AKTUALNOŚCI - Archiwum luty 2016

NEWS: REKOLEKCYJNY CZAS PRZEMYŚLEŃ

W dniach od 17-19 lutego w Liceum Salezjańskim we Wrocławiu odbyły się Rekolekcje Wielkopostne. Do naszej szkoły w związku z tym wydarzeniem przybył o. Kazimierz Tyberski, kapelan więzienny we Wrocławiu. Przez dwa dni mieliśmy okazję zapoznać się z nim, wsłuchując się w jego nauki i opowieści o przeżyciach.

Pierwszego dnia, we środę, dzień rozpoczęliśmy od nauki hymnu ŚDM w Krakowie. Następnie naszemu gościowi, o. Kazimierzowi Tyberskiemu, zostały zadane pytania zebrane przez uczennice klasy I. Wówczas poznaliśmy jego prawdziwą historię, dowiedzieliśmy się o pasjach oraz początkach kariery. Praca w więzieniu nie jest wcale łatwa. Jak powiedział nasz rekolekcjonista: „W pracy w więzieniu do człowieka dociera się w indywidualnej rozmowie”. Jego pasją są sztuki walki Wschodu oraz różaniec. Ta pierwsza wiąże się bezpośrednio z dawnym zawodem. Kolejne z ważniejszych pytań dotyczyło powołania oraz początków pracy z młodzieżą. Zanotowałam ważne słowa, które znalazły się w odpowiedzi: „Chciałem poznać młodzież, która potrafi wyrażać siebie, ma swoje zdanie i wie, czego chce.” Po rozmowie z o. Tyberskim odbyło się spotkanie z „ludźmi Kościoła”. Każda z grup, wsłuchiwała się w to, co mają do powiedzenia osoby, które faktycznie znalazły w sobie powołanie i dziś mogą nam o tym opowiedzieć dokładnie. Do naszej szkoły przybyli: przedstawiciele Duszpasterstwa Akademickiego, sióstr elżbietanek i Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego; o powołaniu mówił też sam o. Kazimierz Tyberski. Pierwszy dzień Rekolekcji zwieńczyło wyjście do teatru Arka na przedstawienie pt. ,,Shirley Valentine”, przedstawiające kobietę, która żyjąc w szarej i monotonnej rzeczywistości, pragnęła od niej uciec i oddała się marzeniom. Spektakl ten miał za zadanie pokazać nam, jak różne bywają relacje w związku, jak ludzie nudzą się sobą i popadają w rutynę. Małżeństwo nie polega tylko na podziale ról i obowiązków domowych, ale na wzajemnym szacunku, okazywaniu uczuć, miłości i wzajemnej fascynacji, których to dziś brakuje młodym parom, a także i starszym. Tematem drugiego dnia, było „Przebaczenie i miłosierdzie Boże”. Spotkanie rozpoczęliśmy od przygotowania liturgicznego w sali teatralnej, następnie odbyła się Droga Krzyżowa. Konferencja z o. Kazimierzem Tyberskim, która nastąpiła po niej, przygotowała nas częściowo do Nabożeństwa Pokutnego. W czasie tego wydarzenia, mieliśmy okazję przystąpić do spowiedzi. W tym samym dniu przybyła do naszej szkoły wspólnota z Tamowa pod włoską nazwą Cenacolo. Organizacja ta, funkcjonująca na całym świecie, powstała w 1983 roku z inicjatywy włoskiej zakonnicy Elwiry Petrozzi. Jej zadaniem jest pomoc młodym ludziom z problemami, w szczególności narkomanom i alkoholikom. Na całym świecie działa 56 domów tej wspólnoty, w tym 3 w Polsce. Metoda terapii opiera się na intensywnej pracy, modlitwie, dzieleniu się uczuciami, rozwijaniu talentów i zajęciach sportowych. Ponadto każdy nowy pensjonariusz dostaje "anioła stróża" - mieszkającą już dłużej w ośrodku osobę, która mu towarzyszy przez 24 godziny na dobę. Z danych z ostatnich 25 lat funkcjonowania wspólnoty wynika, że skuteczność tej terapii przekracza 80%. Ostatnim dniem, wieńczącym Rekolekcje w naszej szkole, był piątek. Tematem tego dnia była kwestia nawrócenia. Obejrzeliśmy film pt. ,,Apostoł”. Opowiada on o Akimie, młodym Algierczyku mieszkającym we Francji, który został wybrany do przejęcia roli imama we wspólnocie muzułmańskiej. Wówczas rodzi się w nim zainteresowanie chrześcijaństwem. Głównym problemem tego filmu jest kwestia pogodzenia i współistnienia chrześcijaństwa i islamu. Po przygotowaniu liturgicznym wzięliśmy udział w Eucharystii. Ostatnią częścią programu dnia były medytacje artystyczne, podczas których mogliśmy oglądać najsłynniejsze obrazy takich artystów, jak: Michał Anioł, Rafael Santi, Michelangelo Merisi da Carravagio oraz El Greco. Rekolekcje to przede wszystkim czas odnowy duchowej, którą możemy zyskać poprzez modlitwę, konferencje oraz spowiedź. Ten czas, który przeżyliśmy w szkole, dał mi dużo do myślenia i pokazał wiele spraw z innej, lepszej perspektywy. (Jagoda)

FOTOREPORTAŻ [zobacz]

2016-02-21 20:18:37

RADIO: EPIDEMIA NARCYZMU - 29II

Czy zniszczy nas epidemia narcyzmu?
o próżności, powierzchowności i roszczeniowości zagrażającej dobremu życiu osobistemu i społecznemu, a także o skutecznym jej przeciwdziałaniu w audycji Trudne Sprawy w poniedziałek 29  lutego od godz. 21.30 w Radio Rodzina na 92 fm będą rozmawiać młodzież Liceum Salezjańskiego we Wrocławiu, eksperci oraz ks. Jerzy Babiak. Zapraszamy!

Zapraszamy do dzielenia się swoimi refleksjami na portalu facebook

2016-02-20 15:12:48

LIGA NAUKI: KOMIKSY FRANCUSKI - 4 III

2016-02-20 10:14:01

MATURZYŚCI: FOTO DO TABLO - 19III

Zgodnie ze zwyczajem szkoły maturzyści zdjęcia do tablo wykonują w Studio Fotografi Cyfrowej FDI  przy ul. Żeromskiego 35. Nieprzekraczalny termin do 19 marca.  Koszt 27 zł (opłata na miejscu). Godziny otwarcia: pn. - pt  10:00 - 18:00 i sobota 10:00 - 14:00. Jednocześnie klasy, także do 21 marca powinny ustalić z wychowawcą tło tablo oraz motto przewodnie.

TABLA LICEUM SALEZJAŃSKIE WE WROCŁAWIU [ZOBACZ]

2016-02-04 20:29:47

AUDYCJA: CZY POTRAFIMY POKUTOWAĆ - 15II

Czy potrafimy jeszcze pokutować ?

w pierwszych dniach Wielkiego Postu o zdewaluowanej postawie życia i wiary w audycji Trudne Sprawy w poniedziałek 15 lutego od godz. 21.30 w Radio Rodzina na 92 fm będą rozmawiać młodzież Liceum Salezjańskiego we Wrocławiu, eksperci oraz ks. Jerzy Babiak. Zapraszamy!

Zapraszamy do dzielenia się swoimi refleksjami na portalu facebook

2016-02-04 20:07:48