JUBILEUSZ 10 lat Prywatnego Salezjańskiego Liceum Ogólnokształcącego we Wrocławiu

ODROBINKA HISTORII

„Wejdź w blask naszej szkoły” - Salezjańskiego Liceum

Jest rok 2008. Do matury przygotowuje się 49 uczniów. O najważniejszym życiowym egzaminie myślą oni bez lęku, bardziej obawiają się rozstania ze swoją szkołą. Brzmi to mało prawdopodobnie, ale większość z nich naprawdę ją kocha. Dzieje się tak zapewne za sprawą Tego, który uczył wychowywania sercem. Duch św. Jana Bosco jest obecny w siedzibie liceum, czyli w salach kościoła pw. Chrystusa Króla i króluje, chociaż to panowanie wcale nie jest takie łatwe, bo nieraz trzeba zmagać się z trudnymi problemami wychowawczymi, ale miłość, przyjaźń, zaufanie, współpraca, zrozumienie pozwalają na poczucie spełnienia i im – uczniom i nam – nauczycielom. Możliwości do pełnej, pięknej i dobrej  samorealizacji  w różnych dziedzinach nie brakuje.

Rozwój zainteresowań i talentów zapewniają bowiem młodzieży kółka przedmiotowe, informatyczne, medialne, sportowe, a  stanie się  człowiekiem prawdziwie wielkim przez dzielenie się z innymi - prężnie działający WOLONTARIAT. Pogotowie opiekuńcze, rodzinny dom dziecka, misja Ghana 2006 i 2008, misja syberyjska 2008, współpraca z urzędem marszałkowskim we Wrocławiu w ramach pomocy dzieciom polskim w Rosji (2007r i kontynuacja w 2008), adopcje misyjne dzieci Ghany – finansowanie nauki, to tylko niektóre przykłady zaangażowania młodych wolontariuszy. Szkoła od początku swego istnienia prowadzi własną audycję we wrocławskim Radio Rodzina. Poruszane są w niej trudne, ciekawe, a czasem kontrowersyjne tematy dotyczące młodzieży. Szkolna gazetka „Kontakt” stanowi być może pierwsze poważne wyzwanie dla przyszłych mistrzów pióra. Konkursy międzyszkolne dla uczniów Wrocławia i całego Dolnego Śląska dodają szkole splendoru. W konkursie KARAOKE organizowanym rokrocznie przez Salezjańskie Liceum biorą udział wrocławscy licealiści, a o Laur Złotego Pióra ,już podczas trzech edycji tego konkursu, ubiegało się 700 uczniów. To właśnie organizatorami literackich zmagań młodzieży, obok Wrocławskiego Gościa Niedzielnego, jest Prywatne Liceum Salezjańskie. Salezjańska młodzież, pisząc na tematy konkursowe, upewnia swoich wychowawców, że będzie liczyć się w Europie, będą jej bliskie małe ojczyzny, rodziny Bogiem silne, a Polsce nigdy nie zabraknie powodów do dumy. Do konkursu literackiego„My Polacy,- My Dolnoślązacy” przystępują gimnazjaliści klas trzecich i licealiści z całego regionu i oni  idą ze sobą w rozumne zawody, udowadniając, że myśląc piszą i się prawdziwie doskonalą. Np. bezbłędnie diagnozują, że konsumpcjonizm, mamona, kariera, to odczłowieczające choroby, a jedynymi lekarstwami na nie są: dobro, miłość, szlachetność, wiara. Prace dolnośląskiej młodzieży pozwalają wierzyć organizatorom i patronom konkursu – Ich Ekscelencjom: Ks. Arcybiskupowi Marianowi Gołębiewskiemu, Ks. Biskupowi Stefanowi Cichemu, Ks. Biskupowi Ignacemu Decowi, ks. Bolesławowi Kaźmierczakowi – inspektorowi Wrocławskiej Inspektorii Salezjanów; p. Kazimierzowi Michałowi Ujazdowskiemu-byłemu Ministrowi Kultury i Dziedzictwa Narodowego, p. Rafałowi Dutkiewiczowi-Prezydentowi Miasta Wrocławia, p. Lilli Jaroń-Dyrektorowi Wydziału Edukacji, p. Beacie Pawłowicz-Dolnośląskiemu Kuratorowi Oświaty, że ojczyzna i rodzina odniosą pełne zwycięstwo, bo dążenie do bycia człowiekiem przez duże „C” jest bliskie uczestnikom literackich zmagań zainicjowanych w 2005 roku przez Salezjańskie Liceum Ogólnokształcące.

A teraz trochę historii połączonej z dniem dzisiejszym szkoły.
Prywatne Salezjańskie Liceum Ogólnokształcące im. Św. Dominika Savio we Wrocławiu założył  w 1999r. ks. dr Franciszek Krasoń – inspektor Wrocławskiej Inspektorii Salezjanów, a  dyrektorem szkoły od chwili jej powstania jest ks. mgr Jerzy Babiak.
Szkoła rozpoczęła swój pierwszy rok nauczania w siedzibie Prywatnego Gimnazjum Salezjańskiego im. św. Edyty Stein w byłym domu katechetycznym przy parafii pod wezwaniem św. Michała Archanioła przy ulicy Prusa we Wrocławiu. Początkowo kadra pedagogiczna obu szkół była wspólna – wynikało to z małej ilości uczniów, a więc i godzin dydaktycznych. Na początku udało się zebrać jedną, 26 osobową klasę o profilu ogólnym z poszerzonym zakresem nauczania języków. Po roku czasu, kiedy gimnazjum już liczyło 6 oddziałów, a liceum 3 i zaczęło brakować sal dydaktycznych – ks. Inspektor podjął decyzje o tymczasowym przeniesieniu Liceum do byłych sal katechetycznych Kościoła pod wezwaniem Chrystusa Króla przy ulicy Młodych Techników we Wrocławiu i tak od 1 września 2000r. (mimo bardzo intensywnych rozmów z władzami Wrocławia na temat znalezienia lub nawet tylko użyczenia salezjanom odpowiedniego budynku do prowadzenia działalności edukacyjnej i wychowawczej, służącej nie tylko szkole, ale i społeczności lokalnej) pozostaje do dnia dzisiejszego. Wówczas dla około 60 uczniów wykorzystywano do celów dydaktycznych cztery pomieszczenie, a obecnie osiem. W jednej z sal znajduje się nawet „cudowna tablica”, tj. tablica interwrite, z której szerokiej gamy możliwości ubogacania procesu dydaktycznego korzystają nauczyciele wszystkich przedmiotów. Największą bolączką jest brak sali gimnastycznej i boiska, stąd konieczne jest wynajmowanie obiektów sportowych od instytucji miejskich i publicznych szkół wrocławskich, co nie przeszkadza naszym uczniom w zdobywaniu sportowych laurów w zawodach międzyszkolnych. Z kolei największą radością są tętniące uczniowskim życiem kawiarenka i sale: rekreacyjna oraz teatralna. W częstym ucieleśnianiu  powiedzenia „w zdrowym ciele zdrowy duch” pomagają: SKS, SKKT, pływanie, siłownia, a przede wszystkim  wyjazdy na narty i wycieczki w góry, a  także „biała szkoła”, w której co roku biorą udział nasi licealiści.

Wszyscy wychowankowie mogą wystąpić o otrzymanie legitymacji byłych wychowanków salezjańskich, bo przecież „nosi się z pańska młodzież salezjańska”, a ma ku temu prawo, ponieważ szkole tej „chodzi po prostu o to, aby stawać się” i sięgać po najwyższe szczyty w zdobywaniu wiedzy, owego potęgi klucza, w myśl łacińskiej sentencji „ora et labora”

Elżbieta Warulik

 

Liczba odwiedzin portalu szkoły od września 2006r: 
web stats stat24.com