, w ramach którego można było uczyć się lub doskonalić swoją jazdę na nartach czy snowboardzie, spacerować oraz korzystać z sauny. Pomimo zmęczenia wszyscy byli bardzo podekscytowani wyjazdem i atrakcjami, które przygotowali dla nas profesorowie. I tak pierwszego wieczora wspólnie obejrzeliśmy w Teatrze Telewizji sztukę pt."Damy i Huzary", która jest inscenizacją komedii Aleksandra Fredry.  Następnego dnia każda klasa mogła spędzić czas ze swoim wychowawcą w celu pogłębienia relacji między uczniami a wychowawcami. W środę odbył się turniej klasy pierwszej i drugiej, podczas którego były zadawane pytania wymyślone wcześniej przez uczniów z wielu dziedzin nauki m. in. geografii i biologii. Spotkanie było bardzo emocjonujące i pełne wrażeń, a zwycięzcami została młodzież klasy pierwszej, której serdecznie gratulujemy. Ostatniego wieczora obejrzeliśmy bardzo wartościowy film pt." Siła i honor", z którego każdy z nas nabył cenną naukę - że nigdy nie wolno się poddawać, bo dopóki walczysz jesteś zwycięzcą. Cały pobyt w Zieleńcu był czasem efektywnie spędzonym na nauce. Pomimo skromnych warunków na stoku, uczniowie rozwijali swoje umiejętności sportowe, a grupa spacerowa mogła wziąć udział w ciekawej zabawie pt." Geocatching" polegającej na odnalezieniu ukrytego skarbu. W piątek 17 stycznia po obiedzie wróciliśmy do Wrocławia szczęśliwi i bogatsi w nowe niezapomniane przeżycia.  Basia Kozak, kl.II


2014-01-19 22:11:08

TEATR TV: OPERCJA RESZKA - 20 I


 prof. Joanna Dobiech i prof. Janusz Kaczorowski zapraszają

W poniedziałkowym Teatrze Telewizji 20 stycznia 2014 r. o godz. 20.25 będziemy mogli zobaczyć historię tajemniczej intrygi peerelowskich służb bezpieczeństwa w sztuce pt.
„Operacja Reszka”


Spektakl w reż. Ewy Pytki przybliża postać Piotra Jeglińskiego, studenta KUL-u, działacza opozycyjnego, emigranta politycznego, który przyczynił się do rozwoju i kolportażu prasy podziemnej w Polsce w II poł. lat siedemdziesiątych XX w. Teatr przybliża nie tylko realia codzienności PRL-u. Pokazuje pomysłowość, determinację młodego człowieka, pełnego pasji i pomysłów (zrobiłby dziś niemałą karierę!), ale również metody niszczenia jednostki przez system, metody bezwzględne oraz ludzi, którzy "eliminują" tzw. przeciwników politycznych w perfidny i okrutny sposób. W obsadzie zobaczymy m.in. Grażynę Barszczewską, Tamarę Arciuch, Krzysztofa Globisza,  Macieja Zakościelnego, Zbigniewa Lesienia, Jana Wieczorkowskiego.


2014-01-18 17:37:06

KINO FRANCUSKIE W TWOIM DOMU: 17 I - 17 II

prof. Joanna Wróbel zaprasza,

W dniach 17 stycznia - 17 lutego br. miłośnicy kina mogą wziąć udział w czwartej edycji internetowego festiwalu kina francuskiego MyFrenchFilmFestiwal.com. Bezpłatna platforma tego wyjątkowego wydarzenia promuje najnowsze filmy francuskie do tej pory nie pokazywane w Polsce. Wystarczy zarejestrować się na MyFrenchFilmFestiwal.com, wybrać film, wersję językową napisów (język polski, francuski, angielski, niemiecki, rosyjski, hiszpański ...) i cieszyć się swoim prywatnym seansem filmowym.

A dla kinomanów, którzy zagłosują na swój ulubiony film - możliwość wygrania wycieczki do Paryża dla dwóch osób! Szczegóły na: facebook.com/MyFrenchFilmFestiwal


2014-01-14 21:41:25

AUDCYJA: TRUDNE 150 SPRAWY - 20 I

Tematy ich audycji dotyczą najtrudniejszych problemów życia. Odważnie wkraczają  w osobiste doświadczenia człowieka, ale i w życie społeczne. Kościół, polityka, pedofilia, homoseksualizm, wychowanie, patriotyzm, gender to tylko niektóre z omawianych zagadnień. Do dyskusji zapraszają najlepszych: ojca Leona Knabita, prof. Jana Miodka, Roberta Malejonka, Jarosława Gowina, Jerzego Bahra. I choć program rozpoczyna się późnym wieczorem to gromadzi liczną grupę wiernych słuchaczy. Audycja Trudne sprawy Liceum Salezjańskiego we Wrocławiu emitowana od 2005 roku w Katolickim Radio Rodzina doczekała się  już swojego 150 wydania.

    "Wyjątkową odwagą, bystrością i wiedzą obdarzona jest młodzież współrealizująca audycje" - mówi ks. Jerzy Babiak, opiekun szkolnego koła radiowego, jednocześnie autor i lider Trudnych Spraw. "Bez młodzieży nie byłoby tego programu" - dodaje. W dotychczasowej historii przez studio przewinęło się blisko 100 osób. Młodzi z pasją  włączają się w jego realizacje. "Na początku jest ogromna trema, ale potem to sama radość" - wspomina Basia, dziennikarka i absolwentka szkoły. Dla niektórych ta radiowa przygoda staje się początkiem późniejszej pracy w mediach. Cieszy, że jej wychowankowie godnie wzmacniają szeregi ekipy Radia Rodzina.
    Audycja ciągle podlega innowacjom. Realizatorzy starają się  podnosić  jakość i atrakcyjność. Z racji, że program jest  emitowany na żywo, a jego charakter jest interaktywny, daje słuchaczom  możliwość bezpośredniego udziału i zaangażowania - kontakt telefoniczny, wysyłanie sms-ów, lub komentowanie na specjalnym profilu Facebook'a.  Jak się okazuje propozycja  ta wychodzi naprzeciw słuchaczom co  czyni  ich bezpośrednio jej współtwórcami. Ciekawym jest również głos słuchaczy obecny  w czasie audycji poprzez przygotowywane sondy uliczne. Wnoszą one wiele różnorodnych, ciekawych i często wesołych, choć nie zawsze łatwych treści.   
    Tematy audycji zwykle zaczynają się od partykuły "Czy". Autorzy między innymi pytają o to: "Czy media niszczą Kościół ?", "Czy starość udała się Bogu?", "Czy powinniśmy bać się gender?"  Zabieg ten jest celowy i ma ważne zadanie.  W trakcie każdej audycji prowadzący zarówno od siebie, jak i od słuchających oczekują odpowiedzi: "tak", bądź "nie". "Chodzi nam o polaryzację poglądów. O jasne i świadome opowiedzenie się po jednej ze stron. Przede wszystkim o inspirowanie i zachęcanie ludzi do bardziej świadomego oraz mądrego życia i wiary" - podkreśla ks. Babiak. Bardzo istotne znaczenie w tym mają zapraszani od przeszło 2 lat goście audycji.  Traktowani są oni jako eksperci, a ich telefoniczne wypowiedzi pozwalają zajmować bardziej jasne i obiektywne stanowisko.  Wśród nich znajdują się osobistości z życia nauki, polityki, wiary.  Przyglądając się całej gamie różnorodnych tematów, a także treściom audycji człowiek ma przekonanie, że  jest to audycja z wyraźną misją.
    Starannie dobrana muzyka, ciekawi goście, żywe dyskusje, a przede wszystkim aktualność tematów czynią Trudne Sprawy audycją atrakcyjną, wyjątkową i wartą słuchania. Na uznanie zasługuje jej ciągłość i stałość. Każdy I, III i V poniedziałek miesiąca od godz. 21.30 na dobre wpisał się w ramówkę Radia Rodzina, ale i w program dnia wielu Dolnoślązaków. Od samego początku wszystkie audycje są archiwizowane. Wszystkie 150 wydań znajduje się na stronie www.liceum-wroc.salezjanie.pl co daje możliwość ich odsłuchania, czy też słuchania o każdej porze.  
    150 audycja Liceum Salezjańskiego we Wrocławiu Trudne Sprawy na temat: "Czy w poglądach jesteśmy coraz bardziej obojętni?" z udziałem dawnych współredaktorów - absolwentów liceum odbędzie się w poniedziałek 20 stycznia 2014 r. od godz. 21.30. Zapraszamy ! 
(gio)


2014-01-11 17:07:13

LIGA NAUKI: OBÓZ DLA DZIECI - 13 II


2014-01-10 15:10:56

POLECAMY: GAŁCZYŃSKI I M.PYTHON - 12 I

prof. Maciej Ciupryk zaprasza,

w ramach dwudziestego drugiego cyklu wykładów popularnonaukowych "Spotkania w Nehringu" 12 stycznia 2014 roku o godzinie 11.00 doktor Maria Tarnogórska wygłosi wykład "Gałczyński i Monty Python". Wykład będzie miał miejsce w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego w sali im. Tadeusza Mikulskiego w budynku Instytutu przy pl.Nankiera 15. Wstęp wolny.


2014-01-10 08:57:52

ZAKOŃCZENIE I SEMESTRU: KLASY I i II

Przypominamy, że w miesiącu styczniu uczniowie klas I i II zakończą I semestr nauki w roku szkolnym 2013/2014.
 
Terminarz:
10 stycznia 2014 r. (pt.) – pisemne informacje o zagrożeniach ocenami ndst.
27 stycznia 2014 r. (pn.) – godz.15.10 – ostateczny termin wystawiania ocen
28 stycznia 2014 r. (wt.) – godz.16.30 – Rada Pedagogiczna

2014-01-09 08:54:10

INSPIRACJE: SZKOŁA GOTOWANIA - 14 II


prof. Ewa Jaroszczuk przy współpracy z Tęczową Kuchnią 

zaprasza  wszystkich chętnych uczniów, którzy lubią gotować i tych, którzy chcieliby poznać tę sztukę na warsztaty z gotowania.

Warsztaty potrwają 2 godziny. W zależności od zainteresowań kursantów nauczymy się gotować dania obiadowe bądź desery.

Koszt w zależności od ilości osób:    10 osób - 60 pln
                                                             
miejsce: Tęczowa Kuchnia, ul. Krakowska 29D, Wrocław
kiedy: 14 lutego - piątek / start - 16.45 / koniec - 18.45
 
GOTUJEMY: rissoto z krewetkami koktajlowymi z limonką i koperkiem

"Powiedz mi, co jesz, a ja ci powiem, kim jesteś"  (Anthelme Brillat-Savarin)

___________________________________________________________________________________

SZKOŁA GOTOWANIA 2013 - FOTO [zobacz]

SZKOŁA GOTOWANIA 2013 - FILM [zobacz]


2014-01-08 14:17:51

SZKOLENIA: NAUCZYCIELE J.FRANCUSKIEGO - 18I

                   

Wrocław, 2 stycznia 2014 r.

Szanowni Dyrektorzy,
drodzy Nauczyciele języka francuskiego,
 
      Z radością i nadzieją na liczne działania w przyszłości, zapraszamy na pierwsze inauguracyjne spotkanie dotyczące projektu dla nauczycieli języka francuskiego we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku (przewidywane są szkolenia, wyjazdy na staże, konkursy, wizyty „lecteur itinérant” …). Projekt został zaproponowany przez p. Francka Pezzę, Delegata Rządów Wspólnoty Francuskiej i Regionu Walonii - Brukseli w Warszawie. Spotkanie organizowane jest przy wsparciu p. Renaty Klimek - Kowalskiej, Prezes Polskiego Stowarzyszenie - Europa Języków i Kultur, koordynatorki projektu Klasy frankofońskie na Śląsku i projektu Łódzkie bardziej francuskie, we współpracy z Dyrekcją Prywatnego Salezjańskiego Liceum Ogólnokształcącego we Wrocławiu. Spotkanie odbędzie się 18 stycznia 2014 r. (sobota) w godzinach 15.00 - 18.00 w Prywatnym Salezjańskim Liceum Ogólnokształcącym we Wrocławiu przy ul. Młodych Techników 17. Zgłoszenia prosimy przesyłać na adres joanna.wrobel@wp.pl lub bkulczycka@gmail.com do 13 stycznia 2013 r. W przypadku pytań prosimy dzwonić pod nr telefonu 604 816 576 (J. Wróbel) lub 793 377 311 (B. Kulczycka). Koszt przejazdu pokrywa uczestnik spotkania / szkoła delegująca. Szkolenie jest finansowane przez Delegaturę Rządów Wspólnoty Francuskiej i Regionu Walonii- Brukseli w Warszawie oraz Ambasadę Francji w Polsce (Instytut Francuski). Serdecznie zapraszamy!
organizatorki spotkania, Joanna Wróbel i Bożena Kulczycka
 
PROGRAM SPOTKANIA
Prowadzące spotkanie: Joanna Wróbel, Bożena Kulczycka i Renata Klimek- Kowalska
15.00 – 16.15 - I część spotkania – informacyjno-organizacyjna 
1.     Prezentacja 8-letnich doświadczeń projektu Klasy frankofońskie na Śląsku
·        Założenia projektu i osiągnięte rezultaty.
·        Tworzenie sieci - program szkoleń doskonalących dla nauczycieli z regionu.
·        Rola lektora języka francuskiego współpracującego z nauczycielami.
·        Wypracowane materiały dydaktyczne dotyczące frankofonii i języka francuskiego.
·        Potencjalni partnerzy projektu - czy naprawdę jesteśmy sami?
·        Działania informacyjno - promocyjne w grupach zadaniowych szansą na sukces.
·        Konkursy i inicjatywy związane z językiem francuskim w Polsce.
·        W jaki sposób przekonać dyrektorów szkół, rodziców i uczniów do języka francuskiego?
16.15-16.45 – Przerwa na kawę i …dyskusję 
16.45-18.00 – Część warsztatowa 
2.     La chanson francophone contemporaine en classe de FLE
·        Jak zmotywować uczniów do nauki ? W stronę autonomii w uczeniu się.
·        Metody aktywizujące na lekcjach języka francuskiego. Czym zastąpić wszechobecne   exercices à trous ?
·        Praca z video-clipem.
·        Materiały dydaktyczne dostępne en ligne.
              Ciekawe strony internetowe.

3.  Ewaluacja części szkoleniowej

4. Plan działań na rok 2014

      
 
 


2014-01-08 11:30:45

TEATR TV: DAMY I HUZARY - 13 I

prof. Joanna Dobiech oraz prof. Janusz Kaczorowski zapraszają

13 stycznia 2014 r. w poniedziałkowym Teatrze Telewizji o godz. 20.25 zostanie przypomniana sztuka  pt.”Damy i Huzary”



Spektakl – w reżyserii Olgi Lipińskiej- jest inscenizacją komedii Aleksandra Fredry (autora „Zemsty”). Wersja ta uznawana jest za jedną z najlepszych przedstawień Fredrowskich w dziejach Teatru Telewizji. Wszyscy grający w spektaklu aktorzy otrzymali bardzo dobre recenzje. W obsadzie zobaczymy: Annę Seniuk, Danutę Szaflarską, Ryszardę Hanin, Jana Kobuszewskiego, Marka Walczewskiego, Bronisława Pawlika.

Gwarancja dobrej rozrywki i pożytecznego spędzenia czasu!

Jednocześnie ogłaszamy konkurs na najlepszą recenzję, które należy składać u polonistów do poniedziałku 20 stycznia br. Główna nagroda to bilet na szkolne wyjście do teatru Capitol na "Mistrza i Małgorzatę".


2014-01-08 10:54:58

STUDNIÓWKA 2014 - 18 I

W sobotę 18 stycznia w Jasek odbędzie się Studniówka 2014.  Początek o godz. 19.00. Tegorocznym maturzystom życzymy udanej zabawy, a zwłaszcza obfitego błogosławieństwa na czas ostatnich przygotowań. Próba poloneza odbędzie się o godz. 18.00

STUDNIÓWKA 2013 - FILM [zobacz]

STUDNIÓWKA 2013 - FOTO [zobacz]


2014-01-08 09:49:17

CERTYFIKAT: RAZEM DLA ROZWOJU ŚWIATA


2014-01-08 09:30:38

WYMIANA: MŁODZIEŻ Z BREMEN 30 I - 2 II

W dniach 30 stycznia - 2 lutego br. będziemy gościli po raz pierwszy we Wrocławiu i w  naszej szkole 15 osobową grupę młodzieży z parafii p.w. św. Katarzyny ze Sieny z Bremy. Dla gości przygotowaliśmy bardzo ciekawy program. Z grupy polskiej na ugoszczenie i towarzyszenie gościom dotychczas zdecydowali się: Magda Kolbusz, Agata Matkowska, Ania Pawelec (2 osoby), Magda Trębicka (2 osoby), Mateusz Misiewicz, Dorota Janicka, Hangyeol Park. Potrzebne jest jeszcze 6 osób gotowych przyjąć gości w swoich domach. Chętni mogą zgłaszać się do koordynującego projekt dyrektora ks. Jerzego Babiaka. Wymiana współfinansowana jest ze środków Deutsch-Polnische Jugendwerk.

30 STYCZNIA 2014 r.  - CZWARTEK
14.20 - spotkanie grupy polskiej na Dworcu Głównym PKP
14.39 - przyjazd i przywitanie / złożenie bagaży do busa / przejście do Sky Tower
16.00 - wjazd na punkt widokowy Sky Tower, podziwianie panoramy Wrocławia z 49 piętra
17.00 - przerwa na posiłek
18.30 - zajęcie integracyjne - kręgielnia / skybowling.pl
      19.45 - spotkanie przed kręgielnią /przejście po bagaże do parkingu podziemnego, rodzice którzy 
                    przyjadą  po gości  proszę parkować w podziemnym parkingu Sky Tower/
                    wieczór w rodzinach- kolacja
31 STYCZNIA 2014 r. - PIĄTEK  
  7.45 - spotkanie w szkole (apel, przywitanie, zwiedzanie)
  8.50 - zajęcia integracyjne sala nr 8
  9.40 -  Msza św. - uroczystość św. Jana Bosko  
11.00 - spotkanie przy rzeźbie "Planeta", obok kina Helios Nowe Horyzonty:
             "Dzielnica wzajemnego szacunku"
             (spotkanie we wspólnotach: katolickiej, ewangelickiej, prawosławnej)
13.00 - przerwa obiadowa / restauracja "Bazylia & Lubczyk" ul. Tęczowa 22
14.30 - przyjęcie w Ratuszu u Prezydenta Miasta dr R.Dutkiewicza                    
             po spotkaniu zwiedzanie kościoła Garnizonowego i pomnika Bonhoeffera 
      16.30 - Synagoga - ciąg dalszy zwiedzania
18.00 - czas wolny i wieczór w rodzinach
 
1 LUTEGO 2014 R. - SOBOTA
9.00 - zwiedzanie
          spotkanie - dom rodzinny św. Edyty Stein ul. Nowowiejska 38 /
          kościół św. Michała Archanioła i kaplica św. Edyty Stein /
          pomnik Krzyż Pokoju św. Edyty Stein
          katedra wrocławska
          pomnik Kardynała Kominka "Przebaczamy i prosimy o przebaczenie" 
                Uniwersytet Wrocławia Aula Leopoldina i Wieża Matematyczna
     12.30 - przerwa obiadowa / bar studencki "Bazylia"
     13.15 - spotkanie przy Szermierzu i przejazd - Hala Stulecia
     14.00 - zwiedzanie - Hala Stulecia
     18.00 - wieczór pożegnalny w pizzerii  - spotkanie rynek, pręgierz  
 
2 LUTEGO 2014 R. - NIEDZIELA
       8.30 - niedzielna Msza św. w kościele p.w. Chrystusa Króla
     10.00 - zwiedzanie cmentarza Żydowskiego, groby rodziców św. Edyty Stein
     12.20 - wyjazd z Dworca Głównego
    20.47 - przyjazd do Bremen



2014-01-05 13:04:59

KULTURA: MISTRZ I MAŁGORZATA - 2 III

 


prof. Ewa Jaroszczuk zaprasza,

w niedzielę 2 marca na godz. 17.00. na szkolne wyjście do Teatru Muzycznego Capitol na przestawienie Michaiła Bułhakowa pt. Mistrz i Małgorzata. Koszt biletu 40 zł. Zapisy i wpłaty w sekretariacie szkoły do 21 stycznia. Liczba miejsc jest ograniczona.

Zakończ Karnawał z Salezem w Capitolu !



2014-01-02 12:23:27

Liczba odwiedzin portalu szkoły od września 2006r: 
web stats stat24.com