AKTUALNOŚCI - Archiwum marzec 2015
NEWS: DLA ŻYCIA KREW SALEZU
We wtorek 31 marca br. po drugiej godzinie lekcyjnej grupa uczniów Liceum Salezjańskiego udała się już po raz XV do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa mieszczącego się przy ulicy Czerwonego Krzyża we Wrocławiu. Akcja została zorganizowana przez profesor Ewelinę Kozioł, opiekuna szkolnego wolontariatu.
Po rejestracji i wypełnieniu formularza oddano do zbadania próbki krwi. Następnie odbyła się konsultacja lekarska selekcjonująca potencjalnych dawców. Z powodu rygorystycznych wymogów zakwalifikowano nie wszystkich uczniów. Mimo to Salez wspomógł potrzebujących, co bardzo ucieszyło szkolny wolontariat. Po dokładnym zdezynfekowaniu rąk uczestnicy udali się do specjalnej sali zabiegowej, gdzie szybko i sprawnie, niemalże bezboleśnie, oddali krew. Jedna z uczennic Kasia, zapytana czy "boi się igły", powiedziała: „Trochę tak, ale kiedy myślę o tym szczytnym celu, to wiem, że to nic w stosunku do faktu, że oddana przeze mnie krew może pomóc w czyimś leczeniu, a nawet uratować życie.” Po zabiegu odważni uczniowie zostali nagrodzeni czekoladami oraz zwrotem kosztów biletu. Gotowi do dalszego działania uczniowie i profesorowie Salezu oczekują już na kolejną XVI Akcję Oddawania Krwi. (kałucz)
FOTOREPORTAŻ [zobacz]
2015-03-31 20:30:40
SZKOŁA Z BONN WE WROCŁAWIU 6-11IV
2015-03-31 06:55:53
NEWS: SALEZ BRONI ŻYCIA
W piątek 27 marca br. w Liceum Salezjańskim we Wrocławiu odbył się Dzień Świętości Życia. Został on przygotowany przez szkolne koło Pro-Life. Na rozpoczęcie, uczniowie i profesorowie modlili się m.in. za nienarodzone dzieci, obrońców życia oraz wszystkich, którzy dopuścili się grzechu aborcji. Była to również okazja do podziękowania Bogu za otrzymane życie oraz miłość.
Podczas porannego słówka wysłuchano świadectwa dwunastoletniej dziewczynki na temat aborcji. Utwierdziła ona w przekonaniu, że wszystkich ludzi należy za każdą cenę chronić, od poczęcia aż do naturalnej śmierci. Najważniejszym punktem była Eucharystia. Poczas kazania, ksiądz dyrektor Jerzy Babiak przypomniał o wielkiej wartości życia każdego człowieka, niezależnie od wieku czy stanu zdrowia. Zwrócił uwagę na konsumpcyjne traktowanie ludzi w „cywilizacji zachodu”. Zaznaczył również, że człowiek nie ma prawa decydować o tym, kto może żyć. W modlitwie powszechnej uczniowie prosili o błogosławieństwo dla wszystkich, którzy są bezprawnie zabijani oraz o mądrość w podejmowaniu decyzji dla polityków, lekarzy i przyszłych rodziców. Przyniesione do ołtarza, w procesji z darami, białe róże przypomniały o niezłomnej obrończyni życia nienarodzonych - Mary Wagner, która w ubiegłym roku gościła w Salezie. Dodatkowo na szkolnym korytarzu zawisła poświęcona temu wydarzeniu gazetka, a uczniowie wspólnymi siłami napisali do niej list, wyrażający podziw i wspierający w trudnej prowadzonej przez nią walce. Końcowym puntem Eucharystii było przyjęcie przez uczniów Znaku Stópek Dziesięciotygodniowego Dziecka oraz podpisanie przez nich deklaracji o opowiedzeniu się za życiem. Uczeń pierwszej klasy, Tomek, powiedział: „Życie jest dla mnie ogromną wartością, darem od Boga, czymś szczególnym, co każdy z nas powinien wykorzystać. Nie podoba mi się, że w innych krajach jest tolerowane zabójstwo drugiego człowieka, bo aborcję trzeba tak nazwać – zabójstwem drugiego, niewinnego człowieka. Przyjąłem znak stópek, bo jako chrześcijanin i jako człowiek chcę stanąć w obronie życia.” Dzień świętości życia jest bardzo ważną datą w szkolnym kalendarium. Co roku obchodony jest uroczyście a grono obrońców życia powiększa się o nowych członków. Czas ten jest okazją do zastanowienia się nad ważnymi dla każdego człowieka wartościami. Uczniowie Salezu swoim zaangażowaniem i dojrzałą postawą, pokazują, że wartości te nie są im obojętne. (magda r.)
2015-03-29 13:25:08
AUDYCJA: SENS ŻYCIA POLAKÓW - 30III
Czy zmartwychwstanie jest sensem życia Polaków ?
o postawach pozornego i pewnego sensu ludzkiego życia w audycji Trudne Sprawy w poniedziałek 30 marca od godz. 21.30 w Radio Rodzina na 92 fm będą rozmawiać młodzież Liceum Salezjańskiego we Wrocławiu, eksperci oraz ks. Jerzy Babiak. Zapraszamy!
Zapraszamy do dzielenia się swoimi refleksjami na portalu facebook.
2015-03-27 07:33:19
DRAW 4 LIBERIA - RYSUJEMY DLA LIBERII
Samorządu Uczniowski oraz Dyrekcja Liceum Salezjańśkiego we Wrocławiu zaprasza wszystkich uczniów i profesorów do udziału w akcji organizowanej przez Salezjański Wolontariat Misyjny we Wrocławiu DRAW 4 LIBERIA. W dniach 26-31 marca zostanie przeprowadzona w klasach zbiórka dowolnych ofiar na cel pomocy w nauce dzieciom i młodzieży dotkniętych ebolą w Liberii. Osobym, które wezmą udział otrzymają przed dniem 1 czerwca pamiątkowy ołówek z hasłem akcji. Zapraszamy i zachęcamy !
W Liberii, jednym z najbiedniejszych państw świata, w stolicy kraju, Monrovii, Salezjanie prowadzą szkołę Mary Help of Christians School, do której uczęszcza ponad 500 dzieci.
16 lutego tego roku szkoły w Liberii zostały ponownie otwarte po sześciu miesiącach przerwy spowodowanej siejącym spustoszenie wirusem Ebola. Na szczęście sytuacja epidemii śmiercionośnego wirusa ustabilizowała się i dzieci mogły wrócić do szkoły. Niestety, epidemia spowodowała upadek wielu miejsc pracy i przyczyniła się do znacznego wzrostu bezrobocia. Ponieważ edukacja w Liberii jest płatna, wielu rodziców nie stać na opłacenie czesnego swoim dzieciom.
Salezjański Wolontariat Misyjny „Młodzi Światu” oddział we Wrocławiu w 2014 roku rozpoczął stałą współpracę z niniejszą placówką. W związku z trudną sytuacją w kraju, Salezjanie poprosili o pomoc w zgromadzeniu środków finansowych na edukację poszczególnych dzieci.
REGULAMIN AKCJI [czytaj]
2015-03-25 21:28:55
SZKOLNA AKCJA ODDAWANIA KRWI - 31III
prof. Ewelina Kozioł,
2015-03-25 21:16:20
KONKURS: FRANKOFONIA - MAMADOU I PACO
2015-03-23 20:17:32
DZIEŃ ŚWIĘTOŚCI ŻYCIA W SALEZIE - 27III
Szkolne Koło Pro - Life w piątek 27 marca organizuję szkolne obchody Dnia Świętości Życia. Zapraszamy.
PROGRAM:
7.45 - modlitwy poranne w intencji dzieci poczętych, chorych, ludzi uwikłanych w biznes aborcji i eutanazji, słówko i prezentacja
9.40 - Msza św w intencji obrony życia w Polsce i wręczenie znaku "stópek"
dodatkowe inicjatywy:
- na korytarzu szkolnym zostanie otwarta nowa Gazetka Pro-Life poświęcona Mary Wagner
- pisanie i wysłanie listu do uwięzionej Mary Wagner
# Mary Wagner w Salezie [zobacz film]
2015-03-22 18:58:45
NEWS: MATURZYŚCI NA JASNEJ GÓRZE
W niedzielny poranek 22 marca maturzyści Liceum Salezjańskiego z Wrocławia wraz z wychowawcą i szkolnym katechetą wyruszyli na pielgrzymkę na Jasną Górę, by tam zawierzyć Matce Bożej zbliżające się egzaminy oraz prosić w osobistych intencjach.
Po blisko 3-godzinnej podróży, w trakcie której odmówiliśmy różaniec i zatrzymaliśmy się na krótka przerwę, dotarliśmy na Jasną Górę. Pod przewodnictwem ks. Krzysztofa wspólnie zwiedziliśmy mury obronne i stacje drogi krzyżowej. Przed Mszą Świętą mimo dużych kolejek przystąpiliśmy do sakramentu pokuty, a pozostały czas wykorzystaliśmy na zwiedzenie okolicy i zakup pamiątek. Msza, której oprawę przygotowali maturzyści, została zaplanowana na godzinę 12. Wielkim zaszczytem i wyróżnieniem stało się to, że mogliśmy w niej uczestniczyć bezpośrednio przed Cudownym Obrazem. Podczas kazania ksiądz zwracał uwagę na miłość płynącą z krzyża Chrystusa. Mimo iż nie było zbyt wiele czasu na modlitwę, maturzystom udało się w ciszy i skupieniu porozmawiać z Bogiem. Niektórzy udzielili również wywiadu do radia Jasna Góra. Mszę przed obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej Klaudia, która była w częstochowskim sanktuarium pierwszy raz, komentuje tak: „jadąc na Jasną Górę traktowałam ten wyjazd jako zwykłą wycieczkę, jednak będąc już na miejscu dostrzegłam jego wyjątkowość. Pielgrzymka w intencji matury była dla mnie wielkim przeżyciem, a Msza przed obrazem pełna wzruszeń.” „Rewelacja, cudownie, wspaniale” dodaje ks. Krzysztof. Przed powrotem do Wrocławia mieliśmy czas na zjedzenie obiadu i krótki spacer. Pielgrzymka na Jasną Górę była ostatnim wspólnym wyjazdem maturzystów, który umocnił nas duchowo. Basia Kozak, Ania Józefiak /kl.III
2015-03-22 18:36:25
TEATR: KRÓL DAVID LIVE - 21V
prof. Ewa Jaroszczuk zaprasza
na cieszący się bardzo dobrymi recenzjami spektalk Sambora Dudzińskiego
pt. "Król David - Live!".
Jest to monolog oparty na dwóch fabularnych filarach: z jednej strony biblijny przekaz o burzliwym życiu natchnionego psalmisty – króla Dawida; z drugiej – legenda o dybuku, niespokojnym duchu, biorącym w posiadanie ciało śmiertelnika na czas, póki rabin nie nakłoni go do wyjawienia swego imienia i nie każe wyjść przez mały palec u nogi opętanego.
kiedy: 21 maja 2015r. (czwartek)
godzina: 19:30
cena biletu: 25 pln
2015-03-20 13:58:48
KONKURS: BILET NA GARU
2015-03-20 13:23:09
NEWS: SIĘ MOWI SIĘ SALEZ
Po wygranym Ogólnopolskim Konkursie Centrum Edukacji Obywatelskiej na reportaż radiowy „Od radia Wolna Europa do wolnej Polski”, grupa radiowa wrocławskiego Liceum Salezjańskiego Trudne Sprawy, udała się na warsztaty do Polskiego Radia w Warszawie. Zajęcia 19 marca br. poprowadził Patryk Kuniszewicz, prezenter „Czwórki”. Pomimo młodzieżowej specyfiki i charakteru stacji spotkanie okazało się bardzo inspirujące i zachęcającej młodzieży do dalszej pracy i kreatywności. Jedne z promocyjnych słów radia "Się mówi" nabrały dla Salezu pełnego znaczenia.
„Aby pracować w radiu nie wystarczy tylko mieć dobre zaplecze dziennikarskie i umiejętności, choć to oczywiście też się liczy, ale przede wszystkim trzeba kochać ludzi”- tym zdaniem Patryk Kuniszewicz rozpoczął warsztaty. Laureaci konkursu mieli okazje nauczyć się w jaki sposób robić rozgrzewkę aparatu mowy przed wejściem na antenę oraz jak przeprowadzać wywiad z popularną osobą według zasady „pięciu w”. Dużą radość wywołała też specjalna "fotobudka Czwórki", gdzie robiono mini sesje otrzymując od ręki wydrukowane zdjęcie. O godzinie 12 młodzież wzięła udział w ramowym programie popularnonaukowym „Mamy to”, gdzie są dementowane bądź potwierdzane odkrycia amerykańskich i brytyjskich naukowców. Mówiono o wartości przytulania się. Po audycji grupa odwiedziła realizatorkę, gdzie zobaczono zaplecze pracy z dźwiękiem, konsolety i sprzęt. Młodzież spotkała się także z wydawcą programu - Justyną Janas. Opowiedziała między innymi o tym co to są „setki” i „dżingiel galareta” ukazując tajniki żargonu radiowego. Uczniowie zostali również oprowadzeni po budynku Polskiego Radia podziwiając pracę profesjonalistów, takich jak prezenter Paweł Sztompke oraz oglądając studia stacji "Jedynki", "Dwójki" oraz "Czwórki". Jedna z uczestniczek warsztatów - Patrycja podsumowała: „Wizyta w radiu była dla mnie wielkim doświadczeniem, ponieważ zawsze chciałam zobaczyć takie miejsce aby porównać warunki pracy w Internetowym radiowęźle a prawdziwej rozgłośni.” Czwórka odsłoniła przed uczniami tajniki pracy dziennikarskiej Polskiego Radia prowokując tym samym grupę Trudnych Spraw do dalszego rozwoju. (Ruf)
2015-03-19 21:42:11
NEWS: ZŁOTOUŚCI ROKU 2015 WYBRANI
Już po raz trzeci społeczność uczniowska Liceum Salezjańskiego we Wrocławiu wybierała Złotoustego Profesora i Ucznia Salezu. Inicjatywa ta, będąca pomysłem polonistów oraz Samorządu Uczniowskiego w edycji roku 2015 ponownie spotkała się z dużym uznaniem i licznym odzewem. Przechodnie statuetki wręczono zwycięzcom w czasie porannego apelu w środę 18 marca. W kategorii "profesor" zdobył ją już drugi raz prof. Janusz Kaczorowski, a w kategorii "uczeń" Karolina Matusewicz z klasy III.
Aby zostać Złotoustym należało spełnić następujące kryteria: kultura wypowiedzi, w tym również odpowiednie stosowanie wszelkich form grzecznościowych, jasność wyrażania myśli, logiczność, poprawność gramatyczna, opanowanie, umiejętność dostosowania słownictwa, tonu wypowiedzi do sytuacji, bogate słownictwo, ogólna kultura przekazu. Każdy z uczniów mógł oddać jeden głos na ucznia i jeden na profesora. Sekret bycia Złotoustym według profesora Janusza Kaczorowskiego leży w tym, że: "Trzeba zapewne pilnować języka jakiego na co dzień używamy, zapewne myśleć nie tylko o jasności - komunikatywności, lecz też o estetyce naszych wypowiedzi. Pewnie też mówić krótko i zwięźle". Natomiast uczennica kl. III, Karolina Matusewicz, Złotousta Uczennica Salezu podkreśla: "Trzeba dużo czytać, dbać o swój język, unikać wulgaryzmów. W czasie dyskusji należy pamiętać o tym, żeby nie unosić się emocjami i zachowywać przede wszystkim kulturę wypowiedzi". Wybory te został przeprowadzone w ramach Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego i na pewne spełniły swoje zadanie uwrażliwienia każdego na troskę o piękno posługiwania się językiem polskim. Kolejną polonistyczną inicjatywą planowaną w Salezie ma być przeprowadzony jeszcze w tym miesiącu "Szkolny Turniej Językowy". (gio)
2015-03-18 16:31:41
KONKURS: FRANKOFONIA I WYGRAJ BILETY
2015-03-18 12:51:42
NEWS: SALEZ NA TROPIE TEORII DARWINA
W dniu 17 marca br. maturzyści wraz z opiekunami mieli przyjemność uczestniczyć w niecodziennych zajęciach. Po drugiej godzinie lekcyjnej wyruszyli na lekcje do wrocławskiego ZOO, aby dokładnie przyjrzeć się tematowi warsztatów: „Darwin i ewolucjonizm”. Wiedzę, wcześniej zdobytą, w szkolnych ławkach umocnili poprzez realne wejście w świat przyrody.
Wycieczkę rozpoczęto zwiedzeniem nowo powstałego obiektu - Afrykarium, które jest unikatowym kompleksem na skalę światową przedstawiającym różne ekosystemy związane ze środowiskiem wodnym Czarnego Kontynentu. Karolina - jedna z uczestniczek lekcji powiedziała: „Największe wrażenie wywarł na mnie ogromny tunel akrylowy, gdzie widać było z każdej strony pływających mieszkańców Kanału Mozambickiego - różnorodne ryby, płaszczki oraz rekiny. To niesamowity widok iść w takim tunelu będącym wielkim akwarium.” Zachwyt wśród uczestników wywołały również wynurzające się z wody hipopotamy, pingwiny oraz kotiki afrykańskie. Po dokładnym obejściu Afrykarium udali się na spacer po dalszych częściach ZOO, oglądając m.in. małpy, szympansy, niedźwiedzie, lwy,żyrafy, foki i wiele innych. Dzięki pięknej, wiosennej pogodzie i radosnej atmosferze nauka stała się nadzwyczaj przyjemna. Te zajęcia w terenie stanowiły zarazem jedne z ostatnich wspólnych wyjść klasy trzeciej, wzmacniając ich relacje i motywując do dalszej nauki przed maturą. (ruf)
2015-03-17 21:10:39
NEWS: POŁAMANE SKRZYDŁA
„Człowiek w niewoli staje się jak ptak, któremu połamano skrzydła.
Taki ptak najczęściej umiera”.
Maria Rutkowska-Kurcyusz, nr obozowy 12062
W poniedziałek 16 marca br. w Liceum Salezjańskiem we Wrocławiu miały miejsce w półfinałowe przesłuchania I Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego „W kręgu poezji lagrowej więźniarek obozu KL Ravensbrück”. W pierwszej edycji tego konkursu zorganizowanego pod patronatem Senatu Rzeczpospolitej Polskiej mogliśmy usłyszeć zarówno utwory poetyckie byłych więźniarek KL Ravensbrück, jak i fragmenty pisanych prozą wspomnień obozowych.
W utworach tych otwiera się przed nami niezwykły obraz, gdyż w obliczu doświadczeń obozowych poezja pozwala obronić deptaną ludzką godność; pozwala mówić, gdy nawet szept jest zakazany. Jury pod przewodnictwem Profesor Elżbiety Warulik przyznało pierwsze miejsce Weronice Jaśkiewicz z IX LO we Wrocławiu, na miejscu drugim znalazła się Małgorzata Bereś z XII LO we Wrocławiu, a trzecie zajęła Michalina Królikowska z IX LO. Gala Finałowa odbędzie się 29 kwietnia w Miejskim Centrum Kultury im. H. Bisty w Rudzie Śląskiej.(J. K.)
2015-03-17 07:35:48
TEATR: SALEZ NA MAYDAY2 - 6IV
prof. Ewa Jaroszczuk
2015-03-16 22:26:33
TURYSTYKA: GÓRY IZERSKIE - 28 III
2015-03-15 21:30:05
OTWARTE DRZWI - PROGRAM - 14 III
PLAN LEKCJI [zobacz]
EXTRA DODATKI NA DZIEŃ OTWARYCH DRZWI
- losowanie 5 nagród: WARSZTATY FILMOWE
- losowanie 5 nagród: WARSZTAY FOTOGRAFICZNE
- profesjonalna fotograficzna mini sesja
- kawiarenka z degustacją domowych ciast
- Gra Edukacyjna
- stoiska: misyjne, filmowe, fotograficzne, kolarskie - BoscoTeam
WYDARZENIE NA FACEBOOK [zapisz się]
2015-03-12 22:30:24
AUDYCJA: SUROWY SPOWIEDNIK - 16 III
Czy spowiednik powinien być surowy ?
o najkorzystniejszym dla wiary stylu kierownictwa duchowego
w audycji Trudne Sprawy w poniedziałek 16 marca od godz. 21.30 w Radio Rodzina na 92fm będą rozmawiać młodzież Liceum Salezjańskiego we Wrocławiu, eksperci oraz ks. Jerzy Babiak. Zapraszamy !
Zapraszamy do dzielenia się swoimi refleksjami na portalu facebook.
2015-03-12 22:19:49
KONKURS: ZŁOTOUSTY PROFESOR I UCZEŃ
W związku ze szkolną tradycją dotyczącą Dni Kultury Języka Polskiego odbędą się w naszym liceum wybory:
Złotoustego Nauczyciela Salezu
oraz
Złotoustego Ucznia Salezu roku szkolnego 2014/2015
Wybory Złotoustych będą przebiegać w następujących etapach:
We współpracy z samorządem – zebranie uczniowskich propozycji: każdy uczeń oraz nauczyciel wybierają kandydaturę jednego nauczyciela i jednego ucznia; osoby odpowiedzialne przejdą po klasach i zbiorą propozycje. W środę 18 marca na apelu poranny zostaną ogłoszone wyniki.
Kryteria wyboru Złotoustych:
- kultura wypowiedzi,
- w tym również odpowiednie stosowanie wszelkich form grzecznościowych, np. przy powitaniach,
- jasność wyrażania myśli, logiczność,
- poprawność gramatyczna,
- opanowanie np. podczas dyskusji,
- umiejętność dostosowania słownictwa, tonu wypowiedzi do sytuacji,
- bogate słownictwo,
- ogólna kultura przekazu (tzn. odpowiednia gestykulacja, mimika).
Zapraszamy do udziału w wyborach - profesor języka polskiego Janusz Kaczorowski oraz Samorząd Uczniowski naszej Szkoły.
ZŁOTOUŚCI 2012/2013 - FOTOREPORTAŻ [zobacz]
ZŁOTOUŚCI 2013/2014 - FOTOREPORTAŻ [zobacz]
2015-03-12 21:09:06
ZMARŁ DOBRODZIEJ SZKOŁY STEAFAN PLACEK
Ze smutkiem informujemy, że w dniu 3 marca w wieku 85 lat zmarł dobrodziej naszej szkoły Pan Stefan Placek, długoletni dyrektor Klubu Muzyki i Literatury we Wrocławiu. Dzięki jego dobroci Liceum Salezjańskie wzbogaciło się o galerię 46 reprodukcji rycin Artura Grottgera, wiszących w sali nr 2 oraz o kolekcję przeszło 1000 egzemplarzy książeczek i modlitewników. Najbliższej rodzinie składamy wyrazy szczerego współczucia, a zmarłego otaczamy naszą modlitwą. W uroczystościach pogrzebowych udział weźmie poczet sztandarowy oraz przedstawiciele szkoły.
Panie Stefanie! Twoje serce pozostawiła nam tak wiele. Dziękujemy za obrazy, książeczki i modlitewniki. Dziękujemy za historię daną naszej pamięci ale i powierzoną naszej pieczy. Niech Zmartwychwstały Jezus będzie Twoja wieczną nagrodą!
* film TVSLOWROC o Wystawie Książeczek i Modlitewników [zobacz]
2015-03-09 23:52:20
INSPIRACJE: SZKOŁA GOTOWANIA - 24III
prof. Ewa Jaroszczuk przy współpracy z Tęczową Kuchnią
zaprasza wszystkich chętnych uczniów, którzy lubią gotować i tych, którzy chcieliby poznać tę sztukę na warsztaty z gotowania. Warsztaty potrwają 2 godziny. W zależności od zainteresowań kursantów nauczymy się gotować dania obiadowe bądź desery.
kiedy: 24 marca 2015r. - wtorek
co gotujemy: według uznania grupy
"Powiedz mi, co jesz, a ja ci powiem, kim jesteś" (Anthelme Brillat-Savarin)
______________________________________________________________________________
SZKOŁA GOTOWANIA 2013 - FOTO [zobacz]
SZKOŁA GOTOWANIA 2013 - FILM [zobacz]
SZKOŁA GOTOWANIE 2014/1 - FOTO [zobacz]
SZKOŁA GOTOWANIE 2014/1 - FILM [zobacz]
SZKOŁA GOTOWANIE 2014/2 - FOTO [zobacz]
SZKOŁA GOTOWANIE 2014/2 - FILM [zobacz]
2015-03-09 15:14:53
MEDIA: RADIO RODZINA O OTWARTYCH DRZWIACH
2015-03-09 14:46:17
NEWS: SALEZ I COMENIUS W PORTUGALII
Już po raz piąty uczniowie i profesorowie Liceum Salezjańskiego we Wrocławiu realizując w dniach 2 – 8 marca br. kolejny etap projektu Comenius, uczestniczyli w międzynarodowym spotkaniu. Tym razem udali się do leżącej w północnej Portugalii Bragi, by tam kontynuować pracę nad tematem "Bioróżnorodność rzek". Uczniowie z Turcji, Hiszpanii, Francji, Cypru, Rumunii, Polski i Portugalii oprócz pracy przeznaczyli czas na integrację, jak i na poznanie kultury i historii gospodarzy.
Praca odbywała się w grupach. W każdym zespole uczestniczyły trzy osoby z Portugalii oraz trzy z innych krajów. Polegała ona na stworzeniu tytułowej strony gazety, która miała przekazać czym jest bioróżnorodność rzek oraz co robić by ją poprawić. Ponadto musiały znaleźć się na niej wzmianki o każdym kraju biorącym udział w projekcie. Na koniec uczniowie mieli za zadanie przedstawić wykonaną stronę innym grupom i profesorom. W czasie spotkań roboczych wysłuchano również interesującego wykładu profesora Nuno Formigo nt. "Badanie jakości wody w rzekach na podstawie bioróżnorodności". Prowadzący pokazał uczniom, jak ciekawym może być odkrywanie jakości wody. W czasie warsztatów uczniowie wyszukiwali w wodzie zwierzęta, oglądali je pod mikroskopem, określali gatunek oraz przypisywali punkty według specjalnych kart. Na koniec, każda grupa, podsumowując ilość punktów, mogła stwierdzić jaką jakość ma badana woda. Polscy uczniowie bardzo szybko zaprzyjaźnili się z osobami z innych krajów. Widoczne było to od pierwszego dnia kiedy w wykonywanych pracach bardzo dobrze ze sobą współdziałali. Więzi między młodzieżą umacniały się również podczas wspólnego zwiedzania Bragi. W mieście, które uchodzi za najstarsze w Portugalii, zwiedzono wiele zabytkowych obiektów sakralnych, spróbowano regionalnej ryby zapiekanej z ziemniakami czyli bacalhau oraz przechadzano się barokowymi uliczkami podziwiając architekturę. Nie zabrakło także wizyty w ratuszu, gdzie grupa została przywitana przez burmistrza Póvoa de Lanhoso. Zaraz po spotkaniu i otrzymaniu upominków, wyruszono zwiedzać najstarszy w Portugalii zamek noszący nazwę Lanhoso. Uczestnicy projektu odwiedzili również szkołę podstawową Basic School of Taide, gdzie zostali przywitani przez dzieci specjalną piosenką oraz przedstawieniem legendy o powstaniu jednej z rzek. Brali również udział w pokazie talentów szkolnych w Theatro Club w Póvoa de Lanhoso, po którym odbył się koncert muzyki regionalnej wykonany przez zespół Canto Daqui. W ostatni dzień odwiedzono główne miasto regionu Porto. Tam zwiedzając miasto uczestnicy projektu płynęli między innymi statkiem po rzece Douro. Na koniec wycieczki udali się do winiarni, gdzie mogli spróbować znanego na całym świecie Porto oraz posłuchać tradycyjnych śpiewów noszących nazwę fado. Wieczorem uczniowie spotkali się w jednej z kawiarni w Póvoa de Lanhoso, gdzie zorganizowano dla nich spotkanie pożegnalne, ze szczególnym podkreśleniem urodziny dwóch uczestniczek wyjazdu. Ponadto grupa z Polski w drodze powrotnej odwiedziła stolicę Portugalii, Lizbonę. Zobaczono tam Narodowy Panteon, katedrę, plac Handlowy oraz ulicę Augusta, Belem z Pomnikiem Odkrywców, klasztor Hieronimów. Grupa Salezu była również na najwyżej położonym tarasie widokowym Miradouro da Nossa Sehnora do Mante, skąd obserwowała malowniczą panoramę miasta. Podsumowując zrealizowany projekt, jego koorydynator, a także opiekun grupy z Polski Magdalena Szewczyk powiedziała: „Spotkanie, w którym braliśmy udział było bardzo dobrze zorganizowane. Portugalska szkoła zachwyciła nas kreatywnością i dobrym zgraniem zespołu uczniów i nauczycieli. To spotkanie wzbogaciło mnie o poznanie etologii niektórych wodnych gatunków chrząszczy. Natomiast koordynatorzy ze szkół partnerskich podjęli się zadania umieszczenia naszych wypracowanych materiałów na portalu etwining, co bardzo ubogaci nasz projekt.” Dla Liceum Salezjańskiego we Wrocławiu projekt ten jest już trzecim realizowanym projektem Comenius. Jego finał będzie miał miejsce we Wrocławiu w pierwszych dniach czerwca, kiedy to do stolicy Dolnego Śląska przyjadą przedstawiciele wszystkich partnerskich szkół. Aktualnie szkoła aplikuje do kolejnego projektu Erasmus + tematycznie obejmującego problematykę wulkanów. (pati.a)
media o Comenius - Portugalia:
RADIO RODZINA [czytaj]
GOŚĆ NIEDZIELNY [czytaj]
2015-03-09 05:54:11
RODZICE: WYWIADÓWKA - 10 III
Rodziców uczniów klas I - III zapraszamy na WYWIADÓWKĘ, która odbędzie się we wtorek 10 marca.
program:
18.00 – spotkanie z dyrektorem i konferencja
nt. „Jak w czasach bez przyszłości mieć wizję przyszłości”
18.30 - spotkanie z wychowawcami
19.00 - konsultacje
2015-03-08 21:46:07
ARCHIWUM
sierpień 2017
czerwiec 2017
maj 2017
kwiecień 2017
marzec 2017
luty 2017
styczeń 2017
grudzień 2016
listopad 2016
październik 2016
wrzesień 2016
rok 2015/2016
rok 2014/2015
rok 2013/2014
rok 2012/2013
rok 2011/2012
rok 2010/2011
rok 2009/2010
rok 2008/2009
rok 2007/2008
NAJNOWSZE GALERIE
DZIEŃ CZYTANIA BIBLII
OTWARTE DRZWI
AKCJA - SZPIK
DĄB KATYŃSKI
WYCIECZKA - RUDAWY